Skocz do zawartości

pytania dotyczace bojowników


anet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć , jestem żółtodziobem ( podobają mi się wasze rady i też na nie liczę). Mam 160 L i od tygodnia boje(1+2)tem. 26 C. Już po 3 dniach musiałam wyłowić jedna samiczkę, bo została niemal zjedzona przez pozostałe, dziś podobny los spotkał drugą panienkę.Sam teraz pływa, a ja zastanawiam sie czy jego zachowanie się poprawi po jakimś czasie, w końcu nie był w 'kubeczku', ale w normalnym akwarium z innymi rybkami gdy go zakupiłam. Mam filtr (kubełek Eheim 2213),a taki ruch wody uniemożliwi składanie ikry, z resztą samiec i tak nie buduje gniazda. Co powinnam zrobić? kiedy mogę kupić nowe rybki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium dojrzewało krótko (tydzień)

Za krótko. Teraz nic nie dokupuj, poczekaj aż baniak dojrzeje.

 

Co do agresji bojowników, zauważyłem że duży wpływ na nią ma temperatura. Jej obniżenie może trochę uspokoić sytuację i zniechęcić samca do budowy gniazda.

160l to już spory baniak. Zapewnij rybom sporo kryjówek i dużo roślin, to nawet agresywny bojek nie będzie problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura stała to 26 stopni i to bez grzałki, dlatego nie bardzo mam jak obniżyć ją. Samiczki oddzieliłam, bo bałam się ze nie przezyją nocy, taki był agresywny. zastanawiam się nad wyłączeniem filtra, to ułatwi mu budowanie gniazda i wpuszczenie samiczek . Kryjówek mam kilka dla nich, rośliny tez, samych lotosów mam 5, a są jeszcze inne. Powiedz proszę co teraz zrobić? oczywiście wstrzymuję się z kupnem nowych rybek, a jakie proponujesz(tak na przyszłość), w dodatku ph jest wysokie:8, dalam torf pod żwirek. Ile będzie trwał proces zmieniejszania się ph ? czy butlę z Co2 już montować, czy jeszcze poczekać? dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę w drugą stronę ;). Akwarium dla Bojowników masz za duże a dokładniej za wysokie zapewne. Po tarle samica jest unieruchomiona czasami nawet na kilka godzin tzn. jej ciało jest zesztywniałe i spięte. Samica nie może podpłynąć do powierzchni wody aby zaczerpnąć powietrza i często się dusi. W dodatku w tym czasie jest atakowana przez samca. Dlatego do rozmnożenia Bojowników używamy małych zbiorniczków.

Ja miałam harem w 70L gdzie wysokość akwa wynosiła 40 cm. i samiczki nie dawały rady podpłynąć do powierzchni. Zrezygnowałam z haremu i miałam samego samca bo ciągle musiałam dokupywać samice. Tobie też proponuję same samce. W tak dużym akwarium możesz dać 3 samce tylko pamiętaj aby zagęścić mocno roślinami akwarium. Możesz też rozejrzeć się za innymi rybkami ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja powiem cos od siebie :).

Na początku miałem 1+2 i obie samice bojownik atakował, aż się zrobiły chore i niestaty zdechły.

Później kupiłem nową samice i zaś to samo bojownik ją atakował. No to wymieniłem bojownika w zoologu na innego i sytuacja sie poprawiła. Nowy bojownik nie gania samicy. Ale teraz sendo sprawy bo w tym momencie miałem 1+1 i dokupiłem jeszcze jedną samice dorosła samice wielką jak palec wskazujący i gdy ta samica zobaczyła samca od razu zaczęła się wojna. Zdziwiłem się bo nie podejrzewałem, że samica zacznie atakowac samca. No więc zrobiłem tak, że przesadziłem samice na 1-2 dni do osobnego baniaka z woda 22-23*C i wpuściłem ją z powrotem do ogólniaka i problem się skończył samica sie teraz boi samca ;) i nie toczą ze sobą wojny. Nie powiem, bo niekiedy pogoni ja i obszarpie płetwę, ale ogólnie jest okej. Jako Ciekawostkę dodam, że samiec z tą 2 samica mniejszą żyje jak w bajce :) pływają se razem niekiedy i super wyglądają.

 

Tak więc może przesadź samca do innego baniaka na 2-3 dni w temp 22-24*C i zobaczysz. Oczywiście nie do szklanki itp.

Może też działac tak na nie wysokie Ph :/ powinno byc 6-6,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę, że ph jest wysokie, ale nie chcę wlewać chemii,jak mogę obniżyć ph? dałam 5 L destylowanej, Drewno i torf, czy Co2 pomoże? kiedy mogę dokupić nowe rybki i jakie będą odpowiednie dlA mojego boja i ph? Myślałam o 3 skalarach, kilku brzankach odeska,sum (sturisoma panameuse) czekam na rady i dziękuję :help::help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dałam 5 L destylowanej,:

Co nie zmieniło nic. 5l destyki nie wpłynie na 155l zasadowej wody. Musiałoby być jej znacznie więcej. ;)

 

O ile bojkom takie ph nie przeszkadza w niczym, to innym rybom już może nie odpowiadać.

Jakimi testami mierzyłaś ten parametr?

 

Na skalary moim zdaniem baniak za mały, a na dorastające do 25cm sturisomie już na pewno. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , w sprawie bojka i jego agresji doradziłbym może taką sztuczkę polegającą na przegrodzeniu akwarium na 2 połowy siatką (jasna z "ogrodniczego") i tak rozdzielone samice i samiec potrzymać 7-10 dni . Jeśli samiec będzie agresywnie atakował samice przez siatkę cały ten czas to .... zmienić go .

A co do obsady to może taka :

Na początek 6-8 otosków , 10-14 brzanek odeska , 6-8 kirysków panda . A dla bojka może 3 samice

Ap ropo , czy sklep jest "godny polecenia" , czy może opycha wsio jak leci i zamiast samicy masz młodego samca ??

p.s Nie wyłączaj filtra tylko go lekko "przyduś" żeby zmniejszyć nurt . Albo zastosuj inny wylot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKUJĘ,tylko upewniłam się iż są to 2 samiczki + 1, choć do końca chyba nie powinnam być pewna. Jeśli ten huligan nadal będzie tak obchodził się z laskami, dostosuję się do Waszych rad i wymienię go , albo oddam samiczki. Znów są razem w akwarium, tylko nie rozumiem dlaczego mimo kąsania nadal do niego lgną ? Widocznie takie są kobiety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...