Jump to content

Pomoc przy dobraniu obsady


Konrado88
 Share

Recommended Posts

Cześć proszę o radę odnośnie obsady mojego akwarium. Dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką więc zupełnie się na tym nie znam. Akwarium 75l, temperatura ok 25 stopni jeśli jakieś inne dane są potrzebne to oczywiście dopiszę. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Znasz parametry wody? Jak tak to je podaj. ;)

Jakie podłoże? Nie każde nadaje się przy niektórych gatunkach.

Ilość roślin?

Dokładne wymiary akwarium?

Jakieś preferencje? Rybki z Ameryki, Azji, bez znaczenia? Wolisz większe rybki w mniejszej ilości, czy mniejsze w stadkach?

Link to comment
Share on other sites

Taki przykładowy zestaw:

- 1+4 Zmienniaki plamiste/Gupiki pawie oczko/Gupiki Endlera

- 1+1 Pielęgniczki Ramireza/1+3 Bojowniki wspaniałe.

- 10x Neon Innesa/zielony/razbora klinowa/galaxy.

- 6x Otosek/Kirys panda/pigmej.

 

"/" oczywiście oznacza "lub". ;)

Link to comment
Share on other sites

One nie oczyszczają wody. Do tego żeby woda była krystaliczna wystarczy odpowiednia opieka nad akwarium [ viewtopic.php?f=43&t=6354 ] + odpowiednio dobrany filtr + odpowiednia obsada. ;)

 

O opiece nad akwarium musisz sam poczytać, spytam tylko czy akwarium dojrzewało już przynajmniej dwa tygodnie bez rybek? ;)

Co do filtra - jaki to model?

 

Jakbyś bardzo chciał krewetki, lub ślimaki to można by je dodać przy czym nie wszystkie ryby będą tolerować krewetki.

Link to comment
Share on other sites

Jak narazie dojrzewa 2 dni tylko mam problem bo sprzedawca który sprawiał wrażenie obeznanego mówił o tygodniu ktoś na forum pisał mi już ze 3 tygodnie a teraz słyszę że 2 i trochę już zgłupiałem. Jeśli chodzi o filtr to mam Aqua Szut Junior Plus 500.

Link to comment
Share on other sites

Filtr od biedy wystarczy, ale docelowo powinieneś pomyśleć nad jakimś lepszym, najlepiej nie zajmującym miejsca w baniaka. Patrz kubły/kaskady. ;)

 

Co do dojrzewania, przy takich popularnych rybkach i stopniowym wpuszczaniu ich do baniaka dwa tygodnie powinny wystarczyć. Tydzień natomiast to jednak za trochę za mało.

Link to comment
Share on other sites

Odsyłam tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_azoto ... _akwariach

i tu:

viewtopic.php?f=43&t=11573

 

A tak w skrócie. Ryby jedząc, trawiąc i wydalając produkują amoniak. Powstaje on też z resztek, obumarłych części roślin i wszystkiego co może zgnić. Nawet w minimalnych stężeniach jest on śmiertelny dla żywych zwierząt.

W środowisku naturalnym nie ma z tym problemu. Naturalne procesy same regulują ilość szkodliwych związków w wodzie. Odpowiadają za nie bakterie nitryfikacyjne [tlenowe] i denitryfikacyjne [beztlenowe]. Te pierwsze dzielą się jeszcze na dwa rodzaje. Przerabiają one trujący amoniak na minimalnie mniej trujące NO2, a to z kolei na w miarę bezpieczne, ale w większych dawkach również trujące NO3. To ostatnie pobierają rośliny i usuwają bakterie denitryfikacyjne.

W ten sposób woda ma odpowiednie parametry dla ryb.

 

W nowo założonym akwarium nie ma bakterii nitryfikacyjnych. Ich kultury muszą dopiero się rozwinąć. Po wpuszczeniu ryb które produkują amoniak do świeżego akwarium często obserwujemy że zatruwają się produktami własnej przemiany materii. Skutki? Zgony w wyniku zatrucia, osłabienie, choroby itd.

Dlatego należy poczekać aż akwarium biologicznie "dojrzeje" i [głównie] w filtrze namnożą się pożyteczne bakterie. Dzięki temu po wpuszczeniu rybek parametry pozostaną bezpieczne. Oczywiście nie należy też wpuszczać wszystkich ryb na raz, bo bakterie nitryfikacyjne mogą nie wyrabiać. Należy robić to stopniowo, bo ze wzrostem ilości produkowanego amoniaku, będzie z czasem wzrastać ilość bakterii. To dla nich "pokarm". ;)

 

Żeby jednak nie było tak wesoło w akwarium zachodzi głównie proces nitryfikacji. Natomiast denitryfikacja [pozbywanie się NO3 z wody] zachodzi w bardzo małym stopniu, ze względu na specyficzne warunki jaki ten proces potrzebuje. Dlatego co tydzień podmieniamy część wody, żeby usuwać nadmiary NO3. ;)

 

Heh, ale wyszedł mi ten "skrót"... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...