Skocz do zawartości

Jak zmniejszyć ogrzewanie wody przez świetlówki


Rekomendowane odpowiedzi

Od dodania trzeciej świetlówki mam problem z przegrzaniem zbiornika.

Chciałbym utrzymać temp. około 25*C przy grzałce z termostatem którą teraz mam ustawioną na 22*C.

Jednak przy zapalonym świetle dochodzi mi do temperatury nawet 28*C.

Co mogę zrobić aby problem zniknął??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz:

-dodać wentylatorki 2 (od karty graficznej lub od procesora w zależności od wielkości pokrywy) z tyłu pokrywy żeby nie było ich widać (jeden wdmuchuje drugi wydmuchuje) wszystko sterowane czasowo ze światłem żeby w nocy nie słychać było ich

-zmienić świetlówkę dodatkową na oświetlenie LED które jest niestety o wiele droższe ale nie podniesie ci temp. nawet o 0,1 st

-zrezygnować z pokrywy i dać lampę nad akwa i walczyć z kożuchem białkowym ;)

"Każdy plus ma swoje plusy i minusy" Lech Wałęsa :)

btw sprawdź tą grzałkę bo w zimę to trochę dziwne żeby przy jednej ekstra świetlówce była ąz taka wysoka temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób kilka otworów w górnej części pokrywy i kilka po bokach, fizyka i grawitacja załatwi resztę. Nagrzewanie się wody od świetlówek jest niewielkie, za to od nagrzanego powietrza pod pokrywą spore. Nie trzeba wentylatorów. Nie wiem jaką masz pokrywę, ale jeśli jest tam wbudowany statecznik magnetyczny to on dodatkowo nagrzewa całą pokrywę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam 3 dosyć spore dziury na przewody, 2 z tyłu i 1 z boku.

W standardowej pokrywie JBL mam 3 stateczniki magnetyczne;/ z uwagi na małe koszty. Jednak właśnie przeczytałem o możliwości zastąpienia ich statecznikami od zwykłych żarówek energooszczędnych 8-)

A co do grzałki to jest możliwość aby się jakoś rozregulowała?

Ja już od bardzo dawna mam ten problem tylko, że nasilił po dodaniu jeszcze jednej świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle rozregulowana ale sam kiedyś zrobiłem taką pomyłkę, mianowicie niektóre grzałki mają skalę ustawiania temp na górze i jest jakoś tak dziwnie zrobione że są 2 wskazówki po obu końcach tarczy i można się łatwo pomylić nie przyglądając się uważnie i ustawić przeciwległą temp np 22-> 28 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam firmy Hagen i tam jest pokazana wartość temperatury więc pomyłka nie wchodzi w grę.

Dobra pokombinuję z tymi wentylatorami ale to jak już wezmę się za montaż obudowy z PCV.

I zastosuje te stateczniki z żarówek które się nie nagrzewają. Myślę że powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...