Skocz do zawartości

optymalne ustawienie deszczowni względem rurki ssącej


aieq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Przeszukałem już naprawdę dużo postów, jednakże nie znalazłem dla siebie konkretnej odpowiedzi.

 

Chodzi mi o to, jakie będzie optymalne ustawienie deszczowni względem rurki ssącej?

 

Posiadam filtr zewnętrzny TetraTec EX700 i akwarium 126l.

 

W akwarium są dwa korzenie (jeden przy samym dnie - niski, natomiast drugi ustawiony pionowo - 5 cm pod taflą wody)

 

Mam też sporo roślin.

 

i teraz tak: Deszczownia jest przymocowana na lewej stronie akwarium, pod taflą wody około 1 cm skierowana lekko ku górze w celu wywołania tzw. fali. Rurka ssąca jest zamocowana po prawej stronie (przeciwnej) akwarium przy samym dnie.

 

Pytanie: czy jest to prawidłowe ustawienie? nie mam efektu pralki ale widać cyrkulację wody po całym akwarium. zastanawiam się czy w miejscu gdzie teraz mam zamontowaną rurkę ssącą spełnia ona swoje zadanie w 100%? czy nie jest zbyt mocny prąd wody w tym miejscu? nadmieniam iż pod deszczownią w dolnych partiach akwarium cyrkulacja jest już prawie zerowa.

 

 

Proszę o radę fachowców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jestem fachowcem, ale jest to dobre ustawienie rurki ssącej i deszczowni. Mógłbyś też spróbować dać deszczownię tak aby dziurki wylotowe były równo z taflą wody, efekt też jest dobry bo cała tafla jest w ruchu, a woda się "dotlenia".

deszczownię mam zamocowaną pod samą taflą, dosłownie grzbiet deszczowni styka się z powierzchnią wody a otworki skierowane lekko w gorę tworzą garb wodny który faluje do połowy akwarium (ruch tafli widoczny jest na całej powierzchni) chodzi o to czy ten cały że się tak wyrażę syf w akwarium który pływa zostanie dobrze wciągnięty przez rurkę ssącą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tak, ale bez podmian się nie obędzie ;)

 

Podmiany robię co tydzień. wymieniam 28 l wody tyle tylko że 3 dni temu zmieniłem ustawienie wyżej wspomnianej deszczowni i gdy włączyłem filtr wszystko zaczęło fruwać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może musisz wyregulować filtr na niższe obroty ?

wolałbym tego uniknąć ponieważ wychodzę z założenia że im większa moc tym lepszy efekt.... no chyba że się mylę.

 

poczekam jeszcze parę dni i zobaczę co się będzie działo. jeżeli woda się wyklaruje to zostawię takie ustawienie. jeżeli nie to chyba będę musiał przełożyć rurkę ssącą pod deszczownię.... niestety wiąże się to z powiększaniem wycięcia z tyłu pokrywy... dlatego też chciałem podpytać na forum która opcja będzie wydajniejsza...

 

Akwarium założyłem całkiem niedawno (2 miesiące temu) po ponad 10 latach przerwy i muszę przyznać że zasady akwarystyki zmieniły się nie do poznania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tak, ale bez podmian się nie obędzie ;)

 

Podmiany robię co tydzień. wymieniam 28 l wody tyle tylko że 3 dni temu zmieniłem ustawienie wyżej wspomnianej deszczowni i gdy włączyłem filtr wszystko zaczęło fruwać

Również jestem zainteresowany tematem.

 

Powiedz proszę z jakiego ustawienia zmieniłeś na obecne?

Czytałem, że lepsze efekty w usuwaniu syfu z akwarium osiąga się poprzez usytuowanie deszczowni z jednej strony, ale na dłuższym boku (z tyłu akarium, skierowaną ku frontowi), a elementu ssącego po przeciwnej stronie w rogu. Wówczas wytworzony "wir" wody łatwiej wymywa nieczystości z roślin, itp.

 

Nie wiem, czy faktycznie ma to sen, czy Twoje ustawienie jest optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zainteresowany tematem.

 

Powiedz proszę z jakiego ustawienia zmieniłeś na obecne?

Czytałem, że lepsze efekty w usuwaniu syfu z akwarium osiąga się poprzez usytuowanie deszczowni z jednej strony, ale na dłuższym boku (z tyłu akarium, skierowaną ku frontowi), a elementu ssącego po przeciwnej stronie w rogu. Wówczas wytworzony "wir" wody łatwiej wymywa nieczystości z roślin, itp.

 

Nie wiem, czy faktycznie ma to sen, czy Twoje ustawienie jest optymalne.

Deszczownię dopiero co zamontowałem, wcześniej miałem w akwarium sam wlot przefiltrowanej wody co nie dawało efektu ruchu fali i cyrkulacji wody w akwarium. po zamontowaniu deszczowni pod taflą wody wszystko co leżało na dnie zaczęło frówać ale nie do końca zostaje wciągnięte przez filtr. Cały czas zastanawiam się czy nie zmienić położenia rurki ssącej. nieczystości ewidentnie pływają po całym akwarium tak jak wskazówki zegara czyli od lewej górnej strony przemieszczają się szybko ku prawej górnej stronie gdzie idą na dół (tam gdzie znajduje się rurka ssąca tyle tylko że znajduje się ona w rogu za żabienicą) by następnie przesuwać się wolno z prawej dolnej strony akwarium do lewej dolnej strony a następnie delikatnie i bardzo wolno ku górze pod deszczownie. i tam zaczyna się wszystko od początku.

Przepraszam za stylistykę w tym co wyżej napisałem.

 

Myślę już nawet o zamontowaniu filtra wewnętrznego jako dodatkowej filtracji, ale nie ukrywam że trochę szpeci to wystrój akwarium

 

Może ktoś z praktyki swojej i doświadczeń coś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...