Skocz do zawartości

Żółta woda :/


Miranda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z wodą w akwarium. Otóż ma ona żółty odcień i trochę mnie to irytuje. Nie wiem co mogę zrobić aby poprawić jej wygląd. Co ok. dwa tygodnie odmulam dno i podmieniam 20-30% wody. Ryby karmię max. 2 razy dziennie rano i wieczorem. Zapach jest nazwałbym to naturalny, nie pachnie brzydko. Filtr chodzi non-stop. Filtr ma 11 miesięcy-czy wymiana gąbki na nową może coś pomóc? A może filtr jest nieodpowiedni lub za słaby?

Wydaje mi się, że ryby mają się dobrze jednak chciałabym żeby woda w moim akwarium była przejrzysta jak np. akwariach w sklepach zoologicznych. Co mogłabym zrobić lub dodać do wody? Nie dodaję żadnej chemii, jedyne co to od czasu do czasu małą szczyptę soli zakupionej w akwarystycznym.

Możliwe, że problemem może być również żarówka, bo obecnie wkręciłam do pokrywy energooszczędną żarówkę w kolorze żółtym. Wcześniej żarówka była biała, ale się zużyła, a w sklepie zoologicznym nie mieli takich żarówek (tylko jarzeniówki). Jednak wydaje mi się, że to nie jest tylko złudzenie optyczne. Z drugiej strony akwarium mam 11 miesięcy, a z tym problmem borykam się od początku. W grudniu wymieniałam całość wody, ale była ok przez jakiś tydzień i znów to samo.

 

Moje akwarium:

gupiki (3 samce+4 samice)

molinezje księżycowe/czarne (para)

3 glonojady

45l. (25x20x40)

filtr CRYSTAL K10 DUO 170l/h

 

Proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo sis

Pochwal się proszę ile i jakich korzeni masz w zbiorniku. To przeważnie one są sprawcami "herbatki" zamiast krystalicznie bezbarwnej wody. Gąbeczki się czasem płucze, to zależy od jej mechanicznego obciążenia, znam zbiorniki w których gąbek nie trzeba było płukać wcale. Wymiana świetlówki na jakąś z zimną barwą na pewno zmieniło by trochę kolor wody.

EDIT

45l. (25x20x40)

To daje 20 l, 45 l standard jest wymiarów 50x30x30h, przypuszczalnie obsada może mocno brudzić i rzeczywiście jest tak jak pisze Cisiu filtr może być za słaby. Zakładam że część obsady będzie do wymiany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czynniki które mogą mieć wpływ na żółtawy odcień wody w Twoim akwarium:jeśli masz torf w filtrze to może on być sprawcą koloru wody,korzenie również,czasem niedostateczne czyszczenie szyb może pojawić się na szybie żółtawo brązowy osad co daje złudzenie innego odcienia wody,żarówka miałem ten sam problem i zamieniłem na energooszczędną jednak z powrotem wróciłem do oryginalnej gdyż tamta mimo tego samego koloru dawała żółte światło.

Oczywiste jest jeżeli filtr był dawno nie czyszczony to też się to przyczynia do koloru wody.

Przerybienia jako tako nie ma ale akwarium za małe jak nawet na zbrojniki niebieskie zakładam że takie masz.

Stare gąbki proponuję wymienić ja raz na 4 miesiące płókam w wodzie odlanej z akwarium co roku w miarę potrzeb zamieniam na nowe=woda czysta.

Filtr jest trochę za mały zakłada się że dobra filtracja jest wtedy kiedy w ciągu jednej godziny filtr przefiltruje 5x więcej wody niż masz w akwarium.Ale tu zdania mogą być podzielone długo by o tym rozmawiać to jest zależne od wielu czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

Korzeni nie mam, torfu w filtrze nie mam, gąbkę czyszczę średnio co tydzień, bo ciągle się zatyka.

Szyb nie czyszczę, bo jakoś nie zauważyłam żeby były brudne :/ Nie mam glonów ani nic z tych rzeczy. Mam tylko rośliny, które mają się dobrze.

Jeśli chodzi o zbrojniki niebieskie to tak, mam 3 i wiem, że to dla nich za mały litraż dlatego jak podrosną to dam je bratu, bo on ma 112l.

Gdzie mogę kupić żarówkę typową dla akwarium? To nie jest jarzeniówka jaką można spotkać w sklepach zoologicznych tylko zwykła żarówka :/

Wymiary akwa to na pewno: 40x20x25h. Dodam, że jest to akwarium profilowane, ale domyślam się, że aż tak drastycznie nie zwiększa to pojemności, znaczy, że nie mam 45l jak myślałam ;]

Zatem jaki filtr byłby dla mnie najodpowiedniejszy? Bo szczerze to myślę nad zmianą, gdyż z tego nie jestem ani trochę zadowolona, bo ciągle się zatyka zarówno filtr jak i gąbka :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie żaróweczki można stosować jak jest w opisie w linku nie są na pewno akwarystyczne radzę poczytać

Natalia 1994 i nie pisać głupot.Dobrze jest innych krytykować nie wiedząc co się samemu pisze.

