Skocz do zawartości

Test stały Co2 JBL


Biały
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pytałem ostatnio gdzie dostać wodę o kh4 żeby użyć jej do testu stałego CO2 firmy JBL. dzisiaj dostałem test i w instrukcji jest napisane że należy wlać do testu wodę z akwarium (1,5 ml) i dodać 2-4 krople odczynnika. Powiem szczerze, że zgłupiałem gdyż wcześniej czytałem w internecie, że należy użyć wody o twardości węglanowej kh4 stąd moje pytanie jakiej wody w końcu tam nalać (nie mam wody kh4) oraz co się stanie jak wleję wodę z akwarium czy test będzie wiarygodny ? Proszę o pomoc osoby, które używają lub używały testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zalałem wodę z akwarium ale martwi mnie trochę, że kolor się prawie nie zmienił jest granatowy ciemniejszy niż ten ciemny na skali. Minęło już z 5 godzin i nic się nie zmienia (nie wiem czy coś zepsułem) robiłem krok po kroku jak instrukcja pisze. dziwne jest to bo cały czas podaję co2 z bimbrowni (może ma wpływ to, że miałem 2 dni przerwy i od wczoraj wznowiłem) mierzłem poziom KH i wychodzi mi 13 może za dużo ? na razie innych testów nie mam więc nie wiem jakie jest PH.

 

Tu jest fotka Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

dziwne jest to bo cały czas podaję co2 z bimbrowni (może ma wpływ to, że miałem 2 dni przerwy i od wczoraj wznowiłem) mierzłem poziom KH i wychodzi mi 13 może za dużo ? na razie innych testów nie mam więc nie wiem jakie jest PH.

Jeśli masz wlaną do testu wodę o KH=13, to po wysyceniu CO2 do rozsądnego wysokiego poziomu (~30) test osiągnie tylko kolor niebieski (drugi od prawej). Przy KH=13, gdyby ten test zrobił się zielony (tzn. pH 6.6-6.8), to by oznaczało, że poziom CO2 jest stanowczo za wysoki (wynosiłby co najmniej 60, a może i >90), co by się chyba nie najlepiej skończyło dla ryb.

 

Sądzę, że zamiast wody z akwarium, lepiej wypełnić zbiorniczek tego testu normalną czystą wodą o znanym (dokładnie zmierzonym) i stabilnym KH - czyli np. odstaną kranówką, najlepiej niezbyt twardą, czyli np. z domieszką destylowanej. Ważne, aby znać poziom KH wody, którą się tam wleje oraz to, aby nie zawierała substancji modyfikujących pH niezależnie od CO2 (woda akwaryjna może takie substancje zawierać, kranówka - bez wątpienia o wiele mniej). Dokładne uzasadnienie jest tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=25636 (świetnie, klarownie wyjaśnione).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam właśnie zamontowałem stały test JBL CO2/PH http://www.aquaflor.pl/product.php?id_product=136

I tak się zastanawiam dlaczego nic nie piszę o dodawaniu wody do testu, wszystko robiłem zgodnie z instrukcją.

Czy dobrze wykonany jest ten test ?

Z innej beczki czy test kropelkowy zoolek może się przeterminować ? robiłem test pH i niespodzianka zbiorniczek 180l. po restarcie 10 dzień dojrzewa i pH ponad 8.

Więc szybko znalazłem test JBL paskowy oraz od kolego z serry i jest 7,6

Nie wiem jakie testy mam używać ?

Test paskowy JBL

Cl 0 mg/l

pH 7,6

KH 3 d

GH >21 d

NO2 0 mg/l

NO3 10 mg/l

Czy robić podmiankę ?

