Skocz do zawartości

Czy tak może być?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakładam akwarium 25l, a w nim będę miał 2 moduły oświetleniowe AQUAEL ECOLIGHT 9w. Czy takie godziny świecenia będą dobre do sporej ilości roślin?

11;00 - zapala się pierwsze 9w

12;00 - zapala się drugie 9w

22;00 - gaśnie pierwsze 9w

23;00 gaśnie drugie 9w.

Czy tak może być, czy coś zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym żeby paliło się jak najdłużej, ponieważ wieczorem dopiero mam najwięcej czasu na podziwianie ryb i całego akwarium. A dlaczego miały by być glony? Okno z pokoju w którym stoi akwa jest skierowane na północ

Pal tak jak napisałeś na początku. Śmieszne są porady moim zdaniem aby palić jak cię nie ma w domu. Ja np zapalam o 14 i świecę do 1 w nocy, no bo tak lubię. Ważne aby promienie słoneczne nie dochodziły do akwarium (jak np zamontowałem roletę). Z tym światłem radzę ostrożnie, gdyż dużo go. Zacznij tak od 5 lub 6 godzin i zwiększaj co tydzień o 1 godzinę (mówię to u czasie kiedy się świecą obie świetlówki. Docelowo 10h całość i godzina przed i godzina po jedną żarówką.

Bimbrownia już jest zrobiona. nawozy jakie będę dawał to: mikro i makro, potas, żelazo, fosfor. Do tego pod żwirkiem 1cm ziemi.

Będzie ok.

Będzie ok tylko pod warunkiem jak nie przesadzisz z nawożeniem:) Na początku dawałby tylko potas i easy carbo (polecam). Po około miesiącu mikro i makro (zaczynaj od mniejszych dawek). Żelaza i fosfor dawałbym w razie niedoborów, najlepiej zacząć po 3 miesiącach funkcjonowania baniaka. Może też być potrzebne nitro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym żeby paliło się jak najdłużej, ponieważ wieczorem dopiero mam najwięcej czasu na podziwianie ryb i całego akwarium. A dlaczego miały by być glony? Okno z pokoju w którym stoi akwa jest skierowane na północ

Pal tak jak napisałeś na początku. Śmieszne są porady moim zdaniem aby palić jak cię nie ma w domu. Ja np zapalam o 14 i świecę do 1 w nocy, no bo tak lubię.

I tu się mylisz.Ryby też potrzebują odpoczynku-snu.Od 1.00 do tak jak obecnie ok.6.00 to za mało.

Świecić powinno się max. do 22.00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym żeby paliło się jak najdłużej, ponieważ wieczorem dopiero mam najwięcej czasu na podziwianie ryb i całego akwarium. A dlaczego miały by być glony? Okno z pokoju w którym stoi akwa jest skierowane na północ

Pal tak jak napisałeś na początku. Śmieszne są porady moim zdaniem aby palić jak cię nie ma w domu. Ja np zapalam o 14 i świecę do 1 w nocy, no bo tak lubię.

I tu się mylisz.Ryby też potrzebują odpoczynku-snu.Od 1.00 do tak jak obecnie ok.6.00 to za mało.

Świecić powinno się max. do 22.00

max do 22? wtedy bym czasem ich 2 dni nie widział... Jak napisałem mam roletę, więc odpoczynek mają zapewniony (rano jest zaciągnięta). Kolega otrzymał poradę aby świecić do 20, a to bzdura, nie widzę problemu jeśli poświeci do 23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 23.00 raz na jakiś czas to jeszcze przejdzie,ale nie do 1.00

Co to ma do rzeczy skoro non stop w pokoju jest ciemno pod moją nieobecność. Ryby nie mają zegaru biologicznego, a nawet jeśli mają to się dostosują. Moje mają totalnie ciemno między 1 w nocy a 12 następnego dnia, kiedy to włącza się led. To tak jakbyś ty chodził na nocki do roboty i przez to brakowałoby ci snu:) w końcu się przestawiasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś,że bzdurą są porady dotyczące świecenia pod nieobecność domowników i że ty sobie świecisz do 1.00 bo tak lubisz.

Jesteś wyjątkiem i nie neguj sensownych porad tylko dlatego,że masz inne warunki.

Nie każdy ma totalne zaciemnienie w pokoju w dzień(chociaz wątpię też że u Ciebie jest całkiem ciemno przy roletach).Wstań kiedyś wcześnie,albo poczekaj do rana i zobacz przy jakiej szarówce zaczyna się ruch w akwa.

Myślę,że dalsza dyskusja na ten temat nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w naturalnym środowisku ryby mają totalną ciemność? Czy może mają światło księżyca.... (szarość)

nie neguj sensownych porad tylko dlatego,że masz inne warunki.

Napisałem że bzdurą jest radzenie iż ktoś musi świecić od 8 do 20 podczas gdy chce świecić od 11 do 23. Twoim zdaniem to są sensowne porady... gratuluję

 

I tu chyba jest sendo sprawy, bo nie do końca wiem czego się mnie czepiasz, przecież ja nie radziłem nikomu że ma świecić do 1 w nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie czepiam się Ciebie,bo nawet Cię nie znam.Po prostu prowadzę z Tobą dyskusję,w końcu od tego jest forum.

 

A po drugie napisałeś-dosłowny cytat"Śmieszne są porady moim zdaniem aby palić jak cię nie ma w domu. Ja np zapalam o 14 i świecę do 1 w nocy, no bo tak lubię." i właśnie o to mi chodziło.

Poza tym rób jak uważasz,to twoje akwa.

I jak już pisałem nie widzę sensu dalszej dyskusji na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...