Skocz do zawartości

Mini sump z doniczki


Michael.Waw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że w moim akwarium z żyworódkami mam tylko starą, przerobioną i ledwo działającą kaskadę, postanowiłem zrobić sobie lepszy i bardziej wydajny filtr, na początku planowałem zrobić kubełek, ale później zdecydowałem się na zrobienie mini sumpa z doniczki w którym ukryję grzałkę termometr i dyfuzor CO2. Akwarium jest małe tylko 25l ale gupiki strasznie brudzą i stąd ten pomysł na tego typu filtrację. Ale pozostawał jeszcze jeden problem a mianowicie, odchody na jasnym piasku, co wprawiało mnie w złość, zacząłem szukać w sieci i natknąłem się na filtr pod żwirowy tłoczący, mam zamiar zrobić go z obciętej i podziurawionej butelki- woda z doniczki będzie tłoczona pod podłoże, później nurt wody będzie podnosić opadające na dno odchody a z słupa wody odsysane będą do pudełka przelewowego a stamtąd do sumpa i obieg się zamyka. Cały plan systemu filtracji narysowałem w paincie. Co o tym sądzicie i jak to ulepszyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doniczka ma "dziwny" walcowaty kształt. Trudno wg mnie będzie w niej ułożyć media filtracyjne i zmieścić jeszcze pompkę. Lepsze było by jakieś kwadratowe pudełko np:

Dołączona grafika

Myślę, że było by to bardziej estetyczne i łatwiejsze w użytkowaniu ;)

Też nad tym myślałem, teraz szukam odpowiedniego pojemnika. :)

A nie myślałeś, żeby tam po prostu podłączyć jakiś porządny kubełek albo zrobić hydroponikę?

Z początku chciałem zrobić kubełek ale teraz wszystko przemyślałem i zdecydowałem się na taki filtr otwarty bo chcę w nim umieścić grzałkę, dyfuzor, termometr i inny sprzęt. A hydroponikę już mam w drugim akwarium i nie jestem zadowolony. :|
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie jesteś zadowolony z hydroponiki? Ja właśnie dzisiaj dzwoniłam zamawiać pojemnik pod hydroponikę więc jak możesz to napisz coś więcej.

Po pierwsze to trzeba jakiś miesiąc czy dwa poczekać aż roślinki się przyjmą i rozrosną, mimo że mam prefiltr z gąbki to i tak jakieś fusy z keramzytu pływają po całym akwarium, ja mam hydroponikę na zasadzie filtra przelewowego i pod keramzytem mam filtr aqua shuta- częstą zapycha się małymi kamyczkami i całą hydroponikę trzeba robić od nowa (tak, wiem trzeba było go jakoś zabezpieczyć :roll: ), i nie można zapomnieć o wcześniejszym wypłukaniu keramzytu bo z akwarium się zrobi bagno, trzeba uważać przy zakupie by nie kupić takiego który zatwardza wodę, mi ogólnie ten filtr nie przypadł do gustu, ale ktoś może mieć odmienne zdanie, spróbowałem i nie zrobiłbym tego filtra drugi raz. Teraz chcę przetestować takiego biologa z doniczki, to będę mieć porównanie. :)

 

Dołączona grafika

Tak wygląda moja hydroponika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a powiedz mi czy nie lepiej kupić filtr kaskadowy??

Średnia cena dobrej kaskady= 50zł

Cena głowicy podnoszącej wodę 10zł ( mam ) + silikon 6zł + wężyki ok. 10zł. ( mam ) + pojemniki ok. 10zł. ( mam ) = 36zł.

A teraz porównaj sobie cenę i powierzchnię na wkłady filtracyjne, a ja dodatkowo chcę jeszcze zrobić filtr pod żwirowy tłoczący którego nie podłączę do kaskady. ;) Oczywiście jeśli nie lubisz majsterkować to możesz kupić kaskadę, ale ja nie pierwszy raz sam robię filtr a lubię też mieć nad filtrację i w filtrze ukryję także cały sprzęt ( grzałkę i dyfuzor ).

ciekawi mnie jaki masz pomysł na pudełko przelewowe diy, aby się nie zapowietrzało, nie zatykało itd..

Zobacz na rysunku, jeśli ktoś kiedyś miał styczność z filtrami przelewowym to dobrze wie o co mi chodzi. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...