Skocz do zawartości

statecznik elektroniczny do świetlówki liniowej T5/T8


dziki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 95
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 1 miesiąc temu...

Witam, czy mogę podłączyć świetlówkę 8W T5 pod układ z 15W?

Ja może się wypowiem na ten temat xD

 

4) jak masz żarówkę 8 W a masz statecznik 20 możesz zrobić taka kombinacje

 

Z wypowiedzi kolegi wynika, że mogę, a ktoś wcześniej pisał aby statecznik był o 2W mocniejszy od świetlówki. Więc jak to jest?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam. Pytanko mam odnośnie oświetlenia. Otóż wymontowałem dwa stateczniki elektryczne z żarówek energooszczędnych. 1=21W 2-24W. W pokrywie mam oryginalnie zamontowaną świetlówkę T8 15w ze statecznikiem magnetycznym (grzeję się jak diabli) Jest możliwość wymiany tego magnetycznego na elektryczny ten 21W. Będzie to działać?

I kolejne pytanie, mam ogólne akwa 72L. I chciałbym jeszcze wykorzystać ten drugi statecznik i podłączyć do niego może drugą T8 15w. Co o tym sądzicie? 30W na 72L akwa wystarczy?

Nie chcę też przesadzać ze światłem żebym znowu dużego problemu z glonami nie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w 54L akwarium miałem 36W oświetlenia i nie było problemu nadmiernego z glonami. W 112 mam 75W i tu praktycznie wcale glony nie występują więc nie ma co się obawiać większej ilości światła pod warunkiem odpowiedniego nawożenia. Co do mocy świetlówka - statecznik to zdementuje konieczność stosowania mocniejszych stateczników. Dla przykładu dam:

1. Oryginalna pokrywa Waterhome 100x40, na świetlówki 2x30W a stateczniki (magnetyczne czyli słaba sprawność) o mocy 25W każdy :P Nic nie było modyfikowane tak było oryginalnie.

2. W w/w akwarium 54L mam oświetlenie 2x18W na statecznikach z kompaktów 2x18W. Działa już tak prawie 2 lata bez wymiany stateczników i świetlówek.

3. W akwarium 112L mam połączenie takie:

14W statecznik - 14W świetlówka T5

2x18W statecznik - 2x18W świetlówka T8

1x24W statecznik - 1x25W świetlówka T8

Nie widzę problemów z takim podłączeniem i działaniem tego zestawu (choć wiem że żaden statecznik nie ma 100% sprawności).

 

I jeszcze jedno, ja w swoich połączeniach zamiast stosowanie wszędzie kostek po prostu lutuję styki i takie polecam, po zaizolowaniu jest pewna przewodność i trwałość choć może więcej zabawy z tym trochę.

 

Dodam że stateczniki nazywane są elektronicznymi nie elektrycznymi. Elektryczne są wszystkie bo bez prądu nie działają.

Do świetlówek 15W bym dał stateczniki w przedziale 14-18W. Przy stosowaniu zbyt mocnych stateczników żywot świetlówek może się skrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Delikatnie się otwiera świetlówkę (pare sekund roboty) i ucina druciki z "świetlówki"

Ja to tak obudowałem:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Mam tak podłączone dwie świetlówki i wszystko dobrze działa (dwie 15W) stateczniki z żarówek 18W, lekko sie grzeje ale wszystko jest ok

Jeszcze będę robił jedną na 18W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o bezpieczeństwo to rzeczywiście przy 'złomie' moga zdarzyć sie niemile incydenty. Natomiast walory estetyczne? Ja osobiscie podziwiam zawartość akwarium a nie pokrywę z oświetleniem. :)

 

Wysłane z mojego HTC Desire X za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Złomem jest coś co nie można już wykorzystać, tu elektronika jest dobra więc to złomem nie jest

2. Koszt wykonania równy = 0 zł (a statecznik elektroniczny od 30-40 zł który emituje więcej ciepła

3. Wygląd można zapewnić jaki się chce, u mnie to jest tak jak jest bo to jest wszystko dodatkowo w obudowie zamknięte i tego nie widać

4. Bezpieczeństwo jest większe niż przy oryginalnym stateczniku w którym masz odsłonięte miejsca w których się dokręca śruby mocujące kable, jak się postarasz to Cię popieści, a tu możesz dotykać ile chcesz i nic.

5. Ty się bawisz w gwarancje 5 letnią? = 1-2 tyg bez statecznika = brak światła, jak u mnie padnie to za 5 min mam nowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 10 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...