Zastsosowanie tych żarówek jes na samym dole ale o akwarystyce jakoś nie napisali ,hmm może zapomnieli?

http://www.energooszczedne.pl/index.php ... oddet.html

Miranda jest masa filtrów nie wiem o jaki Ci dokładnie chodzi w 60l wiem Twoje ma 45l mam eheim 2213 jest mały i możesz regulować siłę filtrowania

Ale tu niech się fachowcy wypowiedzą na tym się nie znam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie żaróweczki można stosować jak jest w opisie w linku nie są na pewno akwarystyczne radzę poczytać

 

Wytłumacz mi dokładnie, czym różni się żarówka energooszczędna 865, albo zwykła świetlówka 865, od "akwarystycznej" żarówki lub świetlówki 865.

Oczywiście oprócz ceny.

 

Takie np. Philipsy TLD 865/965 to nie akwarystyczne świetlówki, a mamy je w co drugim baniaku! Równie dobrze można by kupić droższe i "akwarystyczne" Philips Aquasky, tylko po co przepłacać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształtem,zastosowaniem, nazwą dają żółtą barwę światła i tym że nie tego szuka autorka postu a jest pewnie jeszcze wiele innych

Ponadto w linku jak byk jest napisane do czego służą.

Hotele ,restauracje,sklepy,pomieszczenia użytkowe to jest ich zastosowanie.

Nikt tam o akwarystyce nie wspomniał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształtem

W małym baniaku, albo inaczej - w tak małym baniaku, nie będzie widocznej różnicy wynikającej z kształtu źródła światła. Czyli czy damy tam kompakt, moduł, czy świetlówkę - różnicy [oprócz niższej ceny w pierwszym wypadku] nie zauważymy.

zastosowaniem

No bez "jaj".

Nie sugeruj się tym co pisze jeden sprzedawca na swojej stronie internetowej. Zastosowanie danego produktu wyznaczają jego użytkownicy.

 

Hotel, restauracja, sklepy... to w domu ich użyć nie mogę? :D

W 48l do oświetlenia baniaka użyłem opraw meblowych i wszystko było ok.

Nie patrz na "zastosowanie", szczególnie jeśli jest bzdurnie opisane.

nazwą

:shock:

dają żółtą barwę światła

A kto Ci tak powiedział? ;)

I ja i Natalia piszemy wyraźnie - żarówki 865.

Dla niewtajemniczonych takie kompakty mają barwę 6500K. Białą. Identyczną jak ma prawie każdy "daylight" np. Philips 865 o którym pisałem wcześniej, lub większość świetlówek standardowo montowanych w pokrywach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda mi czasu na kłótnie lepiej dziewczynie pomóżcie chyba po to jest to forum.

Jaka kłótnia? ;)

Wymiana argumentów.

 

Po prostu, kompakty 865 są od dawna powszechnie wykorzystywane w akwarystyce. Widziałem nie jedno akwarium sprawnie działające na takich żaróweczkach. Kilka takich jest nawet na forum. Żarówka 865 nie różni się niczym od świetlówki 865 oprócz kształtu. To identyczna technologia, tylko rura jest wygięta. W takiej żaróweczce też mamy statecznik itd. Ja opieram się na doświadczeniu, a Ty piszesz że się nie nadają bo na stronie nie jest napisane że nie są akwarystyczne... ;)

 

Mamy pokrywę ze zwykłym gwintem. Zakładam że z "małym" E14. Wystarczy znaleźć jakikolwiek kompakt 865 od 9W w górę i będzie dobrze. Przerabianie takiej pokrywy w takiej wielkości akwarium na świetlówki liniowe to gra nie warta świeczki. Koszt dużo wyższy, roboty sporo, a efekt ten sam co po kupnie i wkręceniu dobrej żarówki energooszczędnej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr jaki ma, mimo że to nie "mocarz" powinien dać sobie spokojnie radę w takim baniaku.

 

Dlaczego nie daje rady? Źle dobrana obsada, produkująca zbyt dużo brudów + prawdopodobnie niepoprawna opieka nad akwarium.

 

Zbrojniki oddaj już teraz. W takim akwarium mogą skarłowacieć, a w 112l będą miały jako takie warunki. To samo tyczy się molek.

Oba gatunki wymagają znacznie większego akwarium niż masz do zdrowego wzrostu i oba mają bardzo wydajną przemianę materii, co ma związek z zapychaniem filtra.

Poza tym polecam się dokładnie zapoznać z tym:

viewtopic.php?f=43&t=6354

 

Jeśli zredukujesz obsadę i będziesz robić wszystko jak należy, jakość wody powinna się znacznie poprawić. Jeśli mimo tego będziesz chciała zmienić filtr, to od razu polecam przesiadkę na kaskadę np. FZN1, lub jakąś tańszą chińską. Zamiana takiego wewnętrznego na inny ciut wydajniejszy wewnętrzny nie ma moim zdaniem sensu. Pamiętaj że nawet mimo zmiany filtra, powinnaś zredukować obsadę i zapoznać się z tamtym linkiem. Niepoprawna opieka nad baniakiem potrafi zepsuć jakość wody nawet przy dobrym filtrze. ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką obsadę w takim razie proponujesz skoro wszystko jest źle?

