Skocz do zawartości

[Welon] Nagły brak dużej części płetwy


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przedwczoraj zauważyłem, że moja welonka nagle straciła dużą część tylnej (tylko prawej) płetwy. Nie pisałbym gdyby zachowywała się normalnie, ale niepokoi mnie to, że przez większość czasu siedzi na filtrze w bezruchu. Już raz myślałem, że moja rybka opuściła ten świat, ale na szczęście zaczęła pływać. Podejrzewam, że na filtrze ma spokój ponieważ nie ma tam zbytniego zawirowania wody i sobie odpoczywa, ale żeby tak leżeć przez dłuugi czas w środku dnia? Zastanawiam się też czy aby ona nie śpi, ale nigdy wcześniej nie robiła tak w ciągu dnia. Nie podejrzewam, że to martwica bo rybka nagle straciła tą płetwę.

 

Wydaje mi się, że powinienem jeszcze opisać jedno zjawisko. Otóż parę dni po kupnie mojej rybki (mam ją około miesiąca), zaczęła ona ocierać swoją wspomnianą wyżej płetwę takim małym wyrostkiem który wyrasta blisko niej. Ta mała płetewka zrobiła się biała jak również miejsce które ona obejmowała swoim promieniem. Po prostu jakby wytarła sobie płetwę i pozostawiła ranę. (Nie wiem czy mam jej to wyciąć, ponieważ posiada to do tej pory)

 

Druga płetwa jest zdrowa. Chyba.

 

Z tego co obserwuję dziś to rybka siedzi nad filtrem i co jakiś czas popływa sobie troszkę po czym znów wraca na miejsce. Rybka straciła swój apetyt jaki miała na początku po kupnie.

 

Dodam jeszcze jedną ważną sprawę. Nie mam w akwarium pokrywy, a czasem zapomnę zasłonić rybkę prowizoryczną teczką.. Mój kot lubi się koło niej zakręcić. Przy mnie tylko pije wodę, ale może to kot dziabnął jej kawałek płetwy? Choć to też mało prawdopodobne ponieważ rybka musiałaby do kota podpłynąć tyłem...

 

 

 

litraż zbiornika - 25

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb - miesiąc temu, "dojrzewał" 2 dni

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas - filtr Atman 2,5W

gatunki i ilość ryb - jedna welonka

ilość/rodzaj roślin - sztuczne

inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. - nie

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. - Acti dla welonek

parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.) - norma

temperatura w zbiorniku ~22stopnie

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) - podmiana 1/3 co półtora tygodnia?

problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane) - opisane

zdjęcie chorej rybki - na razie nie możliwe do zrealizowania

 

 

Przepraszam, za styl i chaotyczne pismo, ale nie mam dziś dnia na długie opisy...

 

Proszę o pomoc.

PS. Nie piszcie, że małe akwarium. Chyba, że będzie to powód jej "choroby".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Double

 

Próbowałem coś znaleźć w sieci, ale jest ciężko. Dziś zauważyłem, że w miejscu gdzie rybka straciła płetwę powstaje taka biała "wata cukrowa". Rybka nadal cały czas siedzi w kącie nad filtrem.

 

Co to może być? Jakieś zakażenie, pleśniawka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...