Jump to content

SYLVANIA GROLUX + AQUASTAR = glony ?


xpamer
 Share

Recommended Posts

siema

zmieniłem właśnie sobie oświetlenie na takie jak w temacie.

glony ruszyły do boju. I to rożne rodzaje.

Zielone nitki na roślinach i brunatne pędzelki na anubiasach i korzeniach.

Podmieniam wodę co dwa tygodnie ( 40% )

skróciłem czas świecenia na 9 h.

 

Światło słoneczne w ogóle nie dochodzi do akwarium.

O co kurde biega, jak temu zaradzić ?

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

hallo

Teoretycznie poprawiłeś warunki świetlne dla roślin, poprawiła się fotosynteza i wzrosło ich zapotrzebowanie na makroelementy, pożarły całe PO4 i zastało trochę NO3 a to już jest bazowa pożywka dla glonów zielonych. Zrób testy na NO3 oraz PO4, będziesz musiał zacząć podnosić PO4. Ten temat powinien nieco światła rzucić na Twój problem viewtopic.php?f=46&t=31264

Link to comment
Share on other sites

Wróć

Moja pierwsza odpowiedź jest w buty, szkoda ze dodałeś po moich wypocinach zdjęcia :) ale lepiej późno niż wcale, powinienem się domyślić po "brunatnych pędzelkach". Masz Waść krasnorosta i to chyba w 2-ch odmianach, na pierwszym zdjęciu to coś wygląda jak Compsopogon, nie pamiętam jak się nazywają te pędzelki.

viewtopic.php?f=46&t=10218 tu jest sposób z którego sam z lekkimi modyfikacjami korzystam z bardzo zadowalającym skutkiem.

 

nawóz widziałem, brakuje tam soli z fosforem, skasuj linka :)

Link to comment
Share on other sites

Co do soli lub fosforu masz 2 drogi

Zakupić w chemicznym KH2PO4 i rozrobić sobie w stosownym stężeniu lub zakupić w dobrym zoo easy life fosfo.

 

Obecnie walczę z pędzelkami, nie mam tych obrzydliwych kłaków na krawędziach liści, wycharatałem chyba z 60% liści z anubiasów nana, mam łysiejące pole w baniaku. U mnie jeden z korzeni generuje pędzelki ;(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Panowie i Panie popełniliście podstawowy błąd!!!!

Ja mam 300l oświetlenie na SYLVANIA GROLUX i AQUASTAR każda po 54W!!!!

i nie mam tego problemu mimo iż mam paletki, które wymagają częstego karmienia co z kolei powoduje wzrost azotanów i fosforanów a to prowadzi przy dużym naświetleniu do wysypu glonów.

zobaczcie zdjęcie poniżej!!! mchy tak mi się bujnęły, że zajmują całe korzenie.

 

Tymi jarzeniówkami powinno się po pierwsze tylko doświetlać akwarium max do 4 godz. ja mam 17.00-21.00 a naświetlamy nawet 8W jarzenióweczką po co więcej!!

 

Co do wody to najlepiej ją zakwaszać to nic że czasami naturalne biotopy pewnych gatunków ryb nie żyją w wodach o PH 6 czy jeszcze niższym. Dodając regularnie wyciągu z kory dębu lub środków humusowych albo stosując CO2 (przy niskiej twardości wody) możemy obniżyć PH a garbniki zawarte w środkach nie dość że zapobiegają wzrostowi glonów to dbają o zdrowie ryby!!

 

Odsyłam do książek i podstaw bio-chemi

W razie pytań pomogę

Link to comment
Share on other sites

jak już wspomniałem małej jarzeniówki 8 lub 11W w zupełności wystarczy a podczas doświetlania włączam CO2. Efekty widać na zdjęciu. Poza tym przypominam, że w naturze rośliny, które macie w akwa najczęściej nie dostają takiej ilości światła a mała jarzeniówka w zupełności wystarczy by obserwować nawet wieczorem naszych mieszkańców

Link to comment
Share on other sites

Moze i racja. Ale rośliny które sa w akwariach nie maja nic wspólnego z tymi które sa w naturze. Podejrzewam ze są już skrzywione genetycznie od pokoleń i przyzwyczajone, a raczej uzależnione do silniejszego światła.

