Jump to content

Moje problemy - proszę o pomoc

arturr
 Share

Recommended Posts

Mam 102 l akwarium od 6 lat. Obsada obecna: 3 kosiarki duże, 2 kiryski, sumik, brzanki sumatrzańska, różowa, rekinia i jakąś małą rybkę, którą nie umiem zidentyfikować. Miałem przede wszystkim brzanki sumatrzańskie i neonki innesa – ten zestaw chciałbym ponownie hodować.

Zbiornik przez lata był strasznie zaniedbywany i w pewnym momencie zamarło w nim życie roślin – taki stan istniał przez kilka lat. Zasadziłem w nim wyłącznie sztuczne rośliny, myślałem o pozbyciu się akwarium. Nie robiłem testów, nieregularnie podmieniałem wodę, przekarmiałem ryby i popełniałem wszelkie możliwe grzechy, jakie tylko można było popełnić. Rybom to jakoś nie szkodziło, to znaczy – wyglądały bardzo przyzwoicie, pływały i żyły standardowo, tylko nie rozmnażały się. Oczywiście doprowadziło to do powstania glonów w makabrycznych ilościach. Miałem chyba wszystkie z możliwych glonów: na szybach tworzyły się zielenice kolonijne, na filtrze i innych dekoracjach chyba krasnorosty, na dnie i sztucznych roślinach okrzemki.

1,5 miesiące temu postanowiłem zrobić restart. Najpierw pozbyłem się krasnorostów i zielenic kolonijnych, wyczyściłem ile się dało dno, szyby, sztuczne rośliny, dekoracje itd. Zrobiłem podmiany wody. Zacząłem od zmiany filtra - na JBL i 100 wewnętrznego (stary był mało wydajny na 50-100 litrów). Po 10 dniach pracy obu filtrów i wywaleniu starego zrobiłem pierwsze testy zooleka wody:

pH – 6,5

GH – 15

KH – 5

NO2 – 0

NH4 – 0.

Bardzo niepokojące wyniki dały testy na

NO3 – 130

PO4 - >5

Fe – 0.

Zainstalowałem 2 świetlówki nowe z odbłyśnikami po 18W zamiast zużytych starych;

Zasadziłem na początek ekspansywną Hygrohila diformis, daję codziennie easy carbo: 4 – 4.5ml, a po kilku dniach zacząłem dawać również Aqua Art Planta Gainer Pro Ferro – 2,5ml oraz po kilku tygodniach Aqua Art Planta Gainer K+ 2,5ml (liście były blade i cieńkie). Zacząłem regularnie podmieniać 10-15% wody ( minimum 2 razy w tygodniu) dolewając wody destylowanej. Często robie odmulanie dna – niestety tych farfocli pod żwirkiem i kamieniami jest nadal sporo. Niebezpieczne poziomy azotanów i fosforanów utrzymywały się. Dokupiłem Cryptocoryne wendtii green ; przy filtrze wieszam na 3 dni woreczek z azotofixem – już 3 raz, wlałem 2 razy po 30 ml JBL Phosex i po tych zabiegach umyłem dobrze filtr. Wreszcie zauważyłem poprawę – NO3 spadł do 15, a PO4 do 1,5. To były jeszcze wartości wysokie, ale przynajmniej już lepsze, niż przed tym. Woda - krystalicznie czysta, nie posiada zapachu, ale glony zupełnie nie ustąpiły. Zauważyłem że tempo rozrostu glonów wyraźnie spadło. Chociaż Hygrophila diformis mocno wystrzeliła i rozrosła się, stare liście od dołu zaatakowały glony, na liściach Cryptocoryny pojawiły się również chyba okrzemki.

1,5 tygodnie temu poobcinałem zaatakowane liście Hygrophilii rozsadziłem roślinę, puściła ona sporo korzeni i nowych liści, delikatnie ile się dało palcem wyczyściłem liście Cryptocoryny. Dokupiłem kolejne roślinki – Sagittaria subulata, później Anubias barteri nana i Egerie dense. Po kilku dniach zmian nie widzę, ale zauważyłem znowu glony na Hygrophilii – starych liściach blisko dna. Ostatnie testy wykazały zawartość Fe – 0,5; NO3 – 15; PO4 – 1.

