Jump to content

Akwarium Początkujący... - Porady i pomoc

Recommended Posts

Cześć kupuje sobie akwarium profilowane 40cm x 25cm x 25cm(30cm) ( dł x szer. x wys. ) 25litrów, no i za bardzo nie wiem co kupić,

http://allegro.pl/zestaw-akwarium-25l-profil-full-wypos-gratisy-i1546836790.html - Taki zestaw mam zamiar zamówić dziś/jutro i teraz kilka pytań z mojej strony.

- Co musiał bym dokupić do tego zestawu, jakąś chemie czy coś ?

- Jakie polecacie roślinki żeby to ładnie wyglądało - oczywiście żywe

- Jakie rybki na start i ile ich mogę pomieścić, wiem że to zależy od wielkości i ile tlenu potrzebuję, myślałem żeby kupić z 4 Paletki, 4 Metraclima estherae red oraz z 2-4 NEOLAMPROLOGUS LELEUPI, dobre to połączenie ? ( łącznie około 12 rybek ) - I moje pytanie jak już wspominałem ile maksymalnie mi wejdzie rybek do tego akwarium ?

Pozdrawiam początkujący :)

Z chemi bym proponował nawozy oraz CO2 ewentualnie węgiel w płynie EC. Z roślin to może Rotala indicia, Glossostigma elatinoides, Eleocharis acicularis, Hemianthus micranthemoides, Hemianthus callitrichoides. Może rozborki espei by ci pasowały tak z 8szt.

Z roślin to może Rotala indicia, Glossostigma elatinoides, Eleocharis acicularis, Hemianthus micranthemoides, Hemianthus callitrichoides.

A w pokrywie będzie miał "zwykłą" żarówkę 25W... takie rośliny ok, ale może niech zacznie od tych prostszych w uprawie i modernizacji oświetlenia. ;)

A jak bym dał:

Kilka gupików ( one są wielkością paznokcia ( ludzkiego ) i takie pomarańczowe ? - Jak można to podeślijcie mi ich fotkę )

Kilka espei ( tak wyglądają: http://www.badis.pl/image/big/81 - Jaka wielkość osiągają ?)

Kilka otoski ( tak wygląda: http://republika.pl/blog_jm_1242587/2552376/tr/otosinklus.jpg - Jaka wielkość osiągają ?)

Na początku dałbym po 2 z każdego rodzaju ( czyli razem 6 ) a później które by mi się podobały to dokupił bym więcej tak żeby nie było więcej niż 12 ( czy 10 ? )..

Myślałem jeszcze żeby kupić piasek ( czy tam żwir nie wiem jak to dokładnie się mówi ) kwarcowy, taki koloru piasku, lub kamyczki takie malutkie ( coś takiego : http://www.superakwarium.pl/foto_art/1203010927.JPG ) dać:

mam dwie opcję i jeszcze nie wiem na którą się zdecyduję

a) Z tyłu dwie roślinki koloru zielonego ( jeszcze nie wiem jakie ) po bokach, a na środku zameczek lub jakieś korzenie, skały...

b) Z tyłu na jednym boku dać jakiegoś kamyczka lub korzenia, a z drugiej strony małego kwiatka do 5-8cm wysokości, a na środku takiego kwiatka podobnego do tego ( kolorem ) http://www.akwa-mania.mud.pl/rosliny/mojerosliny/rotala%20macandra.jpg lub http://i128.photobucket.com/albums/p184/sunmiztres/RIndicamine.jpg lub http://www.gwapa.org/membergallery/albums/Aaron-Talbot-s-Gallery/Rindica.jpg

I jeszcze takie pytanie jak kupię to akwarium poskładam załączę wszystkie filtry, grzałki itp oraz wsypę kamyczki i posadzę roślinki ogólnie udekoruję ile będę musiał czekać do włożenia ryb ? - Gdzieś przeczytałem że musi się tam zrobić odpowiednie środowisko i takie coś można przyspieszyć kupując "sera nitrivec" na allegro są po 250ml i 100ml jak to dozować ? od razu wlać np 10ml i po kilku dniach będzie środowisko czy np trzeba wlewać do jakiś czas ( ale tylko przez okres np 30dni ), czy od razu trzeba wlać cały pojemniczek ( jednorazowo ) i czekać na oznaki - no własnie oznaki jak sprawdzę, że wszystko jest porządku nie ma NH3 i NO4 jakimi testami itp ( żeby to też nie kosztowało bardzo dużo )

I teraz ostatnie pytanie ( chyba ), wymiana wody co tydzień jak mam 25l to około 5l wody ( 20% ) tak ? I ta woda ma być od chlorowana czyli przed wymianą musi stać około doby, i przy okazji odmulacz ?

a jednak nie ostatnie pytanie było, tak mi się przypomniało co z chorobami jak rozpoznam że ryba jest chora ?

Co do tej żarówki to myślę wymienić na neonówkę ( na całej długości ) tylko ile watową ?

Na te rybki akwarium za małe. Ryby nie mają się zmieścić, ryby mają mieć dobre warunki.

Akwarystyka to też hodowla zwierząt. Akwarium to nie rzeźba, czy obraz. Jak baniak ma być tylko i wyłącznie ozdobą pokoju to przemyśl czy akwarium to na pewno dobry pomysł.