Gdyby nie ja to zbrojniki już by nie żyły, ale to szczegół. Wcześniej miałam ich więcej i wyrosły na super okazy i teraz rządzą u brata.

Przekrzykujecie się, a tak naprawdę najwięcej pomógł mi link dzikiego, bo tam zobaczyłam właśnie różnicę w oświetleniu. Moje akwa wygląda właśnie tak jak na pierwszych zdjęciach, a chciałabym żeby wyglądało tak jak na dalszych. Znaczy, że da się to zrobić. Trzeba tylko znaleźć gdzieś te żarówki, a jak poszłam do zoologicznego to Pan był zdziwiony ;] Pozostaje net, którego trochę się obawiam, bo żarówka musi się zmieścić do tuby mocowanej przy pokrywie, a to czasami bywa problematyczne :/

Na koniec napiszę jeszcze, że uważam, że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego, więc lepiej będzie jak żarówek pokojowych będę używać do oświetlania pokoju, a żarówek akwarystycznych do oświetlania akwarium.

Dziękuję za rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w8 Mirando

Powoli i spokojnie, na sam początek powiedz czy Twoja żarówka jest na mały gwint czy na inny sposób podłączenia.

Całe życie akwarystyczne używam świetlówek "pokojowych" o ile tak można powiedzieć ale w określonej barwie czyli 840 lub 865 lub 880 w zależności od wielkości zbiornika nawet je czasem łącze. Akwarystyczne świetlówki są niby dedykowane do określonych celów, wybarwienia ryb, dają większe widmo dla roślin, tyle że te są przeważnie dużo droższe choć by z powodu kosztów osobnej linii produkcyjnej pod określonego odbiorcę. W domu świeci każdy a ilu z nich ma akwarium? co 20-ty?

EDIT

Teoretycznie oto świetlówka energooszczędna dla Ciebie:

GENIE daylight E14 11W/865 św. kompaktowa PHILIPS[sWI040392]

 

Wymiary produktu

* Długość całkowita - 122.0 mm

* Średnica - 35.0 mm

* Szerokość - 44.4 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na normalny gwint, myślę, że standardowy rozmiar.

Problem polega na tym, że ta biała część która jest nad gwintem (to się nazywa kondensator??) musi się zmieścić do plastikowej tuby którą mocuję do pokrywy akwarium. Ostatnio miałam z tym problem, gdyż żarówka w tym właśnie miejscu utknęła ;]

Proszę jeszcze o info jaka będzie najbardziej odpowiednia moc żarówki do takiego zbiornika.

 

Dzięki :)

 

Edit

 

Ok. Dzięki. Średnica tuby to 45mm, więc powinna pasować. Nie wiem tylko co jest szerokością w przypadku żarówki ;] Może jak obronię tytuł inżyniera to pojmę to zagadnienie. Spróbuję znaleźć tę, którą poleciłeś. Muszę to zrobić sprawnie, bo podczas poboru wymiarów tuby(5 minut temu)zauważyłam, że jest ona lekko przytopiona :/ Znaczy, że przesadziłam z żarówką, bo dała już radę plastikowi :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc żarówki zależy od roślin jakie posiadasz w akwarium. Jeśli nie są one wymagające 8W powinno wystarczyć, jeśłi bardzo wymagające może się okazać że 11 W nie wystarcza i trzeba by spróbować podrasować oświetlenie, na przykład zamieniając oprawkę na mały gwint E14 na oprawkę na duży gwint E27, lub wprowadzić zamiast tej żarówki 2 moduły świetlne aquaela 9W/11W/865 link do aukcji

 

EDIT

Tu jest strona katalogu philipsa, są rysunki z opisem

 

* Średnica - 35.0 mm [część świecąca]

* Szerokość - 44.4 mm [biały plastik nad gwintem]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie żaróweczki można stosować jak jest w opisie w linku nie są na pewno akwarystyczne radzę poczytać

Natalia 1994 i nie pisać głupot.Dobrze jest innych krytykować nie wiedząc co się samemu pisze.

Zastsosowanie tych żarówek jes na samym dole ale o akwarystyce jakoś nie napisali ,hmm może zapomnieli?

 

Używałam takiej ,,żaróweczki'' do niedawna jako dodatkowe oświetlenie i rośliny świetnie u mnie rosły. Tak więc sama wypróbowałam tego typu żarówki. A co do tego, że świetlówka o barwie 6500K daje żółte światło.. :lol::lol: Sam nie pisz głupot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto żarówka, której potrzebuję:

 

http://www.ecat.lighting.philips.com/l/ ... tle=MASTER PL-Electronic 11W/865 E27 230-240V 1CT&ctn=929730986505_EU

 

Konia z rzędem temu, kto mi powie gdzie mogę ją kupić...

 

Edit

 

OK. Mam

 

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...