 

W każdym razie założę jeszcze jedna świetlówkę 18 W która będzie świeciła cały czas od 12 do 22, a Sylvanie będą uruchamiane od 14 do 18.

 

Co prawda nie mam CO2, ale spróbować można ... zawsze to oszczędność prądu, jak by nie patrzeć

Link to comment
Share on other sites

Każda rada jest dobra i do rozważenia.

Nie neguje tego co napisałeś, o nie nie. Skoro masz tak dobre wyniki z taka kombinacja to znaczy ze wiesz co mówisz.

Jak już napisałem zastosuje to w swoim akwa. I nie 18W tylko 14W bo właśnie taki statecznik znalazłem do T5 :)

 

A teraz idę spać bo pobudka do pracy o 4:30

Do jutra ...

Link to comment
Share on other sites

jak chcesz możesz o rade pytać innych jak nie masz zaufania do tego co mówię ale każdy hodowca akwarysta powie ci to samo. Życzę powodzenia w dalszej hodow*

Pewnie nie każdy hodowca to powie. Przy mchach możesz sobie tak doświetlać. Każdy baniak jest inny. Panuje tu na forum powszechna opinia, że powinno być 0,5W/l.

Nie prawda. Wszystko zależy od tego co chcesz mieć za baniak roślinny, BW itd., jakie rośliny w akwarium mniej, bardziej wymagające itd. I przy ilości i rodzaju roślin w sowim akwarium możesz sobie tak doświetlać.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam po długim nie bycie.

Posluchalem tego co mowil gradman i ze tak powiem nic się nie zmieniło.

 

Zastosowałem drugie oświetlenie o mocy kilku wat i ograniczyłem oświetlanie SYLVANIA GROLUX i AQUASTAR 54W do 8 godzin dziennie. Od godziny 10 do 18 i zastosowałem nawożenie CO2. Owszem, rośliny bujnęły ale ... Krasnorosty rosną tak samo dobrze a nawet lepiej.

 

Stosuje nawóz w proszku który kupuje na allegro u uzytkownika aqua-plast

 

Może zmienić nawoź ?

Link to comment
Share on other sites

Zbieg okoliczności i tyle. Grolux z Aquastarem to bardzo dobre połączenie (może się nie podobać indywidualnie jedynie). Glony powstają z innych powodów. Mam taki zestaw i jest ok. Poprzednio miałem aquarelle x2 i także było ok. To co piszę to nie teoria tylko praktyka.

Link to comment
Share on other sites

Witam miałem podobny problem i już wszystko wyjaśniam. Czarne pędzelki to compsomogon trudny do wyleczenie aczkolwiek wcale nie niemożliwy, moje akwa oświetlam 2 x 24w właśnie sylvania grolux + aquastar (54l). compsomogon jest bardzo mocno uzależniony od ŻELAZA i MICRO elementów jeżeli nie masz krewetek usuwasz ręcznie tylko nie rwij, bo porozwalasz rośliny za mocno się trzyma skubany, lepiej przycinać krawędzie blaszki, dodatkowo zawsze powstanie w miejscu większego nurtu wody nawet jeżeli ma nie sprzyjające warunki u mnie zawsze jest na krawędziach końcówki wylotu filtra najlepszym sposobem na zatrzymanie wzrostu tego glona to odpowiednie wyrównanie NO3:PO4:Fe 10:1:0,5-0,3 i podawanie co2. na glona ma wpływ także Potas ale nie jestem pewny czy tylko nie był czynnikiem limitującym wchłanianie NO3 i PO4. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...