Jump to content

problem z moczarką argentyńską

Recommended Posts

Witam.

Moczarka łamie mi się w pół.

Zasadziłem ją w już dojrzałym akwarium z rybami. Wodę podmieniam raz w tygodniu. Dodałem wieloskładnikową odżywkę (Aquaflorin firmy Tropical) taką polecił mi sprzedawca.

Moje akwarium to 60x30x30

oświetlenie 15 W

temperatura 26 stopni C

W czym problem?

Proszę o pomoc

Wyczytałem iż najdogodniejsza temperatura dla ozdobnej, argentyńskiej i kędzierzawej 12-20 C

Ty u siebie masz 26*C może w tym tkwi problem.

Wiesz też jestem nowy ale wydaje mi się że chyba głupoty czytałeś bo jakie rybki wytrzymają w takiej temperaturze? A ta roślina chyba jest do akwariów również zarybionych ;)

Jakość wody: temperatura: 10-22 (max. do 26 stopni), twardość: 8,5–20; pH: 6,5-8

Moczarka wcale nie jest taka łatwa w uprawie, jak się to powszechnie sądzi, szczególnie w zestawieniu z bojownikiem, czyli w wyższej temperaturze. Powyżej 25 stopni może się po prostu rozpadać w dłoniach, nawet wtedy, kiedy inne rośliny doskonale dają sobie radę. Także na starcie często może pokrywać się glonami, zamiast je zwalczać.

Częsty błąd to sadzenie zbyt krótkiego fragmentu moczarki w podłożu; mały fragment najczęściej obumiera.

Zbyt gęste sadzenie moczarki (a tak właśnie wygląda najkorzystniej) pociąga za sobą brak dostępu do światła jej dolnych partii; listki na dole z czasem żółkną i giną, dodatkowo zamulając zbiornik. W takiej sytuacji można ją wyjąć ze żwirku, odciąć dolny fragment (i wyrzucić) a pozostałą, górną część zasadzić ponownie, bez szkody dla rośliny.

(info zaczerpnięte z innego forum)

Share

• Create New...