Skocz do zawartości

statecznik elektroniczny do świetlówki liniowej T5/T8


dziki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy do świetlówki T5 8W może być układ z 11W świetlówki? czy to nie za duża różnica?

Śmiało możesz podłączyć, sam mam taki zestaw i świeci od kilku miesięcy bez zarzutu.

kharo napisał(a):

Sprawdziłem przed chwilą świetlówkę na stateczniku magnetycznym i świeci tyle, że tak około 5cm z obydwu końców świetlówki świeci a reszta nie. Czy jest to wina magnetycznego statecznika czy świetlówka jest spalona?

 

 

pewnie świetlówka jest spalona

BTW Nie jest spalona, po prostu chciałem sprawdzić na stateczniku magnetycznym świetlówkę T5. Na elektronicznym świeci ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 95
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

hallo

czy można zastosować układ z żarówki 18W do zasilenia jednocześnie dwóch świetlówek 8W

Oczywiście że można, trzeba tylko odpowiednio podłączyć świetlówki.

Co się stanie w przypadku przepalenia jednej ze świetlówek

Teoretycznie przestaną świecić obie, gdyż podłączenie świetlówek będzie szeregowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do czego w ogóle służy taki statecznik,i co to w ogóle jest? Kiedy należy się do tego zabrać ,jeśli chcę zmienić moc oświetlenia ? czy co? bo jak narazie widzę jakieś przeróbki ale nie kumam w jakim celu to robicie . Mógłby mi ktoś to w miarę przystępnie wyjaśnić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta przeróbka służy do zrobienia zasilania świetlówek T5 za niewielkie lub żadne pieniądze. Mnie zasilenie 2x8W świetlówek kosztowało jakieś 10-12zł a koszt zakupu odpowiedniego zasilania np. na allegro to 2x51zł

Z tego co tu doczytałem mogłem to zrobić na jednym układzie np 18-20W jednak wolę mieć dwa osobne.

 

Jeśli znajdziesz żarówkę(i) energooszczędne spalone możesz mieć to za darmo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ja znalazłem żarówkę energooszczędną 13W i udało mi się dziś wykonać zestaw wraz z 8W t5 świetlówką (miałem tą świetlówkę, oprawki, kable, ale nie mogłem dostać tanio statecznika). W przyszłości marzy mi się świetlówka 13W więc moc jest, tylko przełożyć świetlówkę i git :) Dobry sposób na doświetlenie jeśli ktoś kupił akwarium z za słabym oświetleniem jak ja. Wtedy z tego systemu to najdroższa wychodzi świetlówka :) kable, oprawki i żarówka to naprawdę groszowe sprawy, przy gotowych zestawach, za które trzeba nieźle bulić nawet na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie zestawu 8 W to rzeczywiście nie problem. Ale ja przygotowuje się do przejścia na 39 lub 54 W -T5 .I teraz powiedzcie mi czy są żarówki energooszczędne o odpowiedniej mocy z których można zapożyczyć statecznik do 39 W ? wygląda na to że musiałbym znaleźć żarówkę o mocy około 50 W . Wątpię żeby takowe produkowano. Chyba że takie widzieliście? Zatem najprawdopodobniej przyjdzie mi bulić za fabryczne stateczniki.

Pomysł z tymi statecznikami od żarówek jest może i dobry ,ale ma dość ograniczone zastosowania :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to raczej i tak wykorzystam stateczniki fabryczne ,ale wolałem się dopytać żeby się upewnić. Jest dużo postów o tych statecznikach z żarówek więc teraz przynajmniej wiem że w przypadku chęci użycia mocniejszych świetlówek mija się to z celem. :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Zapłonniki z żarówek kompaktowych to nie to samo co normalny statecznik elektroniczny, nie zapewniają miękkiego startu świetlówce skracając jej żywotność i nie pozwalają na rozrzażanie się przez co ryby są uderzane od razu maxymalnym światłem przy włączeniu.

Niestety za pewne większosć z forumowiczów którzy skorzystali z tego tematu i zrobili sobie układy z takim zapłonnikiem nie miała porównania jak świeci ta sama świetlówka zarówno ze statecznikiem elektronicznym jak i z kompaktem a już gołym okiem widać różnicę.

Wystarczy zapytać jakiegoś elektronika lub poprostu w sklepie z osprzętem o opinię na ten temat.

Ponad to jeśli świetlówka ma mniejsza moc niż układ z kompakta to od razu skraca się jej żywotność.

 

Przykładowo w Łodzi za statecznik elektroniczny 2x18W T8 zapłaciłem 44zł, a na allegro często można znaleźć jeszcze taniej. Za 1x18W płaciłem po 12zł + przesyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam, że ten statecznik jest o wiele lepszy niż gotowe zestawy taki jak kupiłem ja za około 50zł statecznik,starter,i oprawki.

Statecznik jest długi, grzeje się strasznie, co uniemożliwia zamontowanie go pod pokrywą tylko leży na pokrywie, na paczce po 7daysie:D

Za tyle co ja dałem 50zł+40zł świetlówka masz 2 takie zestawy co napisał dziki i w każdym świetlówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam, że ten statecznik jest o wiele lepszy niż gotowe zestawy taki jak kupiłem ja za około 50zł statecznik,starter,i oprawki.

Statecznik jest długi, grzeje się strasznie, co uniemożliwia zamontowanie go pod pokrywą tylko leży na pokrywie, na paczce po 7daysie:D

Za tyle co ja dałem 50zł+40zł świetlówka masz 2 takie zestawy co napisał dziki i w każdym świetlówkę.

 

Do statecznika elektronicznego nie dokupuje się już żadnego startera jest to gotowy element do odpalenia świetlówek.

Co do świetlówek akwarystycznych za 40zł to jest to poprostu wyrzucenie pieniędzy w błoto bo jest to chwyt marketingowy. Philipsy TLD 865 i 965 mają takie samo widmo jak świetlówki reklamowane dla roślin a cena 16-20zł do tego dla uwydatnienia kolorów ryb i roślin Philips Aquarelle 10000K koszt 22zł za T8 18W.

 

Stateczniki elektroniczne nie grzeją się jak magnetyczne czyli te z dodatkowym starterem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam Powiedzcie mi panowie czy taki układ mogę zastosować do świetlówki liniowej T4 20W??? nie chce jej spalić bo już 2 poszły przez stateczniki ojca które miały być dobre a mi popaliły. I powiedzcie mi jeszcze czy Energooszczędna ma pobierać 20W czy dawać 20w bym mógł zastosować jej bebechy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam mam pytanie czy wszystko będzie grało jeżeli dam takie części: statecznik elektroniczny 14W,oprawki bryzgoszczelne czyli (oprawka hermetyczna z przewodem),przewód dwużyłowy oraz świetlówke 18W 6500K.Nie znam się na tym więc pytam ludzi doświadczonych :)Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...