Jump to content

kosiarki a zbiornik otwarty


togaj
 Share

Recommended Posts

Ciągle się zastanawiam nad obsadą czyszczącą i chciałbym oprócz otosków mieć 6 kosiarek. Jakie są wasze doświadczenia z nimi? Kwestia dotyczy tego czy są szanse na trzymanie ich w zbiorniku otwartym oraz czy nie robią zbyt dużego zamętu w baniaku roślinnym, w końcu rosną spore

Link to comment
Share on other sites

Ja mam 4 kosiarki (dwie padły niedługo po zakupie) w 200 bez pokrywy. Nie próbowały nawet skakać. No ale ja trzymam około 5cm niższy poziom wody niż krawędź akwa. Mam typowo roślinny baniak ale kosiareczki nie robią spustoszeń. W sumie są jeszcze dość małe a rosną bardzo powoli. Tylko jedna jest nieco większa i ma może 6-7cm

Link to comment
Share on other sites

O czyli może się na nie zdecyduję. Trzymam poziom 3 cm poniżej jak na razie i tak pewnie zostanie. Zresztą pływał już bojownik w momencie jak woda była na maxa i nie wyskoczył - taki 2-dniowy test:) Powiedz mi jak sobie kosiarki radzą z glonami? Są pracowite tak jak otoski? Dokarmiasz je dodatkowo?

Link to comment
Share on other sites

Ja mam mocno roślinny baniak i mam roślinożerne rybki wiec ich nie przekarmiam. W baniaku mam oprócz kosiarek mieczyki i glonojada syjamskiego. Mam też krewetki RC. Karmię różnie - czasem co drugi dzień, czasem raz albo dwa na dzień. Mieczyki czasem upolują krewetkę, trochę roślinki podskubią. Glonów w akwa nie mam prawie w ogóle. Nie wiem na ile to zasługa kosiarek. Tak czy siat sa to rybki, które cały czas żerują. Skubią też trochę mech jawajski, ale u mnie to nie problem bo mam tego mchu bardzo dużo (całe wewnętrzne tło i korzeń).

 

Bez dwóch zdań, na glony lepsze są otoski. Niema ryzyka niszczenia roślinności a każdy chwali ich skuteczność w czyszczeniu. Jednak jestem zdania, że kosiarki to nie są niebezpieczne rybki dla holendra. No chyba, że się zdziwię jak bardziej dorosną.

 

Co do skoczności, to z mojej obsady ryzykowne są tylko mieczyki. Z wiadra zestresowane potrafiły spokojnie 5cm przeskoczyć. W baniaku zestresowane wolą dać nura w rośliny. Obstawiam, że gdyby coś złego działo się z wodą w akwa to też byłyby w stanie wyskoczyć.

Link to comment
Share on other sites

Nie radziłam bym trzymać kosiarek w otwartym akwarium. Ja mam zamknięte akwarium i czasem widzę jak moje kosiarki próbują skakać i czasami uderzają w pokrywę. Czasem pod czas wymiany zdejmuje pokrywę i często się zdarza tak, że jakaś kosiarka nie bezpiecznie blisko powierzchni wody pływa i mam takiego stracha, że zaraz mi wyskoczy. One są rybkami skocznymi.

Link to comment
Share on other sites

W dobrych sklepach otoski są po 6zł. 45 sztuk? Nie padną z głodu?

znalazłem hurtowo 45 sztuk po 3,50/szt

 

w 54 litrach mam 6 otosków, nawet nie chcą jeść spiruliny, więc myślę że z głodu nie padają. To jest roślinne, do tego 8x większy litraż, więc na moje oko powinno być ok, chyba że źle rozumują. Dodam że glonożercą będą też amanki w ilości około 50. Jeśli jest taka konieczność to wyprowadźcie mnie z błędnego rozumowania:) Dopuki nie zakupię to nie ma problemu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...