Jump to content

SYLVANIA GROLUX + AQUASTAR = glony ?

xpamer
 Share

Recommended Posts

siema

zmieniłem właśnie sobie oświetlenie na takie jak w temacie.

glony ruszyły do boju. I to rożne rodzaje.

Zielone nitki na roślinach i brunatne pędzelki na anubiasach i korzeniach.

Podmieniam wodę co dwa tygodnie ( 40% )

skróciłem czas świecenia na 9 h.

Światło słoneczne w ogóle nie dochodzi do akwarium.

O co kurde biega, jak temu zaradzić ?

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

hallo

Teoretycznie poprawiłeś warunki świetlne dla roślin, poprawiła się fotosynteza i wzrosło ich zapotrzebowanie na makroelementy, pożarły całe PO4 i zastało trochę NO3 a to już jest bazowa pożywka dla glonów zielonych. Zrób testy na NO3 oraz PO4, będziesz musiał zacząć podnosić PO4. Ten temat powinien nieco światła rzucić na Twój problem viewtopic.php?f=46&t=31264

Wróć

Moja pierwsza odpowiedź jest w buty, szkoda ze dodałeś po moich wypocinach zdjęcia :) ale lepiej późno niż wcale, powinienem się domyślić po "brunatnych pędzelkach". Masz Waść krasnorosta i to chyba w 2-ch odmianach, na pierwszym zdjęciu to coś wygląda jak Compsopogon, nie pamiętam jak się nazywają te pędzelki.

viewtopic.php?f=46&t=10218 tu jest sposób z którego sam z lekkimi modyfikacjami korzystam z bardzo zadowalającym skutkiem.

nawóz widziałem, brakuje tam soli z fosforem, skasuj linka :)

Co do soli lub fosforu masz 2 drogi

Zakupić w chemicznym KH2PO4 i rozrobić sobie w stosownym stężeniu lub zakupić w dobrym zoo easy life fosfo.

Obecnie walczę z pędzelkami, nie mam tych obrzydliwych kłaków na krawędziach liści, wycharatałem chyba z 60% liści z anubiasów nana, mam łysiejące pole w baniaku. U mnie jeden z korzeni generuje pędzelki ;(

• 3 weeks later...

Panowie i Panie popełniliście podstawowy błąd!!!!

Ja mam 300l oświetlenie na SYLVANIA GROLUX i AQUASTAR każda po 54W!!!!

i nie mam tego problemu mimo iż mam paletki, które wymagają częstego karmienia co z kolei powoduje wzrost azotanów i fosforanów a to prowadzi przy dużym naświetleniu do wysypu glonów.

zobaczcie zdjęcie poniżej!!! mchy tak mi się bujnęły, że zajmują całe korzenie.

Tymi jarzeniówkami powinno się po pierwsze tylko doświetlać akwarium max do 4 godz. ja mam 17.00-21.00 a naświetlamy nawet 8W jarzenióweczką po co więcej!!

Co do wody to najlepiej ją zakwaszać to nic że czasami naturalne biotopy pewnych gatunków ryb nie żyją w wodach o PH 6 czy jeszcze niższym. Dodając regularnie wyciągu z kory dębu lub środków humusowych albo stosując CO2 (przy niskiej twardości wody) możemy obniżyć PH a garbniki zawarte w środkach nie dość że zapobiegają wzrostowi glonów to dbają o zdrowie ryby!!

Odsyłam do książek i podstaw bio-chemi

W razie pytań pomogę

jak już wspomniałem małej jarzeniówki 8 lub 11W w zupełności wystarczy a podczas doświetlania włączam CO2. Efekty widać na zdjęciu. Poza tym przypominam, że w naturze rośliny, które macie w akwa najczęściej nie dostają takiej ilości światła a mała jarzeniówka w zupełności wystarczy by obserwować nawet wieczorem naszych mieszkańców

Moze i racja. Ale rośliny które sa w akwariach nie maja nic wspólnego z tymi które sa w naturze. Podejrzewam ze są już skrzywione genetycznie od pokoleń i przyzwyczajone, a raczej uzależnione do silniejszego światła.

W każdym razie założę jeszcze jedna świetlówkę 18 W która będzie świeciła cały czas od 12 do 22, a Sylvanie będą uruchamiane od 14 do 18.

Co prawda nie mam CO2, ale spróbować można ... zawsze to oszczędność prądu, jak by nie patrzeć

Każda rada jest dobra i do rozważenia.

Nie neguje tego co napisałeś, o nie nie. Skoro masz tak dobre wyniki z taka kombinacja to znaczy ze wiesz co mówisz.

Jak już napisałem zastosuje to w swoim akwa. I nie 18W tylko 14W bo właśnie taki statecznik znalazłem do T5 :)

A teraz idę spać bo pobudka do pracy o 4:30

Do jutra ...

jak chcesz możesz o rade pytać innych jak nie masz zaufania do tego co mówię ale każdy hodowca akwarysta powie ci to samo. Życzę powodzenia w dalszej hodow*

Pewnie nie każdy hodowca to powie. Przy mchach możesz sobie tak doświetlać. Każdy baniak jest inny. Panuje tu na forum powszechna opinia, że powinno być 0,5W/l.

Nie prawda. Wszystko zależy od tego co chcesz mieć za baniak roślinny, BW itd., jakie rośliny w akwarium mniej, bardziej wymagające itd. I przy ilości i rodzaju roślin w sowim akwarium możesz sobie tak doświetlać.

• 1 year later...

Witam po długim nie bycie.

Posluchalem tego co mowil gradman i ze tak powiem nic się nie zmieniło.

Zastosowałem drugie oświetlenie o mocy kilku wat i ograniczyłem oświetlanie SYLVANIA GROLUX i AQUASTAR 54W do 8 godzin dziennie. Od godziny 10 do 18 i zastosowałem nawożenie CO2. Owszem, rośliny bujnęły ale ... Krasnorosty rosną tak samo dobrze a nawet lepiej.

Stosuje nawóz w proszku który kupuje na allegro u uzytkownika aqua-plast

Może zmienić nawoź ?

Zbieg okoliczności i tyle. Grolux z Aquastarem to bardzo dobre połączenie (może się nie podobać indywidualnie jedynie). Glony powstają z innych powodów. Mam taki zestaw i jest ok. Poprzednio miałem aquarelle x2 i także było ok. To co piszę to nie teoria tylko praktyka.

Witam miałem podobny problem i już wszystko wyjaśniam. Czarne pędzelki to compsomogon trudny do wyleczenie aczkolwiek wcale nie niemożliwy, moje akwa oświetlam 2 x 24w właśnie sylvania grolux + aquastar (54l). compsomogon jest bardzo mocno uzależniony od ŻELAZA i MICRO elementów jeżeli nie masz krewetek usuwasz ręcznie tylko nie rwij, bo porozwalasz rośliny za mocno się trzyma skubany, lepiej przycinać krawędzie blaszki, dodatkowo zawsze powstanie w miejscu większego nurtu wody nawet jeżeli ma nie sprzyjające warunki u mnie zawsze jest na krawędziach końcówki wylotu filtra najlepszym sposobem na zatrzymanie wzrostu tego glona to odpowiednie wyrównanie NO3:PO4:Fe 10:1:0,5-0,3 i podawanie co2. na glona ma wpływ także Potas ale nie jestem pewny czy tylko nie był czynnikiem limitującym wchłanianie NO3 i PO4. Powodzenia