Jump to content

Mini sump z doniczki


Michael.Waw
 Share

Recommended Posts

Jako że w moim akwarium z żyworódkami mam tylko starą, przerobioną i ledwo działającą kaskadę, postanowiłem zrobić sobie lepszy i bardziej wydajny filtr, na początku planowałem zrobić kubełek, ale później zdecydowałem się na zrobienie mini sumpa z doniczki w którym ukryję grzałkę termometr i dyfuzor CO2. Akwarium jest małe tylko 25l ale gupiki strasznie brudzą i stąd ten pomysł na tego typu filtrację. Ale pozostawał jeszcze jeden problem a mianowicie, odchody na jasnym piasku, co wprawiało mnie w złość, zacząłem szukać w sieci i natknąłem się na filtr pod żwirowy tłoczący, mam zamiar zrobić go z obciętej i podziurawionej butelki- woda z doniczki będzie tłoczona pod podłoże, później nurt wody będzie podnosić opadające na dno odchody a z słupa wody odsysane będą do pudełka przelewowego a stamtąd do sumpa i obieg się zamyka. Cały plan systemu filtracji narysowałem w paincie. Co o tym sądzicie i jak to ulepszyć?

Link to comment
Share on other sites

Doniczka ma "dziwny" walcowaty kształt. Trudno wg mnie będzie w niej ułożyć media filtracyjne i zmieścić jeszcze pompkę. Lepsze było by jakieś kwadratowe pudełko np:

Dołączona grafika

Myślę, że było by to bardziej estetyczne i łatwiejsze w użytkowaniu ;)

Też nad tym myślałem, teraz szukam odpowiedniego pojemnika. :)

A nie myślałeś, żeby tam po prostu podłączyć jakiś porządny kubełek albo zrobić hydroponikę?

Z początku chciałem zrobić kubełek ale teraz wszystko przemyślałem i zdecydowałem się na taki filtr otwarty bo chcę w nim umieścić grzałkę, dyfuzor, termometr i inny sprzęt. A hydroponikę już mam w drugim akwarium i nie jestem zadowolony. :|
Link to comment
Share on other sites

Dlaczego nie jesteś zadowolony z hydroponiki? Ja właśnie dzisiaj dzwoniłam zamawiać pojemnik pod hydroponikę więc jak możesz to napisz coś więcej.

Po pierwsze to trzeba jakiś miesiąc czy dwa poczekać aż roślinki się przyjmą i rozrosną, mimo że mam prefiltr z gąbki to i tak jakieś fusy z keramzytu pływają po całym akwarium, ja mam hydroponikę na zasadzie filtra przelewowego i pod keramzytem mam filtr aqua shuta- częstą zapycha się małymi kamyczkami i całą hydroponikę trzeba robić od nowa (tak, wiem trzeba było go jakoś zabezpieczyć :roll: ), i nie można zapomnieć o wcześniejszym wypłukaniu keramzytu bo z akwarium się zrobi bagno, trzeba uważać przy zakupie by nie kupić takiego który zatwardza wodę, mi ogólnie ten filtr nie przypadł do gustu, ale ktoś może mieć odmienne zdanie, spróbowałem i nie zrobiłbym tego filtra drugi raz. Teraz chcę przetestować takiego biologa z doniczki, to będę mieć porównanie. :)

 

Dołączona grafika

Tak wygląda moja hydroponika

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a powiedz mi czy nie lepiej kupić filtr kaskadowy??

Średnia cena dobrej kaskady= 50zł

Cena głowicy podnoszącej wodę 10zł ( mam ) + silikon 6zł + wężyki ok. 10zł. ( mam ) + pojemniki ok. 10zł. ( mam ) = 36zł.

A teraz porównaj sobie cenę i powierzchnię na wkłady filtracyjne, a ja dodatkowo chcę jeszcze zrobić filtr pod żwirowy tłoczący którego nie podłączę do kaskady. ;) Oczywiście jeśli nie lubisz majsterkować to możesz kupić kaskadę, ale ja nie pierwszy raz sam robię filtr a lubię też mieć nad filtrację i w filtrze ukryję także cały sprzęt ( grzałkę i dyfuzor ).

ciekawi mnie jaki masz pomysł na pudełko przelewowe diy, aby się nie zapowietrzało, nie zatykało itd..

Zobacz na rysunku, jeśli ktoś kiedyś miał styczność z filtrami przelewowym to dobrze wie o co mi chodzi. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...