Proszę o radę – jakie inne rośliny są azotano i fosforano chłonne? Co muszę zrobić jeszcze żeby te nowe rośliny nie zostały zjedzone przez glony i wyparte z akwarium? Czy NO3 i PO4 są już na odpowiednich poziomach?

Prawdziwe rośliny w akwarium stopniowo wypierają sztuczne, które stopniowo pokrywają się glonami.

Sinice i zielenice miałem w naprawdę niewielkich ilościach, za to dokuczały mi bardzo okrzemki, ale po dosadzeniu wiekszej ilości roślin i przede wszystkim pistii, która szybko rośnie, jak na razie od 2 tygodni nie mam problemu z okrzemkami.

Dzięki za artykuł. Ostatnio też właśnie o tym czytałem. Ostatnie testy wskazują na optymalny stosunek fosforanów do azotanów. PO4 mam około 0,75-0,8 a azotany kolor mniej więcej na 10-15. Więc stosunek wygląda na prawidłowy. Może występują jeszcze jakieś inne problemy? Hygrofilia nadal mi ładnie rośnie i zajmuję po miesiącu już prawie 1/4 akwarium. W miejscu stoi kryptokoryna i pokrywa się brązowym nalotem. Na szybach z tyłu, gdzie mniej światła pod liścmi pojawiają się brązowe plamy, również glony pokrywają kamyczki na dnie - szczególonie te duże. Glony pokrywają również liście na dole Hygrofilii. Może to problem z kamyczkami? Przywiozłem trochę z morza - kilka lat temu - one są większe od takich zwykłych sklepowych akwariowych? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Ja mam 2 razy JUVEL 18W, barwa 6500. Jeden ze sprzedawców polecał mi rozbudować światło, ale w mojej pokrywce Wromak to nie jest możliwe, chyba że w razie ostateczności zwrócę się do producenta. Skoro masz okrzemek, to czy walczysz z nim? Jak długo juz go masz? Czy glony nie niszczą rośliny - dolne partie? Jak nawozisz rośliny? Jak długo naświetlasz dziennie? Czy mogę dalej zasadzać akwarium roslinami?

W każdej pokrywie da się dołożyć oświetlenie, potrzebny jest statecznik, oprawki, przewód i świetlówka - polecam T5.

Okrzemki mam w niewielkich ilościach, tak jak pisałam, pod modułem. Z szyby i kamieni zdrapuję je, z roślin też staram się usuwać. Akurat moje okrzemki pokochały Ludwigię (jej górne liście), niestety bez wzajemności bo roślina zaczęła gubić liście, chyba zbyt brutalnie ścierałam z niej okrzemki :( Glon pojawił się wraz z zakupem w/w modułu, czyli pod koniec stycznia. Stosuję CO2 z bimbrowni, easy carbo, mikroelementy i potas. Kupiłam resztę soli, ale narazie nie stosuję. W moim zbiorniku NO3 -15g/litr i PO4 - 1 - 1,5g/litr, więc w normie.

Easy carbo stosuje codziennie - 2ml

Symfonię złota (mikro) - 1 ml

Potas - 0,5ml

Skoro glony pojawiają się w zacienionych miejscach, to musisz pomyśleć koniecznie nad dodatkowym oświetleniem - tu może leżeć problem. Moim problemem jest światło modułu, który okrzemki pokochały. Dziwne to, no ale muszę wymienić go na świetlówkę 10000K. Oświetlam świetlówką 6500K przez 12 godzin, modułem 10. Dokup kilka roślin szybkorosnących, pomogą Ci w walce z wysokim NO3 (rogatek, moczarka, kabomba).

Myślę, że narazie powinieneś wstrzymać się z kupnem droższych roślin, szkoda żeby okrzemek je zniszczył. Przede wszystkim zainwestuj w oświetlenie i odstaw nawożenie, bo przy takim świetle więcej z niego problemów niż pożytku.

Dziękuję za rady. Ale w mojej pokrywie nie da się zainstalować. Wromak tak skonstruował pokrywę, że brakuje miejsca. Przez środek biegnie plastykowa belka, w której są chyba schowane stateczniki i cały układ elektryczny, a po obu stronach tej belki dwie świetlówki. Profil nie pozwala zainstalowania trzeciej - wymagało by to zdemontowania środka. :o Ja w tej chwili nie mam wymagających roslin - specjalnie dobierałem. Najlepiej jak pisałem radzi sobie Hygrofilia, moczarka też rośnie, a dziś zauważyłem, że daje nowe pędy. Anubias jak zasadziłem nie widzę żadnych zmian, sagitaria również stoi w miejscu, a najgorzej radzi sobie kryptokoryna - mało tego, że nie rośnie - to w dodatku brązowieje.