I jeszcze jedna taka sprawa dodawałem dzisiaj nawozy do roślin, może to miało jakiś wpływ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Mam podobny problem - nowo założony test nie zmienił koloru po 13h, nadal granatowy. Obieg wody niby ok pod pod indykatorem mam trawę, która się kołysze więc obieg wody w tym miejscu jest. Testy paskowe pokazują KH=5 i pH=6,6 więc teoretycznie CO2 powinno być dużo. Dziś rano przestawiłem filtr aby kierował wodę jeszcze bardziej na indykator. Miał ktoś problem z niezmieniającym się kolorem odczynnika? (test w wersji bez rozcieńczania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy na rynku są dostępne 2 odmiany testu kropelkowego JBL.CO2

Testy pierwszej generacji w zestawie mają jedną buteleczkę odczynnika i te należy rozcieńczać jak w instrukcji czyli 1,5ml +2-4krople odcz..

Testy drugiej generacji w zestawie zawierają 2 buteleczki odczynnika i ten jest już rozrobiony(niczego nie dolewamy).35kropel do do tego przeźroczystego pojemniczka i gotowe.

Oba testy reagują na co2 z opóźnieniem 4-5h.Tak że trzeba poczekac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy na rynku są dostępne 2 odmiany testu kropelkowego JBL.CO2

Testy pierwszej generacji w zestawie mają jedną buteleczkę odczynnika i te należy rozcieńczać jak w instrukcji czyli 1,5ml +2-4krople odcz..

Testy drugiej generacji w zestawie zawierają 2 buteleczki odczynnika i ten jest już rozrobiony(niczego nie dolewamy).35kropel do do tego przeźroczystego pojemniczka i gotowe.

Oba testy reagują na co2 z opóźnieniem 4-5h.Tak że trzeba poczekac.

Ja czekałem 13h i nic. Może kH i PH zmierzone testem paskowym mają taki błąd (powtarzalny za każdym razem), że mają się nijak do CO2 i faktycznie mam go bardzo mało. Dziś zrobię test - włożę indykator do szklanki z woda gazowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy na rynku są dostępne 2 odmiany testu kropelkowego JBL.CO2

Testy pierwszej generacji w zestawie mają jedną buteleczkę odczynnika i te należy rozcieńczać jak w instrukcji czyli 1,5ml +2-4krople odcz..

Testy drugiej generacji w zestawie zawierają 2 buteleczki odczynnika i ten jest już rozrobiony(niczego nie dolewamy).35kropel do do tego przeźroczystego pojemniczka i gotowe.

Oba testy reagują na co2 z opóźnieniem 4-5h.Tak że trzeba poczekac.

Ja czekałem 13h i nic. Może kH i PH zmierzone testem paskowym mają taki błąd (powtarzalny za każdym razem), że mają się nijak do CO2 i faktycznie mam go bardzo mało. Dziś zrobię test - włożę indykator do szklanki z woda gazowaną.

Stawiam na beznadziejność testów paskowych (o czym się sam nie raz przekonałem).

Poza tym jeśli nie podajesz CO2 w żaden sposób, to jest raczej normalne, że jest go mało i indykator jest niebieski.

Test z wodą gazowaną - bardzo fajny pomysł, zrób zdjęcie jak możesz, kolorek powinien być wściekle żółty, ale dopiero po paru godzinach (tylko przykryj szklankę szczelnie, bo inaczej CO2 wyleci - tzn. całkiem spora jego część).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test z wodą gazowaną (6000mg/l) i indykator w kilka minut zrobił się prawie przezroczysty. Wychodzi na to, że działa a ja mam po prostu bardzo mało CO2 po mimo niskiego pH i KH (o ile można ufać testom paskowym)

Nie można wierzyć paskowym. Założę się, że pH masz powyżej 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem cytrynownię, zobaczymy czy się zmieni co2 w akwa.

Moja cytrynownia: post488481.html#p488481

---------------------

Po 8 godzinach podawania CO2 (1b/2s) kolor indykatora pokazuje około 20mg/l :)

Co ciekawe, test paskowy JBL pokazuje PH - 6.8, tyle samo co przy CO2<3mg/l.

----------------------

Ciekawa sprawa, jak miałem CO2 <3mg/l to test paskowy pokazywał KH=4 a pH=6.6. Teraz jaj wzrosło CO2 do 20mg/l to mam KH=6 i pH=6.8. Rozumiem, że test paskowy nie jest dokładny ale nie powinien chyba aż tak oszukiwać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...