Skocz do zawartości

Pomoc dla początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przede wszystkim chcę się przywitać :) ponieważ to mój pierwszy post. Chciałbym prosić o radę odnośnie wystroju mojego akwarium 75l. Obecnie jest trochę ubogo, na dniach przyczepie jakąś tapetę i dodam kilka roślinek no i oczywiście za kilka dni wpuszczę rybki. Może macie jakiś pomysł co mógłbym jeszcze dołożyć jeśli roślinki to jakie itp. Zastanawiam się też czy lepsze będzie oświetlenie z pokrywą czy 2 dobre lampy i bez pokrywy. Ostatnie pytanie dotyczy filtra Aqua Szut Junior Plus 500. Zastanawiam się jak działa znaczy którędy zasysa wodę bo mam wrażenie że tylko pobiera powietrze i robi bąbelki. :lol: Pozdrawiam.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dosadzić jakąś grubszą roślinę w rogu żeby zasłoniła grzałkę.

 

Mam taki sam filtr. Jeżeli puszcza bąbelki to znaczy że działa i woda leci, zresztą można podłożyć palce i sprawdzić czy czuć ruch wody. Wodę filtr zasysa na pewno na dole przez takie cienkie ale długie dziury.

 

Myślę że lepsza była by pokrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od oświetlenia, zrób coś porządnego ale to szybciochem, bo rośliny padną. Może być i tak i tak co ci się bardziej podoba. Ale jak będziesz miał ryby labiryntowe i odkryty zbiornik to chociaż by się szyba nakrywkowa przydała.

 

Aranżacja - roślinki posadzone na chybił trafił. Najlepiej jak każdy gatunek sadzi się w większych kępach. Nurzańca zbierz razem i daj w jeden róg na sam tył, tą dużą żabienicą zasłoń grzałkę, limnofilę posadź razem na środku z tyłu. Przydałyby się jakieś roślinki na drugi i pierwszy plan. I tu w zależności jakie oświetlenie wybierzesz... powiedzmy, że te które już masz są mało wymagające, więc proponuję dokupić jakieś niskie kryptokoryny, microsorium, może trawniczek z gałęzatki, anubiasa. Daj jeszcze jeden korzeń, możesz obsadzić mchem.

 

Filtr zasysa wodę od dołu. Bąbelki nie są potrzebne a zwiększają głośność filtra, wystarczy, że ustawisz wylot filtra tak aby tafla wody falowała.

 

Nie kupuj fototapet bo to tandetnie wygląda, jakiś czarny brystol, wór na śmieci, pomysłów jest dużo...

 

Jaką planujesz obsadę? Wiesz, że akwa musi dojrzeć 3 tygodnie bez ryb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mieście mam sklep akwarystyczny i jest tam gość który się zna więc on ma mi dobrać jakąś obsadę. Mówił mi też że akwarium dojrzewa przez tydzień :| . Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie, na niektórych roślinkach pojawił się jakiś nalot na dole wkleję zdjęcie, co to może być? Dzięki i pozdrawiam.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mieście mam sklep akwarystyczny i jest tam gość który się zna więc on ma mi dobrać jakąś obsadę. Mówił mi też że akwarium dojrzewa przez tydzień :| . Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie, na niektórych roślinkach pojawił się jakiś nalot na dole wkleje zdjęcie, co to może być? Dzięki i pozdrawiam.

No i właśnie dobrze, że to powiedziałeś, bo gościu który nie wie ile dojrzewa akwa to pewnie na doborze obsady też się nie zna. Zapraszam do działu obsady, załóż nowy temat a my ci doradzimy jakie rybki kupić. Większości sprzedawców zależy tylko na zysku, więc najpierw zorientuj się w wymaganiach ryb, które chcesz mieć a potem możesz to skonfrontować z radami sprzedawcy.

 

Ten nalot to krasnorosty: viewtopic.php?f=46&t=10218

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sprzedawca "się zna", bo to jest właśnie specyfika tego zawodu - sam jestem sprzedawcą (tylko branża inna) i wiem, że obowiązkiem jest w tym zawodzie sprawiać wrażenie dobrego doradcy, a w rzeczywistości liczy się zysk i to żeby klient jeszcze wrócił.

Akwarium po tygodniu nie dojrzeje nawet na biostarterach. Obsadę lepiej skonsultuj więc na forum.

Co do oświetlenia to najlepiej zainwestować w gotowe rozwiązanie, chyba, że masz narzędzia i zdolności manualne, żeby zrobić coś samodzielnie. W przeciwnym razie nie wyjdzie to ani taniej, ani lepiej.

Typ zbiornika ze względu na oświetlenie dobierz dopiero jak zdecydujesz o obsadzie - jeśli postawisz na ryby nie mające tendencji do wyskakiwania to możesz użyć belki, lub (zazwyczaj taniej) lamp mocowanych do szyby. Tak czy inaczej będzie to wydatek rzędu 100-250zł w zależności od wybranego rozwiązania i jakości produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ci powiem kolegoe akwa spoko ,ta roślina z dużymi liśćmi i tak ci padnie, ale inne powinny dać rade .Światlo niestety jest konieczne już nie tylko dla roślin ale i dla ryb zastanów się jakie ryby dasz, czy dasz mieszankę czy konkretne. Na początku na pewno wydasz dużo bo zanim dobierzesz ryby to wydasz na nie kupę kasy ponieważ będą padać i pamiętaj czasami starczy 1 błąd i masz w akwarium katastrofę, zero ryb zero roślin i wszystko od nowa.

Pozdrawiam.

 

Mod.Janusz-Pisownia-6.1. Zaleca się dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi. Jeśli nie jesteś w stanie używać polskich znaków diakrytycznych, poinformuj o tym w swoim podpisie.

Edytuj posty.

 

p.s

Co do oświetlenia sądze, że lepsza jest z pokrywa kupna niż kombinowanie z lampami tym bardziej że rybka czasami skacze, a wężowate już na pewno znikną ci z akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Prezezs ale głupoty gadasz! Po to jest to forum, żeby ludzie nie popełniali aż takich błędów i żeby problemów łatwiej unikać. Ty to chyba z własnego doświadczenia piszesz, a wcale nie musi tak być. Wg mnie jak się autor dostosuje do rad z forum to prędko większych kłopotów mieć nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilu watową masz grzałkę? nawet ryb nie masz wpuszczonych a wodę grzejesz.

Nie ma ryb wpuszczonych a wodę grzeje, dlatego że akwarium dojrzewa.

 

Akwarium na duży plus, jeśli chodzi o oświetlenie. Ładnie by wyglądało to akwarium, gdybyś dodał jeszcze jakieś niski roślinki, lub jakiś trawniczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lampy pewnie zabuliłeś 80 zł + wysyłka = 100 ja myślę że belka by była lepsza :) a na lewej roślince chyba nurzaniec masz plamy

 

Ps Natalia1984 zbyt często piszę pod Tobą lub nad Tobą to chyba jakieś przeznaczenie :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...