Skocz do zawartości

Brązowe glony - chyba okrzemki?


Pafcio01
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moje akwarium ma 25l. Przyznaję, że jest przerybione: 1 bojownik, 5 neonków inessa, 2 kosiarki, 2 krewetki amano i 1 ślimak neritina natalensis. Z roślin posiadam: moczrkę, anubiasa, gałęzatkę i jedną roślinę której nazwy nie pamiętam (posiada długie lancetowate liście)

Oświetlenie to jedna żaróweczka energooszczędna o mocy 7W (odpowiednik chyba 30W) Problemem są pojawiające się nagminnie glony na kamieniach jak i na ściankach akwarium przy dnie oraz na liściach roślin. Glony pojawiają się już na drugi dzień po podmianie wody. Czy pomoże coś zwiększenie ilości roślin w zbiorniku? Dodam że rośliny rosną bardzo ładnie (szczególnie widać to po anubiasie i moczarce). Załączam zdjęcia z moim problemem. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosiarek - problem z glonami był już przed wpuszczeniem tych rybek do zbiornika. Miały mi pomóc w jego czyszczeniu. Wiem, że akwarium jest zdecydowanie za małe dla nich.

Co do zdrapywania i ręcznego czyszczenia akwarium - można, ale żeby co drugi dzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

moim zdaniem co do kosiarek to możesz mieć, one powinny objadać glony z roślin, nie wydaje mi się, żeby akwa było za małe do nich. Napisaliście, że ma za małe akwa do nich to jakie ma mieć 200l ?? kiedyś ktoś mi napisał, żebym usunął bocję wspaniałą bo moje 200l akwa mam za małe to jakie mam mieć 2000l ?? do jednej rybki??? troche to bezsensu...

co do glonów brunatnych to główną ich przyczyną powstawania jest złe oświetlenie i dobór lamp bądź świetlówek i czas ich świecenia, nie możesz świecić przez godzinę dziennie np. Akwarium to jest to samo co natura, w naturze słońce nie świeci godz dziennie prawda??

Ja w krewetkarium 30l mam 2x po 11w czyli 22w ogółem plus odbłyśniki. Postaraj się, żeby akwarium było oświecone przez 10-12 godz dziennie. Są żarniki typowe do roślin, popatrz na Allegro, dołóż dodatkową lampę.

Warto pamiętać, że glony brunatne osadzająsię wszędzie, kamienie, szyby, rośliny, węzyki, filtry, wszystko co jest w środku.

Pamiętaj jeszcze o podmianie wody, najlepiej co tydzień 1/3 zbiornika, niektórzy piszą, żeby systematycznie czyścić podłoże z resztek pokarmu, odchody to teżma wpływ na glony, czyść regularnie filtr, tam też zbierają się bakterie. Akwarium zawsze należy sytuować tak, by nie docierały do niego bezpośrednio promienie słoneczne. Zagrożenie może także wywołać intensywne światło dzienne, docierające do wewnątrz zbiornika. Wspomaga ono niewątpliwie wzrost wszystkich gatunków zielenic. Należy w tym wypadku dążyć, by jedynym znaczącym źródłem światła w akwarium, było światło sztuczne, emitowane przez specjalnie przystosowane i dobrane do tego celu urządzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

moim zdaniem co do kosiarek to możesz mieć, one powinny objadać glony z roślin, nie wydaje mi się, żeby akwa było za małe do nich. Napisaliście, że ma za małe akwa do nich to jakie ma mieć 200l ?? kiedyś ktoś mi napisał, żebym usunął bocję wspaniałą bo moje 200l akwa mam za małe

No nie jak masz takich porad udzielać to lepiej wcale się nie wypowiadaj on ma akwarium 25l więc się zastanów. Tu, że ma mieć do nich 200l akurat się zgodzę. Co do bocji natomiast to faktycznie 200l jest dla nich za małe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...