Skocz do zawartości

Założenie akwarium kilka pytań lub kilkanaście:)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nazywam się Marcin mam 23 lata.

Kilka lat temu miałem akwarium po roku je zlikwidowałem (brak czasu), do dziś stoi u mnie szafka i akwarium z pokrywą. Akwa nie jest wielkie ma 54 litry jest profilowane. Dziś je czyściłem (myłem gorącą wodą i skrobałem szyby od kamienia czy innych brudów) i szkło sie porysowało mam nadzieję że to nie ma wpływu na to że akwa mi pęknie ?:( .Chciałbym założyć akwarium i hodować w nim pielęgniczki Ramireza, wiem że na ten litraż mogę kupić tylko jedną parkę:(.

pytanie 1: Chce hodować ramirezy (doczekać się wnuków :)), jakie inne ryby mogę z nimi hodować, żeby nie zagrażały ikrze (np neonki?) jak tak to ile sztuk?,

2: Chciałbym kupić filtr zewnętrzny bo i tak jest to małe akwa by pakować jeszcze coś w środek, czy może być aquael mini kani 80 lub 120? ( nie będą za mocne do 54 l?), co sądzicie o tym filtrze?

3: Czy potrzebna jest pompka (brzęczyk)?

4: żeby mieć ładne rośliny muszę pod żwir dać ziemie ogrodową? czy ona nie wydziela jakichś związków niebezpiecznych dla ryb?

5: Czy dać uzdatniacz do wody?

6: Czy podmieniając część wody dodać do niej jakieś preparaty? ( wiem ze ramirezy potrzebują kwaśnej wody ph 5-6 , czytałem o wywarze z szyszek olchy, dobre to będzie ?),

7: mógłby mi ktoś pomóc w doborze roślin do bw?

8: czy testy jbl paskowe na początek wystarczą?,

jak przyjdzie mi coś do głowy to jeszcze napisze,

 

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:arrow: 1: Chce hodować ramirezy (doczekać się wnuków ), jakie inne ryby mogę z nimi hodować, żeby nie zagrażały ikrze (np neonki?) jak tak to ile sztuk?,

Proponuję kilka ramirez, żeby później dobrać parkę. Ja trzymam jeszcze krewetki

:arrow: 2: Chciałbym kupić filtr zewnętrzny bo i tak jest to małe akwa by pakować jeszcze coś w środek, czy może być aquael mini kani 80 lub 120? ( nie będą za mocne do 54 l?), co sądzicie o tym filtrze?

Jak dla mnie to troszkę żałował bym kaski i wybrał coś wewnętrznego. Jak masz możliwość bierz mini kani 80

:arrow: 3: Czy potrzebna jest pompka (brzęczyk)?

Nie - wystarczy ruch tafli wody

:arrow: 4: żeby mieć ładne rośliny muszę pod żwir dać ziemie ogrodową? czy ona nie wydziela jakichś związków niebezpiecznych dla ryb?

Wydziela substancje, które pomagają rosnąć glonom- Wiem bo sam tak mam :D Proponuję dać jakiś substrat pod żwirek 3mm lub sam żwirek

:arrow: 5: Czy dać uzdatniacz do wody?

Nie- poczekaj aż woda sama dojrzeje w akwarium. Po tygodniu wpuść ryby.

:arrow: 6: Czy podmieniając część wody dodać do niej jakieś preparaty? ( wiem ze ramirezy potrzebują kwaśnej wody ph 5-6 , czytałem o wywarze z szyszek olchy, dobre to będzie ?),

Możesz ale kupując jakiś Ph minus kup także testy, żeby nie przesadzić z obniżeniem Ph

:arrow: 7: mógłby mi ktoś pomóc w doborze roślin do bw?

Na początek daj coś co szybko rośnie i w miarę taniego, jak parametry w akwarium się ustabilizują wtedy dokupuj roślin do BW

:arrow: 8: czy testy jbl paskowe na początek wystarczą?,

Jasne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

:arrow: 5: Czy dać uzdatniacz do wody?

