Skocz do zawartości

TOPIKI


Rekomendowane odpowiedzi

Mój wójek ma oczko wodne,a w nim karpie KOI przechodziłem koło stawu i zobaczyłem tam jakiegoś pająka,który był w wodzie i co pewien czas wypływał na powierzchnię,by zaczerpnąć powietrza :shock: Spyałem się wójka co to jest :?: ,a on powiedział,że to topik.Więc chcę się was zapytać:CZY TOPIKI MOŻNA HODOWAĆ W DOMOWYCH AKWARIACH :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pająk topik (czyli Argyroneta aquatica)

 

 

Dołączona grafika

To stawonog, jedyny pająk w Polsce, który żyje w środowisku wodnym. Zamieszkuje wody stojące, obficie porośnięte roślinnością. Buduje tam gniazda w kształcie dzwonów, gdzie gromadzi się powietrze atmosferyczne, którym topik oddycha. Magazynuje tam również zdobyte ofiary, służące mu za pożywienie, np. ośliczki lub rozwielitki czy też larwy owadów. Porównując topika do innych owadów wodnych można stwierdzić, że wykazuje on najlepsze przygotowanie do życia w środowisku wodnych. Jest on zdolny do przebywania pod wodą nawet do kilkunastu dni, bez potrzeby pobierania powietrza. Pobieranie odbywa się poprzez odwłok, z częstotliwością raz na kilka godzin lub dni. Owady wodne zmuszone są natomiast pobierać powietrze średnio co parę minut, co wiąże się z wypływaniem na powierzchnię. Topik zjada drobne zwierzęta, tak więc nigdy nie ma potrzeby atakowania ryb.

 

Chyba ze chodzi ci o Nartnik wodny (czyli. Gerris lacustris)

 

Dołączona grafika

 

Nartnik wodny to ciemny owad, o wydłużonym ciele o długości 10 – 15 mm z bardzo długimi odnóżami, z tym że przednie odnóża są wyraźnie krótsze od środkowych i tylnych. Żyją w środowisku wodnym, w wodzie stojącej, czasami w wolno płynącej, również na powierzchniach kałuż. Nartniki mkną po wodzie, „ślizgając się”, dzięki rozstawionym odnóżom. Nartniki dobrze latają dzięki czemu łatwo mogą się rozprzestrzeniać. Można go zobaczyć od kwietnia do października. Odżywiają się owadami znalezionymi lub upolowanymi na powierzchni wody.

 

 

Żaden nie nadaje się do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...