Skocz do zawartości

Akwarium dla ryb labiryntowych?


PŁASZCZKA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym sprawić sobie 60litrowe akwarium dla ryb labiryntowych ,czyli: bojowniki syjamskie,prętniki karłowate i gurami perłowe.W książkach piszą że wszystkie buszują w górnej części akwarium.Czy mimo to mogę trzymać te ryby razem ? Czy jednak te ryby będą sobie wzajemnie przeszkadzadz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prętników i bojowników ponoć nie należy trzymać razem, właśnie dlatego, że obie ryby są labiryntowate, i będą walczyć ;)

 

Czyli także nie można trzymać w jednym akwarium gurami i prętników bo obie ryby są labiryntowe i będą walczyć?? Bzdura. A ja mam i harem bojka i harem prętnika w jednym zbiorniku i sobie krzywdy nie robią. Wszystko zależy od charakteru ryb i od warunków w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj :google: albo opcji :szukaj: . Tam wszystko jest.

 

Na pewno akwarium mocno zarośnięte roślinami, na powierzchni rośliny pływające. Korzenie, kryjówki itd... Akwarium na pewno musi być przykryte żeby ryby sobie labiryntu nie przeziębiły. No i nie może być za duży ruch wody-ryby mieszkają w wodach stojących lub lekko płynących. Co2 lepiej nie stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prętników i bojowników ponoć nie należy trzymać razem, właśnie dlatego, że obie ryby są labiryntowate, i będą walczyć ;)

 

Czyli także nie można trzymać w jednym akwarium gurami i prętników bo obie ryby są labiryntowe i będą walczyć?? Bzdura. A ja mam i harem bojka i harem prętnika w jednym zbiorniku i sobie krzywdy nie robią. Wszystko zależy od charakteru ryb i od warunków w akwarium.

ponoć

- to po pierwsze

 

 

 

A po drugie, tak mi doradzili na tym forum:

 

 

Druga propozycja rozsądniejsza, bo bojownik nie może być w akwarium z innymi labiryntowymi (m.in prętnikami) ;)

I to jeszcze napisał szczupak, a ja myślę, że on o akwarystyce trochę wie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że jest to akwarium 60l, więc od razu odpada gurami ze względu na jego wielkość. Co do trzymania razem bojownika z prętnikiem, uważam, że w takim litrażu też może nie wyjść to na dobre. Dlaczego? Podczas tarła i pilnowania gniazda prętnik odgania wszystkie ryby (moje pozostałe prętniki siedzą sterroryzowane w kącie, a nawet razborom się nieźle dostaje) a mam akwarium prawie dwa razy większe niż 60l. Więc moim zdaniem na 60l albo harem prętnika albo bojownika.

 

I przenoszę temat do odpowiedniego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym sprawić sobie 60litrowe akwarium dla ryb labiryntowych

Super, 60l ok - ale najlepiej nie standardowe.

Jeśli nie planujesz jakiegoś skomplikowanego podłoża [substrat] to baniaczek może być bardzo niski. Dla tych ryb wysokość baniaka ma małe znaczenie. Ważna jest długość i szerokość baniaka, szczególnie jeśli chcesz myśleć o różnych labiryntowcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczupak... trochę wie

Dokładnie trochę, bo nie dużo. To, że jestem obczytany nie znaczy, że coś wiem. Szczerze mówiąc nie sprawdzałem tego połączenia , ale wyczytałem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie... Jak widać są wyjątki od reguły i chodzi o to jak jest w praktyce, co wspomniał Niger1317 i pokazał tym, że może się to sprawdzić.

Ale ja dalej uważam, że lepiej nie próbować , szczególnie w tak małych* zbiornikach ;)

 

* małych dla tego, że myślę tutaj o standardowym akwarium ~ 60l . Nawet gdyby było niestandardowe np. 80x30x25h i tak będzie ciasno, żeby nawet w ostateczności "podzielić na pół" baniak. I wtedy wyjdzie 40cm na harem, czyli zbyt mało.

 

 

Mam nadzieję, że jakoś zrozumiale wyjaśniłem co miałem na myśli :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w 112 l samiec bojownika ganiał gurami aż woda się gotowała :o

I nie był "kubeczkowy" tylko z normalnego akwa kupiony.

Co do CO2 to podawałem z bimbrowni i nie stanowiło to problemu, w końcu są to ryby labiryntowe i w dużej mierze oddychają powietrzem atmosferycznym.

To co piszą przdmówcy to podstawa - 60l to za mało dla gurami. Ewentualnie jakieś niestandartowe, długie, żeby rybki miały gdzie popływać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weryfikując wypowiedzi użytkowników, uznałem, że niger ma jednak dużo racji ;) . Dużo zależy od tego, jaki charakter ma ryba, ja na przykład mam bojownika odmieńca, który nie gania absolutnie nikogo, i zdecydowanie bez obaw trzymałbym go razem z prętnikami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiadomo jaki prętnik ci się trafi? Prętniki zwłaszcza samce tak jak powiedziałam będą ganiać nie tylko swoje samice, ale każdą rybę która podpłynie w okolice gniazda i mówię to z własnego doświadczenia. A teraz sobie wyobraź, że prętnikowi i bojownikowi zachce się budować gniazdo w jednakowym czasie...

 

Co do podawania CO2 to podaję z bimbrowni i ani prętnikom ani bojkom nie sprawiało to żadnego dyskomfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiadomo jaki prętnik ci się trafi? Prętniki zwłaszcza samce tak jak powiedziałam będą ganiać nie tylko swoje samice, ale każdą rybę która podpłynie w okolice gniazda i mówię to z własnego doświadczenia. A teraz sobie wyobraź, że prętnikowi i bojownikowi zachce się budować gniazdo w jednakowym czasie...

 

Co do podawania CO2 to podaję z bimbrowni i ani prętnikom ani bojkom nie sprawiało to żadnego dyskomfortu.

Myślę, że pilnowanie ikry u niektórych gatunków ryb jest normalne, i nieuniknione...prętnik który pilnuje ikry będzie odganiał a wszystkie ryby dookoła ;) , i to jest natura której nie zmienisz. Tarło w akwarium ogólnym na pewno trafiło się co drugiej osobie na tym forum, a walk samca w obronie ikry nie da się uniknąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście to normalne, ale w naturze nie ma na tak małym zamkniętym obszarze skupienia tylu osobników. Dlatego nie powinniśmy świadomie prowokować do walk samców ryb terytorialnych. I tu też powiem z doświadczenia - teraz już wiem dlaczego do 112l pakuje się tylko jeden harem prętnika, też rad nie słuchałam i teraz mam mały ring zamiast akwarium :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja uważam,że agresja między labiryntami to bzdura sam w zoologiku widziałem 200l akwarium w którym były:

:arrow: 1+6 gurami mozaikowy

:arrow: 3+8 gurami dwuplamy

:arrow: 3+3 prętnik karłowaty

:arrow: 1 samiec bojka

i skalary oraz proporczykowce noi nic złego się nie działo

I co to ma być? Podajesz przepis na zupę rybną ? I ten załącznik po co?

Powinieneś pracować w zawodzie górnika, bo takie odkopywanie pewnie jest męczące... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...