Nie- poczekaj aż woda sama dojrzeje w akwarium. Po tygodniu wpuść ryby.

Poczekaj aż woda dojrzeje - czytaj zamknie cykl azotowy, to trwa nieco dłużej niż tydzień, wpuść ryby jak test pokaże NO2 = 0 a NO3 w tolerowanych przez zwierzynę wodną ilościach czyli mniej niż 50 mg/l. Jeśli użyjesz czystej wody bez dodatku wody z dojrzałego baniaka to cykl azotowy zamknie się po kolo 3-5 tygodniach w zależności od podmian i wielu innych rzeczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie pytanie są mi znane, bo ramirezek nie hoduję, ale spróbuję ci pomóc:

1).Ikrze pod żadnym pozorem nie zagrażają giętkozęby czarnobrzuche i neonki. Reszty ryb nie znam :(

2).Ja jestem wierna filtrowi wewnętrznemu turbinowemu. Taki filtr i odmula i napowietrza, więc masz 2w1.

3).Pompka nie jest potrzebna przy filtrze wewnętrznym, przy innych zdaje się, że tak :(

4).Żeby mieć ładne rośliny wystarczy po prostu zwykły żwir.

5).Uzdatniacz jak najbardziej, taki AquaSafe na przykład.

6).Preparaty typu TetraVital możesz dodawać śmiało. Tym szybciej doczekasz się wnuków :lol::lol::lol::mrgreen:

7).Rośliny? Np. żabienice, cabomba, moczarka, mech jawajski itd, itd, itp. Mnóstwo tych roślin jest w zoologach!

8).Tak, jasne!

A, nie było tak źle :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

Mod.Janusz.Ogranicz się troszkę do tych emotek i edytuj posty.

 

A po co ci bakterie?! Moje bez tego się trzymają a silne są. Nie należy też przedobrzać i kupować w zoolach o wszystkiego co ci tylko wcisną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiany wody są uzależnione od kilku rzeczy, im większy zbiornik, większa masa roślinna i mniejsze nawożenie - można robić rzadsze podmiany "mniejszej" ilości wody. Większość moich akwariów nie przekracza 50 l, wymieniam w nich wodę minimum raz w tygodniu w ilości 20% - 25%, mam zbiorniki z podłożem aktywnym które wymaga częstszych podmian bo inaczej podłoże twardości wyjada do 0 i mi krewetki padają, wtedy wymieniam dwa razy w tygodniu do 15 %. Do wody nie dodaję żadnych preparatów uzdatniających, nalewam do wiader czy 5l baniaków i stoją 24h przed wymianą. Można przed podmianą dodać makra do odstanej wody ale to już jest kwestia obranej taktyki nawożenia zbiornika. Wodę z filtra RO można lać bez potrzeby stania ale tę z kolei trzeba "mineralizować", bo czyste H2O to nie zdrowe H2O :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. jakiś czas temu moja znajoma za wszelką cenę chciała pozbyć się swojego akwarium, a razem z nim trzech gupików-2 samce i samiczka. Los rybek był przesądzony (najpewniej toaleta), więc długo nie myśląc powiedziałam, że je przygarnę. Przecież nawet takie maleństwa trzeba ratować prawda? :) No i zaczęło się. Akwarium ma około 30-35 litrów. Czytałam jak powinno się mniej więcej postępować z akwarium, ale mam pewne wątpliwości. Mianowicie:

 