Dziwie mnie, że okrzemki masz od światła, bo te glony chyba lubią miejsca zaciemnione. Nawozów nie daję, tylko kuleczkę JBL wsadziłem pod kryptokorynę.

Czy uważasz że poziom azotanów mam za wysoki??

A w którym miejscu tę świetlówkę zainstalowałaś? Dzwoniłem dzisiaj do Wromaku - oni absolutnie nie biorą się za zmiany pokrywki, mówią że dla 102 l, czyli dla 80cm nic nie są w stanie zrobić. A tym czasem dno staje się brązowe :twisted:

Jeszcze jej nie zainstalowałam, za kilka dni to zrobię. Wygląda to mniej więcej tak (te cienkie świetlówki to T5 - są o wiele bardziej wydajne niż zwykłe T8) http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie ... 60639.html

Tobie poleciłabym taki moduł, jeśli znalazłbyś trochę miejsca na niego http://allegro.pl/modul-oswietleniowy-p ... 19934.html

Zauważyłem, że te świetlówki co chcesz zamówić montują się do istniejących świetlówek, a ta co mi radziłaś też może być przyczepiona do standardowej T8? A stateczniki gdzie się montuje - na zęwnątrz? Gotów jestem zainwestować, żeby miało to estetyczny wygląd, wygodę i żywotność 8-) . Widziałaś gdzieś podobne instalacje? Naprawdę podobał mi się Twój zestaw - ile litrów masz?

Jeśli na statecznik nie ma miejsca pod pokrywą to można go wyprowadzić na zewnątrz. Mam 54L, świetlówkę T8 o barwie 6500K no i dodaję świetlowkę T5 10000K 24W o długości 15 watowej :) To super rozwiązanie :)

Tą drugą świetlówkę z linku nie przymocowuje się do pokrywy za pomocą śrubeczek.

Poszukaj na forum w dziale oświetlenie jak ludzie dodają dodatkowe świetlówki ze zdjęciami :)

OK, naprawdę serdeczne dzięki. :kwiaty: Jeśli Ty na 54 litry dajesz tyle W, to może ja również dodam 2 świetlówki T5. Skoro można tylko doczepić je do już zainstalowanych T8, a ja mam 2 razy więcej litrów. Jak uważasz? Nie chciałbym również coś wiercić w pokrywie - ona już ma 6 lat, no i szczelność całości zmniejszy się. :zamieszany:

No, całkiem sporo będę mieć tych W ale dzięki pomocy forumowiczów ogarnęłam temat glonów, nawożenia, CO2 itd. więc mogę sobie pozwolić na szaleństwo z oświetleniem, tym bardziej, że mam wymagające roślinki, które o dziwo świetnie sobie radzą przy obecnym, mniej imponującym, oświetleniu :)

Jak bym Ci radziła kupić statecznik 2X18W i narazie jedną świetlówkę o barwie 10000K. Jeśli nie pojawi się problem glonów, to będziesz mógł dokupić ewentualnie drugą i podpiąć do statecznika. Lub możesz dołożyć jedną 24W. Ja bym radziła powoli z tym oświetleniem ;)

Wczoraj zasadziłem kolejne rośliny - tym razem heteranthera zosterifolia, wymieniłem 10% wody i dziś znowu zrobiłem testy :zamieszany: Przede wszystkim przesadziłem chyba z żelazem, bo w tej chwili mam go aż 1,0-1,5. Wstrzymuję natychmiast podawanie. :oops: Po walce z glonami za bardzo mi spadły fosforany - do 0,3-0,4, a chyba heteranthera lubi fosforany :oops: I znowu w porównaniu do ostatnich testów w górę poszły azotany 25 (było już 10-15), co pogorszyło mi stosunek Redfielda, a poza tym urosły mi azotyny do 0,3-0,5, co zdarzyło się po raz pierwszy od początku pomiarów parametrów wody. :evil: Czy to nie doprowadzi do wysypu glonów? Jak temu zaradzić? Roślinki mi rosną jak narazie dobrze - w ciągu 2-3 tygodni zarosło już 40% akwarium.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...