Skocz do zawartości
nyq20

Restart akwarium - początkowe parametry wody.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Mimo, iz jestem nowy na forum dodam, ze akwarystyka zajmuje sie juz kilka lat z dnia na dzien poglebiajac moja wiedze...

Przegladalem tematy na forum lecz nie znalazlem w pelni satysfakcjonujacych mnie odpowiedzi.

Przejde do sedna sparwy...

Posiadam baniak 112l (80x35x40) ktorym opiekuje sie juz kilka ladnych lat. Wraz ze wzrostem doswiadczenia postanawiam zrobic restart i prowadzic akwa high-tech. Postanowilem zadac kilka pytan przed restartem aby nie miec wiekszych problemow po zalozeniu akwa.

Sprzet ktory posiadam to:

-akwarium profilowane

-pokrywa ze swietlowkami T5 5x24W

-filtr zewnetrzny JBL cristal profi e700

-grzalka z termostatem 100W

-butla wysokocisnienowa CO2

Fauna:

-20x neon inessa

-5x pielegniczka ramireza

Planowane dekoracje:

-korzenie

-skaly

Planowana flora:

-Alternanthera Bettzickiana Red

-Rotala indica

-Rotala Rotundifolia

-Moczarka argentynska

-Cabomba Aquatica

-Limnophila Sessiliflora

-Bacopa Monnieri

-Sagittaria Subulata

-Anubias Barteri Var. Nana

-Micranthemum Umbrosum

-Glossostigma elatinoides

-Eleocharis Acicularis - Ponikło Igłowate

-wgłębka

-mech jawajski

Nawozy:

-Biogrunt

-PA macro micro i potas

Oto moje pytania:

1) Czy po urzadzeniu akwa tzn. ulozeniu skal, korzeni, zalaniu woda (kranowa odstawiona na 2 dni) kH-9 ph-8 ;/

powinienem zasadzic najpierw rosliny szybkorosnace aby pomogly mi w dojrzewaniu zbiornika, a nastepnie po okolo 2 tyg. te wymagajace, czy moze lepiej wszystkie od razu?

2)Co ile robic pierwsze podmiany wody gdyz opini na ten temat jest strasznie duzo...

3)Jakie starac sie utrzymac parametry wody w pierwszych dniach funkcjonowania (chodzi mi o NO2, NO3, PO4)

4)Kiedy zaczac podawac CO2? I czy podawac 24/h na dobe czy tylko w dzien?

5)Mniej wiecej po jakim czasie wskazane jest nawozenie makro i mikro? Dodam ze na poczatek nawozenie tylko potasem.

6)Od ilu h dziennie zaczac oswietlac akwa? I czy od razu pelna moca :D czy tez na poczatek 3x24

7)Zamierzam po okolo 5 dniach wpuscic krewetki, a po okolo 2 tygodniach moje rybki czy to doby pomysl czy moze tez za wczesnie?

8)Uwazam, ze po wpuszczeniu rybek madrze jest odstawic karmienie na okres okolo tygodnia co o tym sadzicie?

Zadalem te pytania majac swiadomosc ze na tym forum jest wielu akwarystow, ktorzy maja o wiele wieksze doswiadczenie niz moje... Przynajmiej zdaje mi sie, ze na wszystkie te pytania znam odpowiedz, ale stwierdzilem, ze warto zapytac sie doswiadczonych osob bo lepiej jest upewnic sie i miec wiedze przed restartem niz ogladac pieknie kwitnace glony tuz po restarcie :P Czekam na wszelkie odpowiedzi, porady, moze zaproponujecie zmiane roslinnosci? Kazde uwagi i cudze doswiadczenia sa dla mne cenne ;)

PS. Jesli podobny temat juz byl to sorki ale przegladalem i odpowiedzi na wszystko nie znalazlem ;/

POZDRAWIAM :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1 Daj najpierw szybko rosnące, nastepnie ustabilizuj parametry, dodaj rośliny bardziej wymagające, wprowadzaj powoli nawożenie. Zastosowanie od razu roślin wymagających będzie wymagało nawożenia, a przy nie dojrzałym akwa to glony pewne, a bez nawozów po prostu zgniją. Odstawianie wody przed zalaniem akwa jest bez sensu, lej od razu z kranu.

2 pierwsza podmiana wody po tygodniu od wpuszczenia ryb, lub wcześniej w razie potrzeby, a myślę że zajdzie taka, bo 2 tygodnie to bardzo mało.

3 NO2 -0 NO3 max 40 ,PO4 jak najniższe, co do pH to masz dużo za wysokie dla p. ramireza i neonów, ale może troszeczkę spadnie przy podawaniu CO2, ale i to będzie za mało.

4 CO2 zacznij podawać od chwili zasadzenia wymagających roślin, nawożenie zacznij 2 dni później tylko delikatnie . Oczywiście CO2 podawaj tylko w dzień, jak wiadomo rośliny nie przeprowadzają fotosyntezy bez światła.

5 co do nawożenia makro i mikro to zacznij wtedy gdy ich będzie brakowało, a to wykażą testy,

6 akwa zacznij świecić od 6 godzin co dziennie wydłużając trochę, aż dojdzie do 10. Na początek bez stosowania CO2 i nawozów świeć 2 świetlówkami, bo rośliny tego i tak nie wykorzystają , a glony chętnie.

7 krewetki dopiero po 3- 4 tygodniach to delikatne zwierzaki, jak się ustabilizują parametry i ustalisz pH, rybki wpuszczaj powoli, możesz zacząć wpuszczać po 2 tygodniach o ile wiesz co robić gdy NH3 podskoczy, jak nie czujesz się na siłach wpuść ryby po 2 tygodniach. W czasie dojrzewania akwa syp trochę pokarmu, to trochę przyśpieszy dojrzewanie.

8 nie wiem po co ??? Jak będziesz sypał pokarm w czasie dojżewania to śmiało możesz karmić ryby od razu.

CO do skał to jakie to będą ?? nie podniosą pH. ???

5x 24 w to za dużo to ponad 1 w /l Chcesz żeby ci ryby w nocy świeciły.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi