Skocz do zawartości

oświetlenie przy h=60 cm


Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanko do znawców tematyki oświetlenia:

 

Mam 4x6500K na przodzie i 2x10000K na tyle. wszystko 54W

 

Zbiornik 450 litrów, 60 wysoki

 

Elosiek który jest z tyłu ładnie rośnie, ten z przodu pada. Jako że leżą mi na szafie 4x10000K oryginalne z lampy (bo te 6500 dokupiłem) nie byłoby lepiej dać wszystkie jako 10000K? . Dotyczy to świetlówek 54W Dodam że na początku chciałem mieć 6x10000K ale mi doradzono że lepiej wyjdzie zamienić i dać z przodu 6500K, ale dlaczego? Bo nie do końca rozumiem. Z tego co wnioskuję to 10000K jest lepsze dla roślin

 

Akwarium jest wysokie (60 cm) więc na dno światło dociera już pewnie nieźle rozproszone. Belkę obniżyłem maksymalnie (wisi 3-4 cm na lustrem wody)

 

Proszę o porady:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem nie dokońca dobrze dla roślin, skoro te z przodu gniją. Rozumiem że nie będzie nic złego dla roślin.zwierząt w całości 10 000K. Spróbuję różne ustawienia i zobaczę wizualnie jak to będzie wyglądać (nie wygląda to strasznie jak załączam tylko te 2 po 10 000K. Ewentualnie opcja jako pierwsza i 3 dać 6500K a 2, 3, 4, 5 na 10 000K byłaby dobra?

 

I nie chcę już dokupywać 8000 ani innych bo już teraz 4 mi leżą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak że 6500K jest złe dla roślin. Wprost przeciwnie, nadają się bardzo dobrze do baniaków roślinnych. Jak ktoś chce to może zrobić holendra tylko i wyłącznie na takich świetlówkach.

10 000K jest po prostu dodatkowo bardziej wydajne.

 

PS: Trochę chyba już za późno na takie kombinacje, ale czemu nie HQi przy tak dużym baniaku? Przy tylu świetlówkach koszt tylko trochę większy, a efekty super, w szczególności te wizualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem teraz żałuje, miało być, ale jak założyłem wątek o oświetleniu gdy zakładałem akwa to mnie hipcio odwiódł od tego pomysłu (bo hqi to nie przelewki). Doradzono mi tą belkę z takimi świetlówkami więc mam i teraz już za późno na hqi przy kosztach belki jakie poniosłem. Właśnie z powodu wysokości mam wrażenie że 6500 nie daje radę, i przydałoby się 10 000K

 

Rozumiem że potrzebowałbym 2x150W HQI?

 

Nie bardzo też rozumiem czym się różni HQI od zwykłych halogenów budowlanych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HQI od żarników budowlanych różni się właśnie żarnikiem metalohalogenowym. Możesz włożyć 6x10000K, ale na 98% nie będziesz zadowolony z morskiej wody w zbiorniku słodkowodnym [ja bym nie był]. Jeżeli chodzi o emisję światła, to jako ciekawostkę powiem, że daylighty emitują przynajmniej dwa razy tyle światła do 10000K. Ja przyczyny padania elośka bym raczej szukał w nawożeniu/podłożu. Może na przodzie baniaka jest mniej żyzne podłoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to samo podłoże. Inna sprawa że mam na korzeniach hydrokotyle (czy jakoś tak :) ) te z tyłu się zagęszczają, a te z przodu bledną i znikają powoli. Nawożę tylko co2 potas i easy carbo (bo to start dopiero co). z przodu zaś sa glony których z tyłu brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...