Dojrzewania akwarium magiczną chemią nie przyśpieszysz.

Witam wszystkich.Nie wiem czy tu powinienem napisać,jeżeli się pomyliłem to przepraszam.Mam od 2miesięcy akwarium 70l,ale przestaje mi wystarczać.Zamawiam 100x40x50.Chciałbym się poradzić na początek w sprawie filtra i oświetlenia,żeby było profesjonalne.Nie chcę iść na łatwiznę i chciałbym się dobrze przygotować.W takim litrażu(200l) 0,5W na litr wystarczy?Nie będzie roślinne.

Już nie pierwsza osoba poleca Eheima to chyba coś musi w tym być.Akwarium z pokrywą.Nie będzie typowo roślinne,ale roślinom chcę również stworzyć odpowiednie warunki.Rośliny nie będą dominującym elementem,jednak bardzo ważne.Tak to wygląda.

Oświetlenie: może coś takiego świetlówki T5 2 x Sylvania Aquastar 10000K 39W (85cm) + Sylvania Grolux 8500K 39W (85cm) (razem jakieś 0,58W/L) albo 2x30W HAGEN Power-Glo + 1x30W HAGEN Flora-Glo (razem jakieś 0,45W/L). Nie wiem czy pokrywę będziesz standardową kupował czy na zamówienie robił. Standardową będziesz musiał najprawdopodobniej przerobić.

Wypiszę tutaj listę rybek oraz roślin które mi się podobają i jak możecie to proszę powiedzcie czy nadają się do mojego akwarium.

AKWARIUM PROFILOWANE 60L

Akwarium o wymiarach 60x30x33(38) cm (dł x szer. x wys.)

Akwarium wykonane jest z szyby o grubości 4 mm.

Pokrywa z 1x15W świetlówka

Filtr: HJ-311B

GRZAŁKA Z TERMOSTATEM 50W

Zacznę od rybek:

Neon

Aulococara

Pyszczak Maylandia Estherae Red

Mieczyk Weloniasty

Mieczyk

Brzanka Sumatrzańska

Molinezja

Razbora Maculat

Brzanka Titeya Puntius Titteya

Gurami złote Trichogaster trichopterus

Maylandia lombardoi (pyszczak lombardzki)

Razbora Brigittae boraras brigittae

PLACIDOCHROMIS PCHENOHILUS TANZANIA

Pyszczak Yellow

Gupiki

Pyszczak Pyszczaki Pseudotropheus Macrophthalmus

ZWINNIK ŻÓTY HEMIGRAMMUS RODWAYI

Amphiprion ocellaris

NEOLAMPROLOGUS LELEUPI

Tetra Kolor

Około 20 Rybek które mi się podobają ( wszystkie można znaleźć na allego -nazwy brany własnie z allego )

I najlepiej jak by w akwarium było po kilka sztuk w akwarium minimum 10..

A teraz roślinki też z allegro nazwy

Rotala rotundifolia

udwigia arcuata lub Ludwigia repens

Rotala Indica

Ludwigia repens

Rotala rotundifolia

Myriophyllum matogrossense

Cabomba furcata

LIMNOFILIA AROMATICA

I około 2-3 max roślinki w akwarium...

Jak możecie to mi doradźcie, lub podajcie swoje

Aulococara, Pyszczak Maylandia Estherae Red, Brzanka Sumatrzańska, Gurami złote, Maylandia lombardoi (pyszczak lombardzki),

Pyszczak Pyszczaki Pseudotropheus Macrophthalmus, Amphiprion ocellaris, NEOLAMPROLOGUS LELEUPI. Za mały baniak.

Tetra Kolor

Te ryby na pewno odpadają

Rotala rotundifolia

udwigia arcuata lub Ludwigia repens

Rotala Indica

Ludwigia repens

Rotala rotundifolia

Cabomba furcata

Myriophyllum matogrossense

LIMNOFILIA AROMATICA

Te rośliny na pewno odpadają.za mało światła

Ok rozumiem tamte ale nie rozumiem tych dwóch

Brzanka Sumatrzańska - Dorasta do 6cm...

Amphiprion ocellaris - Dorasta do 8cm...

Np da radę wpuścić Amphiprion ocellaris i kilka innych rybek mniejszych typu Neon, Otoski, kiryski, gupiki ?

Amphiprion ocellaris wpisuje w googlę to nazwę i wyskakuje mi błązen okoniowy czy jakos tak, jest to ryba morska, a co do brzanki to myślę że 60l to za mały zbiornik dla brzanek, a trzeba ich kilka wpuścić gdyż jest to ryba stadna

Zdecydowana większość rybek które wymieniłeś niestety nie nadaje się do takiego baniaka, co nie znaczy że masz mały wybór - wprost przeciwnie. ;)

Brzanka Sumatrzańska - Dorasta do 6cm...

Bardzo ruchliwe, stadne, zadziorne, krótkie, ale wysokie, dla nich przydałby się ciut większy baniak.

Amphiprion ocellaris - Dorasta do 8cm...

To żart czy piszesz na serio? Błazenki to ryby morskie.

Pomijam już fakt że założenie "morszczaka" to koszty liczone w tysiącach, ale bez odpowiedniej wiedzy utrzymanie takiego akwarium jest praktycznie niemożliwe.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...