Skocz do zawartości

Co 'lepsze' - chlor czy chemia?


Navenyer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co 2 tygodnie idę do lasu po wodę i przynoszę 20l i przez tydzień woda odstanie bez używania chemii oraz wyrzucania pieniędzy.jest to zdrowsze i tańsze.

No nie wiem czy takie zdrowsze dla akwarium. Badałeś parametry tej wody? Mógłbyś się nie miło zaskoczyć.

 

Sama woda z lasu nie musi się idealnie nadawać do baniaka, do tego taka leżąca tydzień woda nie ma na pewno super parametrów...

 

Czasem lepsza jest przebadana, spełniająca pewne normy zawartości różnych związków kranówka niż woda o której nic nie wiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio w temacie "Czego brakuje Twojej wodzie..." wrzuciłem link do strony MPWiK w Warszawie gdzie podają parametry wody wodociągowej dla 3 głównych wodociągów stoLycy ;) Poziom chloru obecny w wodzie był zatrważająco wysoki "Chlor wolny - 0.62 mg/l". Niebezpieczny dla ryb poziom chloru to 0.02 ppm (praktycznie to samo co mg/l). Robiąc ostatnio restart odstawiłem maksymalnie dużo "starej" wody więc nie miałem w czym "odstać" kranówy i poszła ona do akwariów prosto z rury. Trochę się martwiłem o efekt końcowy ale wszystko było w porządku i ryby nie okazywały jakichkolwiek objawów zatrucia. Dzisiaj przez przypadek wszedłem do "zoologa" i zobaczyłem test Sery na zawartość chloru. Nie czytałem o nim zbyt pochlebnych opinii ale nie kosztuje znowu majątku więc stwierdziłem, że sprawdzę co i jak...

Dokładność testu pozostawia wiele do życzenia... "Jeśli nie wystąpi zmiana koloru, woda nie zawiera chloru. Szkodliwa zawartość chloru powyżej 0.02 mg/l będzie powodować żółte zabarwienie, przy wyższej zawartości chloru, kolor stanie się czerwony". Tak więc do 10 ml kranówy zgodnie z instrukcją poszło 8 kropelek odczynnika, oczekiwałem od razu wściekłej czerwieni przy bandyckim poziomie chloru (zawartość dopuszczalna w Polsce to 0.3 mg/l) no i... goofno, woda w próbce nie zmieniała barwy ani, ani... No i zgłupiałem, kto tu kogo robi w ... . Gdzieś w necie czytałem opinię, że ktoś uzyskiwał zawsze wynik "czerwony" niezależnie czy woda odstana czy nie. Ktoś miał może jakieś doświadczenia w powyższym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem ten test sery i wykazał mi nawet chlor (kolor czerwony) w wodzie z akwarium, zdziwiłem się sprawdziłem kranówkę - też czerwony, sprawdziłem wodę źródlaną z butelki 1,5 litra tez czerwony, więc nie ma co się łudzić co do jakości testu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I tak doszliśmy do stwierdzenia ze co akwarysta to metoda :D .

1/4 odstawia cała wode do podmianki

1/4 leje tyle ile ma odstałej + reszta kranówy z chlorem

1/4 do kranówy doda chemii

A pozostała 1/4 leje tylko kranówę i gwiżdże na chemie

Czasami , gdy ściągnę więcej wody niż mam odstałej braki uzupełniam 5l bańkami z wodą ze sklepu za 1,40 zł :D

( takie "mniejsze zło niż kranówa").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak wypadnie jutro w odstanej wodzie.

... i jutro nie nastało nigdy ...
Niestety poprzednia woda do odstania miała "drobny wypadek" i nie miałem w czym zbadać zawartości chloru ale pamiętam i jutro będzie jutro ;)

 

edit

 

Dzisiaj jest jutro... po 24 godz. od wlania wody do odkrytego wiadra kolor nadal jest żółty. Kolejne podejście jutro, jeśli nic się nie zmieni zastanowię się poważnie nad kolejnym podejściem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...