Skocz do zawartości

Pielęgnica MEKKA - trochę informacji od hodowców


FliQ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam w akwa 4 młodziutkie MEKKi dostałem je w prezencie i chciałbym się o nich czegoś więcej dowiedzieć ;)

-Jak urządzić akwarium aby miały jak najdogodniejsze warunki? (wiem że pochodzą z gwatemali i jukatanu ale to mi nie daje wskazówek co do wystroju - jestem początkujący :oops: )

- czytałem że samce mają podgardle i dolną część brzucha wybarwioną na czerwono - kiedy (w jakim wieku ryby) można rozróżnić ich płeć ?

- Czy można je karmić mięsem? Jak tak to jakim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium ma pojemność 90l. (65x35x40)

Nie zamierzam w nim chodować 2 par, ale czytałem że one muszą dobrać się same dlatego pływają 4 sztuki ;) , gdy tylko się dobiorą pozostałe 2 zostaną odłowione do akwarium znajomego. Nawet nie wiem czy mam 2 parki a nie na przykład 3 samiczki i samca;) :oops:

Poza nimi w akwa są jeszcze 4kiryski spiżowe więc nie sądzę aby było im za ciasno tym bardziej że tak jak pisałem wczesniej są to jeszcze młodziutkie osobiniki :)

 

Ps: posiadam jeszcze 2 identyczny zbiornik ale jest to akwarium ogólne(+harem kakadu1+2) ale tam pozostałych 2 raczej nie odłowie bo chyba nie byłyby zachwycone swoim towarzystwem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne będą w akwa płaskie i gładkie kamienie ustawione skosem lub duże otoczaki ,na takich składają ikrę, jakiś korzeń i roślinki wedle gustu ale bez przesady co do ilości.Co do karmienia nie powinno się podawać czerwonych larw ochotki,a poza tym zjedzą wszystko.Samce mają czerwone gardziołko i dłuższe płetwy odbytową i grzbietową no i są większe od samicy,muszą trochę podrosnąć żeby można było łatwo je rozróżnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :D , Wystroiłem akwarium tak jak radzisz Gabi-jest 1 duuża jaskinia z kamieni, kokos.. ale moje pielęgniczki chętniej przesiadują za korzeniem i roslinkami tuż tuż obok filtra(to jest taki ich "kącik") niż w jaskini .

Nie jestem pewien co do oświetlenia jeszcze, w akwa jest dość mało roślinek(po 4-5 moczarki i kabomby, 1 żabienica, i 2 "trawki" których nazw nie znam") a lampa to "osram fluora" Co daje efekt bardzo jasnego i troszkę "fioletowego" akwa xD, może jakieś pływające roślinki na górę? Chyba że lubią mocne oświetlenie...

A i jak myślisz karmienie ich gotowanymi piersiami z kurczaka, żółtkiem, sercem wołowym, wyjdzie im na dobre?

Jak tylko odzyskam swój aparat postaram się wrzucić zdjęcia.. :)

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne będą w akwa płaskie i gładkie kamienie ustawione skosem lub duże otoczaki ,na takich składają ikrę, jakiś korzeń i roślinki wedle gustu ale bez przesady co do ilości.Co do karmienia nie powinno się podawać czerwonych larw ochotki,a poza tym zjedzą wszystko.Samce mają czerwone gardziołko i dłuższe płetwy odbytową i grzbietową no i są większe od samicy,muszą trochę podrosnąć żeby można było łatwo je rozróżnić.

Czemu nie ochotka ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mekka nie będzie siedzieć w jaskini dlatego pisałam żeby poukładać kamienie na skosy i duże otoczaki bo to jest ryba która woli zakamarki wśród kamieni i korzeni,wiem bo je miałam przez wiele lat.A co do ochotek to wyczytałam w mojej książce że otłuszczają się przez co mogą chorować i mogą mieć problemy z tarłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 1 pytanie :?:

Dziś zaobserwowałem dziwne zachowanie rybek: 2 z nich pływały wokół siebie(smyrając się ogonami) nastroszone, mocno się wybarwiły i tak jakby "nabrały powietrza" - nie biły się ale tak jaby robiły "pokaz" co może oznaczać takie zachowanie?

Mam też pewne obawy co do tego czy nie posiadam 4 samców xD, rybki zaczynają się wzajemnie ganiać (przedtem pływały wszystkie razem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie rady :D

Moje mekki przeprowadzą się niedługo do większego 100x40x40 akwa ;), jak myślicie jakie podłoże będzie dla nich bardziej odpowiednie jasny piasek czy ciemny drobny żwirek? a może jakaś "plaża"xP,

i jakie polecilibyście roślinki(odpowiednio wytrzymałe - te co mam teraz raczej się nienadają pielęgniczki już zaczeły się nimi interesować :P ) - żabienica będzie napewno,

Dodałbym jakieś rybki przydenne może jakieś mniejsze bocje albo glonojady... ale nie wiem czy jak meeki złoża ikrę to czy im nie pozjadają

PS: Rybki pięknie rosną, zaczynają nabierać kolorków, karmię głownie pokarmem "własnej roboty" wcinają wszystko co im się wrzuci do akwa aż miło popatrzyć;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...