Jump to content

kosiarki a zbiornik otwarty

togaj
 Share

Recommended Posts

Ciągle się zastanawiam nad obsadą czyszczącą i chciałbym oprócz otosków mieć 6 kosiarek. Jakie są wasze doświadczenia z nimi? Kwestia dotyczy tego czy są szanse na trzymanie ich w zbiorniku otwartym oraz czy nie robią zbyt dużego zamętu w baniaku roślinnym, w końcu rosną spore

Ja mam 4 kosiarki (dwie padły niedługo po zakupie) w 200 bez pokrywy. Nie próbowały nawet skakać. No ale ja trzymam około 5cm niższy poziom wody niż krawędź akwa. Mam typowo roślinny baniak ale kosiareczki nie robią spustoszeń. W sumie są jeszcze dość małe a rosną bardzo powoli. Tylko jedna jest nieco większa i ma może 6-7cm

O czyli może się na nie zdecyduję. Trzymam poziom 3 cm poniżej jak na razie i tak pewnie zostanie. Zresztą pływał już bojownik w momencie jak woda była na maxa i nie wyskoczył - taki 2-dniowy test:) Powiedz mi jak sobie kosiarki radzą z glonami? Są pracowite tak jak otoski? Dokarmiasz je dodatkowo?

Ja mam mocno roślinny baniak i mam roślinożerne rybki wiec ich nie przekarmiam. W baniaku mam oprócz kosiarek mieczyki i glonojada syjamskiego. Mam też krewetki RC. Karmię różnie - czasem co drugi dzień, czasem raz albo dwa na dzień. Mieczyki czasem upolują krewetkę, trochę roślinki podskubią. Glonów w akwa nie mam prawie w ogóle. Nie wiem na ile to zasługa kosiarek. Tak czy siat sa to rybki, które cały czas żerują. Skubią też trochę mech jawajski, ale u mnie to nie problem bo mam tego mchu bardzo dużo (całe wewnętrzne tło i korzeń).

Bez dwóch zdań, na glony lepsze są otoski. Niema ryzyka niszczenia roślinności a każdy chwali ich skuteczność w czyszczeniu. Jednak jestem zdania, że kosiarki to nie są niebezpieczne rybki dla holendra. No chyba, że się zdziwię jak bardziej dorosną.

Co do skoczności, to z mojej obsady ryzykowne są tylko mieczyki. Z wiadra zestresowane potrafiły spokojnie 5cm przeskoczyć. W baniaku zestresowane wolą dać nura w rośliny. Obstawiam, że gdyby coś złego działo się z wodą w akwa to też byłyby w stanie wyskoczyć.

Nie radziłam bym trzymać kosiarek w otwartym akwarium. Ja mam zamknięte akwarium i czasem widzę jak moje kosiarki próbują skakać i czasami uderzają w pokrywę. Czasem pod czas wymiany zdejmuje pokrywę i często się zdarza tak, że jakaś kosiarka nie bezpiecznie blisko powierzchni wody pływa i mam takiego stracha, że zaraz mi wyskoczy. One są rybkami skocznymi.

W dobrych sklepach otoski są po 6zł. 45 sztuk? Nie padną z głodu?

znalazłem hurtowo 45 sztuk po 3,50/szt

w 54 litrach mam 6 otosków, nawet nie chcą jeść spiruliny, więc myślę że z głodu nie padają. To jest roślinne, do tego 8x większy litraż, więc na moje oko powinno być ok, chyba że źle rozumują. Dodam że glonożercą będą też amanki w ilości około 50. Jeśli jest taka konieczność to wyprowadźcie mnie z błędnego rozumowania:) Dopuki nie zakupię to nie ma problemu