Akwarium kiedy je przejęłam miało wsypany kolorowy żwirek i nie miało grzałki. Grzałkę z termostatem kupiłam, mam filtr z pompką (przejęty więc nie znam nazwy ani typu), wymieniłam żwirek na naturalny, takie drobne kamyczki zakupione w sklepie akwarystycznym. Doradzono mi kupno glonojada więc i on znalazł się w akwarium. Czytałam, że gupiki lubią się chować w roślinkach więc i je dokupiłam. I takie figurki w których mogą pływać i chować się. No i nakleiłam im tło imitujące dno jeziora lub czegoś w tym stylu. :) Ostatnio rybki się rozmnożyły. Nie wiedziałam, że samiczka spodziewa się potomstwa bo nie miałam z tym wcześniej do czynienia. Pobiegłam kupić kotnik i odłowiłam te które przetrwały. No i tu zaczynają się schody. Maleństwa już wypuściłam do reszty i jest ich około 10-12 (nie dałam rady się doliczyć dokładnie). Mają około 1,5 cm. To już jest tłok. A na dodatek moi znajomi uraczyli mnie dwoma neonkami i dwoma danio czerwonymi. Cóż było począć? Rybki po pewnym czasie wpuściłam do akwarium. Zadomowiły się i nie prowadzą bójek z resztą. W sklepie akwarystycznym powiedzieli, ze przyjmą małe kiedy dorosną na tyle by mogli się sprzedać.

 

 

 

I rodzi się moje pytanie. czy rybkom nie zaszkodzi bardzo to, że jest ich tyle? I czy kiedy małe znikną a zostaną danio, neonki i dorosłe gupiki czy coś tam jeszcze można będzie dodać? Zbieram na większy lirtarz ale z racji tego, że studiuję jest mi ciężko coś odłożyć :)

 

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

 

 

Mod.Janusz---Wydaje mi się ,że należało by założyć swój temacik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe oddaj jak będą miały z 3-5 cm czyli jak podrosna i nabiora barw. Co do glodnojada czyli zbrojnika to sprzedawca wcisnal ci kit, bo glonojad nie jest odkurzaczem by sprzatal po rybach jak sadzi wiekszosc i 35 litrow to dla niego klatka, minimum 150 -200 litrow dla glonojadow:( ilosc ryb masz ok, liczy 5 litrow wody na centymetr ryby by czula sie ona dobrze, ale glupiki to pospolite i "twarde" ryby wiec przezyja bez wzgledu na warunki. Nie dokupuj innych ryb masz za male akwarium no chyba ze zostawisz sobie kilka glupikow .pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałam,że neonki to rybki stadne. Czy kiedy oddam małe powinnam i czy w ogóle przy tym litrarzu dokupić jeszcze dwie-trzy sztuki?

 

No i jeśli chodzi o glonojada/ zbrojnika teoretycznie miałabym gdzie go oddać. Czy jest coś co w jakiś sposób pomoże mi w zachowaniu czystości w akwarium? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są wymiary akwarium? Co do czystości to podstawą jest umiarkowane karmienie + regularne odmulanie i podmiany wody z czyszczeniem filtra. Ryby denne co prawda zbierają zalegający tam pokarm ale same też brudzą. Do rozważenia jest kilka sztuk kiryska (pigmej lub malutki) a najlepiej kupić akwarium min. 60x30x30 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a odpowie mi ktoś na moje pytanie co zadałem powyżej ? bo nie chcę zakładać nowego tematu..

Pytanie brzmiało " a jaki nawóz wystarczy podawać ? bo chyba bez nawozów to nic nie urośnie w samym żwirku ? "

 

Mod.Janusz--No niestety nikt--proszę założyć swój temacik ,bo już w tym mamy dwa podklejenia się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:

:arrow: 4: żeby mieć ładne rośliny muszę pod żwir dać ziemie ogrodową? czy ona nie wydziela jakichś związków niebezpiecznych dla ryb?

Wydziela substancje, które pomagają rosnąć glonom- Wiem bo sam tak mam :D Proponuję dać jakiś substrat pod żwirek 3mm lub sam żwirek

 

Co do glonów- kliknij w link w moim podpisie .Ja tam u siebie czegoś takiego nie zauważyłem,a rośliny rosną pięknie.Moim zdaniem trzeba dać odpowiedniej grubości warstwę żwiru i nie ma si e czego bać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...