Skocz do zawartości

ŚMIERĆ W AKWARIUM ....


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem bardzo początkujący kupiłem 2 tygodnie temu akwarium .... wszystko było przez ten czas dobrze ...

... ale wczoraj w niedzielę bardzo zaczęła mi się zapętlić bardzo woda w akwarium ( dodam że z soboty na niedziele do 4 rano było włączone oświetlenie ponieważ zapomniałem wyłączyć jak wychodziłem z domu na wieczór ) .... w poniedziałek rano połowa ryb leżała do góry brzuchami ( około 15 mieczyków, skalar, 5 bocji, 2 labeo ( połowę wyłowiłem - 15 mieczyków, glonojada i kiryska )

 

wiem że w czymś popełniłem wielki błąd ale w czym może ktoś ma jakieś sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie 22 stopnie to za niska temp w akwarium. Srednia temp to 25-26 poza tym żarówki możesz oddzielić od tafli wody np szybą by tak za bardzo nie nagrzewała się. To całkiem możliwe że rybki się ugotowały... Ach no i proponuję zainwestować w termometr jeśli nie posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzicie o jakim akwarium kolega pisze? 215 litrów-wali1000 jak powiedz oświetlenie może tak podgrzać wodę skoro nawet nie wiemy jakie ma?Zresztą to i tak niemożliwe żeby to była wina oświetlenia.

Podał temperaturę 22C Gamerin, więc pewnie ma termometr.

Ludzie czytajcie ze zrozumieniem proszę.

kowalchełm dostosuj trochę temat a otrzymasz dużo pomocnych odpowiedzi.

viewtopic.php?f=6&t=14640

Pozdrawiam Grzesiek.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Czy akwarium dojrzewało?

jestem bardzo początkujący kupiłem 2 tygodnie temu akwarium

zgadnij igor :)

 

dodam że z soboty na niedziele do 4 rano było włączone oświetlenie ponieważ zapomniałem wyłączyć jak wychodziłem z domu

Tu jest odpowiedź i powód Twoich problemów. Nie jest to jak sugerują ugotowanie ryb poprzez nagrzanie wody, nota bene intrygująca teoria, moim zdaniem nadmiar światła przyspieszył procesy gnilne w akwarium, jest bardzo prawdopodobne że proces azotowy nie został jeszcze zamknięty bo zbiornik i filtracja są całkiem świeże, dlatego też poziomy amoniaku i/lub no2 mogły dość mocno podskoczyć i wymordować obsadę. Nad to ta sama nie do końca sprawna filtracja mogła stać się przyczyną zakwitu pierwotniaków.

 

Zdecydowanie testy wody były by pomocne bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki błękit?Po prostu akwarium nie dojrzało jak należy czasem potrzeba nawet więcej niż 3 tygodnie chociaż wielu twierdzi że 2 wystarczy .Nie zawsze się to sprawdza a im dłużej czekasz tym lepiej przed wpuszczeniem ryb.Jednak proces dojrzewania powinno się sprawdzać testami na NO3 a tym bardziej na NO2.Cykl azotowy musi się zamknąć

wyżej masz link do niego , czy go rozumiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie wystarczyć mogły by gdyby użyć tak z 20% objętości baniaka wody z jakiegoś już ustabilizowanego zbiornika lub zaszczepić filtr czyli uruchomić go i dać mu pracować przez kilka tygodni w takim dojrzałym zbiorniku. Ale to i tak nie daje 100% gwarancji że ten okres się skróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A im większy zbiornik tym na stabilizację czy jej pierwsze oznaki dłużej się czeka i całość stabilizacji dłużej trwa. I jeżeli takie rzeczy mają miejsce, że obsada pada i taki atak pierwotniaków czy pleśni skłania do restartu, to testy nieodzowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyy

Możliwe że światło ci grzało wode i przez te godziny sie tak nagrzała aż ryby pozdychały;//

 

Yyyyyyyyyyy, że jak? :shock:

Bzdura miesiąca.

Dam Ci za nią ostrzeżenie to może na następny raz się chwilę dłużej zastanowisz zanim coś napiszesz.

 

Do autora postu: nic nie napisałeś o akwarium. Kiedy zalałeś? Czy dojrzało? Jakbyś wcześniej odpowiedział na te pytania i dostosował temat do regulaminu działu...........

:arrow:viewtopic.php?f=6&t=14640

......to dawno problem byłby rozwiązany.

 

Bakterie "w butelce" to ściema. Szkoda kasy na to.

Zacznij wszystko od początku tzn. pozwól akwarium dojrzeć samemu.

Możesz szczegółowo napisać na jakim etapie jesteś teraz z akwarium? Co zrobiłeś?

Chemię odłóż do śmieci, chodzi mi tu o wszelakie uzdatniacze itp. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

litraż zbiornika - 215 litrów

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb - Zbiornik przed śmiercią nie dojrzewał

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas - Filtr JBl CristalProfi 900

gatunki i ilość ryb - BYŁO 30 mieczyków, skalar, 5 bocjii, 2 labeo, glonojad, kirysek - ZOSTAŁO 15 mieczyków, glonojad, kirysek

ilość/rodzaj roślin - roślin mało gatunków nie znam

inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. - grzałka 200W z termostatem, napowietrzasz do akwarium 120 litrów

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. - pokar roślinny OVO WIT TROPICAL i rozwielitka

parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.) - parametry nie zbadane

temperatura w zbiorniku - temperatura 22 C

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) - nie podmieniałem wody, nie czysciłem filtra odmulałem dno

problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane) - objawy połowa rybek zdechła w jedną noc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb - Zbiornik przed śmiercią nie dojrzewał

No widzisz i tu masz odpowiedź. Akwarium nie dojrzało i dlatego tyle ryb padło.

Na jakim etapie teraz jesteś z akwarium? Akwarium sobie dojrzewa czy dalej masz tam rybki? Koniecznie zrób testy wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...