Skocz do zawartości

Jaka obsada, roślinki, podłoże do akwarium 200 l.


rafikrafiki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakładam swoje pierwsze akwarium, i mam dylemat jakie podłoże w nim zastosować. W akwarium tym chciałbym stworzyć cały ekosystem z rybkami, ślimakami, małżami, krewetkami, i rakiem niebieskim. Chciałbym aby te wszystkie żyjątka ze sobą żyły w zgodzie. Co do podłoża to wstępnie przygotowuję zwykły piasek, bo nie mam już kasy na zakup jego ze sklepu, zresztą dla mnie piach to piach, czy pochodzi z rzeki czy z pola, czy też ze sklepu. Jedynie może się różnić składem i granulacją ( oczywiście nie z piaskownicy !!!). W moim akwarium chcę użyć "żywego piasku", a nie gotowanego, bo przecież to ma być natura, a nie coś sztucznego. Oczywiście mój piasek pochodzi z terenu wiejskiego, z takiego miejsca gdzie nie ma żadnych zanieczyszczeń i odchodów zwierząt. Drugi problem dotyczy roślin, jak większość twierdzi w piasku słabo rosną, ja wpadłem na pomysł, żeby po układaniu już wszystkich ozdób, w miejsca gdzie będą sadzone roślinki zastosować żwirek, usypując kopczyki i wsadzać w nie roślinki, następnie wszystkie górki obsypać piaskiem, aż wypełnimy całą przestrzeń, z tym że na tyle akwarium zastosuję wyższe kopczyki. Takie rozwiązanie jest chyba lepsze niż sadzić je w samym piasku. No i najważniejsze jaką obsadę wybrać aby zachować równowagę w moim ekosystemie? Chcę aby w nim żyły wszystkie żyjątka wymienione wyżej, z takimi co zakopują się w piasku i tam żerują i takimi które wyjadają inne stworzonka z piasku, a także jakieś od glonów, po prostu wszystkie, aby zachować równowagę biologiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czyli tak:

1.Napisz jakie duże jest to akwarium, żeby było wiadomo jakie ryby ci polecić.

2.Rak niebieski jest roślinożerny i będzie ci zjadał wszystkie rośliny.

3.Rak potrzebuje dużo kryjówek, żeby kiedy zrzuca pancerz, inne ryby go nie zjadły

4.Piasek musi być wygotowany, a szczególnie taki z pola. Wysoka temperatura zabija żyjące w nim bakterie.

5.Najlepiej nie kombinować tyle z podłożem i zainwestować te kilkanaście złoty w żwirek ze sklepu

6.Nie można mieć wszystkich zwierzątek

7.I NAPISZ COŚ WIĘCEJ O AKWARIUM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda-piach to piach. ;) Jednak trzeba go wygotować żeby zabić w nim bakterie. Piach możesz wziąć również z budowy.

Ja miałam rośliny w piachu 0,8-12mm i problemów nie było. A jak się boisz o nie to kup stado świderków. Ślimaków, które cały dzień przekopują i natleniają podłoże a w nocy wychodzą na szyby.

Akwarium 100x40x50cm, tak? To że dasz multum gatunków to nie znaczy że będziesz miał dobry ekosystem. Zrób akwarium biotopowe-ryby, inne stworzonka, rośliny, ozdoby z jednego regionu.

Popatrz sobie na biotopy akwarystyczne, może jakiś ci się spodoba.

Jeśli chcesz akwarium wielogatunkowy to napisz jakie dokładnie gatunki cie interesują, jaki typ ryb ci się podoba itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam chciałem się dowiedzieć czy cabomba może być roślina pływającą czy lepiej ja wsadzić w podłoże co wy na to co, proszę was o radę ok.

 

Po pierwsze odgrzebałeś temat sprzed roku, po drugie zły dział i po trzecie możesz odpowiedź na to pytanie odnaleźć na forum lub czytając o danej roślinie! Jeszcze raz napiszesz coś bez sensu i będzie ostrzeżenie.

mod.Evelyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...