Jump to content

ZIEMIA W AKWARIUM!!!

ecnad
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie ziemi w akwarium. chcę załoyc ogólne akwarium z dużą liczbą roslin, jednak pomysł z ziemią mnei trochę przeraża. co ze strefami beztlenowymi? co z mieszaniem się ziemi z wodą ? co ze zmętnieniem wody wskutek tego? mam wiele niepewności co do tego pomysłu. Czy można zastąpic ziemię jakimś innym podłozem, które bedzie miało podobne dziłanie (zdrowe, szybko rosnące rośliny). Wydaje mi się ze przy każdej ingerencji w podłoże z ziemią woda jest od razu czarna? czy mam tylko takie błędne wyobrażenie.

z info w wiki wyglada na to ze ziemia jest odpowiednia tylko dla zbiorników LOW-TECH. czy jeśli chce ząłozyć zwykłe tradycyjne akwa z filtrem itd. mogę uzywać zwykłego podloża zwirowego? chciałbym zeby toakwa byłonaprawde przemyslane i zebym nie narobił sobei dodatkowych kłopotów ne znając sie na czymś.

z info w wiki wyglada na to ze ziemia jest odpowiednia tylko dla zbiorników LOW-TECH. czy jeśli chce ząłozyć zwykłe tradycyjne akwa z filtrem itd.

A do kiedy w akwariach Low-Tech nie ma filtra?

mogę uzywać zwykłego podloża zwirowego? chciałbym zeby toakwa byłonaprawde przemyslane i zebym nie narobił sobei dodatkowych kłopotów ne znając sie na czymś.

Jeśli jesteś początkującym akwarystą to zdecydowanie odradzam.

W swoim akwarium mam na dnie warstwę ziemi do kaktusów na to siatka do ociepleń i jeszcze na wierzch drobny żwirek. Nie bój się bo nie ma czego. Ja co jakiś czas grzebie w podłożu np gdy rozsadzam rośliny i ziemia nie przedostaje się do wody-od tego jest waśnie siatka.

też mam w 54 litry ziemię 2 cm, na to firanka i 4 cm piasku kwarcowego. Nie ma się czego bać. Pierwszy raz tak startowałem i wszystko działa, zero zamulenia. Ziemię zmieszałem z piaskiem. Pod ziemię dałem zmielone kulki gliniane. Nie było problemów z glonami, rośliny się utrzymują i powoli rosną. Po około miesiącu gnicia ruszyła nawet rotala. Nawożę tylko easy carbo

ok. dzięki. moje obawy wynikają z tego ze wąlsnie gdzieś przeczytałem, że ktoś sciągał przy czysczeniu akwa wszytskie warstwy i po zdjeciu żwirku poczuł zapach zngiłych jaja - siarkowodoru (produkt oddychania beztlenowego) po prostu nei chce zeby tak sie stało bo to moze niezłego bałaganu narobić w akwa. a siatka mysle ze moze przeszkadzać przy np. przesadzaniu roslin. co sadzicie? dawać siate czy nie?:D