Skocz do zawartości

"Wieksza" ryba - 112l


szczecin88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam zbiornik od grudnia 2010, trzymam w nim:

10x danio czerwone

5x żalobniczki

2x ślimaki

 

Przydałaby mi się teraz coś większego, co pocieszy oko, ale jednocześnie nie będzie wymagało ode mnie podawania innego rodzaju pokarmu bądź zmiany obsady niż granulat bądź płatki.

Wymiary zbiornika: 80x40x35cm

rośliny szybko rosnące - moczarka, rogatek itp.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gurami niebieskie hodowałem kiedyś w zbiorniku 60 L. Z pewnością też nadają się do Twojego. Z tego co pamiętam były to spokojne ryby i jedne z najciekawszych oraz najładniejszych jakie miałem w zbiorniku. Jeśli się nie mylę Gurami niebieskie to poprostu inna nazwa wspomnianego już gurami mozaikowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślałem o gurami, ale podobno to dość agresywna ryba i ganiałaby za danio.. Kakadu też wydaje mi się agresywna, mimo że ładna rybka nie powiem:). Co do zbrojnika to wolałbym coś co zobaczę po środku akwarium, a nie na szybach:)

 

Do Agassiza:

Wymiary podałem w pierwszym poście, ale specjalnie dla Ciebie:

80cm -to długość , 40 cm- to wysokość, 35 cm szerokość bądź głębokość.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gurami nie wydaje mi się szczególnie agresywne, z pewnością jest o wiele spokojniejszą rybą niż pielęgnicowate. Dokonując zakupu "większej" ryby warto w zoologiku zwrócić uwagę na to jak się zachowuje dany osobnik, z jakimi gatunkami jest trzymany, czy jest zapewniony mu odpowiedni zbiornik i warunki. Jeśli w sklepie warunki są dobre i nie widać agresji, poza tym dany gatunek, nie należy do nazwijmy to "gatunków agresywnych" (a sądzę, że gurami nie należy), powinno być ok. Okazy sklepowe trzymane w małych zbiornikach, jak choćby nierzadko przetrzymywany w kubku bojownik, po wpuszczeniu do większego zbiornika przeżywają często szok i mogą stać się bardzo agresywne. Warto zatem zwrócić też uwagę na sposób przetrzymywania ryb przez sprzedawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie wprowadził mnie w błędny wpis na jednej ze stron akwarystycznych http://tnij.org/ktd4 . Na początku też miałem co do tego wątpliwości, lecz w internecie ani w żadnej z posiadanych książkach nie udało mi się znaleźć zbyt wielu informacji na temat gurami niebieskiego, więc uznałem, że jest odmianą kolorystyczną mozaikowego. Jakie zatem jest Waszym zdaniem zalecany rozmiar dla G. niebieskiego? Z tego co udało mi się dowiedzieć można je hodować w akwariach od pojemności 60-70 wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie wprowadził mnie w błędny wpis na jednej ze stron akwarystycznych http://tnij.org/ktd4 . Na początku też miałem co do tego wątpliwości, lecz w internecie ani w żadnej z posiadanych książkach nie udało mi się znaleźć zbyt wielu informacji na temat gurami niebieskiego, więc uznałem, że jest odmianą kolorystyczną mozaikowego. Jakie zatem jest Waszym zdaniem zalecany rozmiar dla G. niebieskiego? Z tego co udało mi się dowiedzieć można je hodować w akwariach od pojemności 60-70 wzwyż.

Nie ma co wierzyć w takie opisy. Niektóre takie polecają np. oskary od 120cm długości.

Gurami dwuplame rośnie do 15cm-wyobrażasz je w standardowym 60l o dł. 60cm? 80cm tez jest ciasnawe 100cm to minimum.

 

To Gurami mozaikowe od niebieskiego różni się nie tylko kolorem, ale też rozmiarami zbiornika i "charakterem"?

I jeżeli już gurami albo prętniki w parach czy haremach?

Gurami mozaikowy to inny gatunek. Niebieski to odmiana kolorystyczna gurami dwuplamego. Mozaikowy jest delikatniejszy i ciutke mniejszy.

Gurami jak i prętniki trzymamy w haremach. W 112l można by wcisnąć tą mozaike harem 1+2. Prętniki 1+3/4 zależnie od obsady nawet 2+5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę zamieszało mi się w głowie z tymi gurami niebieskimi :D Z tego co mówicie nie jest to odmiana mozaikowego, lecz dwuplamego... Nie jest to przypadkiem oddzielny gatunek?

 

Tak jak wspomniałaś Madzik trzeba być ostrożnym z opisami pochodzącymi z netu, również w książkach o tematyce akwarystycznej można spotkać się z różnymi, często odmiennymi a nierzadko wykluczającymi się opisami... Praktyka jest często bardziej przydatna ;-) Sądzicie, że gurami niebieskiego (z tego co wiem, rosną do ok 10 cm, hodowane niegdyś w moim zbiorniku były +/- takich rozmiarów, można hodować parkę, niekoniecznie harem) mógłbym trzymać w swoim zbiorniku (ok 60L, długość 60 cm)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest. ;) Mozaikowy nie ma odmian a dwuplamy ma niebieską, marmurkową, złotą.

 

Stanowczo nie w 60cm. 80cm jest na nie ciasne. To okazałe ryby, i rosną nawet do 14-15cm. W małych zbiornikach karłowacieją. Miałam kiedyś zbiornik 60l i miałam również gurami w 112l. I nie wyobrażam go sobie w tak krótkim akwarium. Do tego litrażu to pretniki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koleżanka pisze - Prętnik Karłowaty, mnie ta rybka urzekła i specjalnie dla niej zrezygnowałem z Ramirezek, żeby trzymać harem. To samo tyczy się prętników czerwonych, których również trzymam 3 - nie są to giganty, bo dorastają do około 8 cm, ale jest to ryba w miarę "pełna" a samiec karłowatego ubarwieniem jak dla mnie bije każde gurami ;). Ale wiadomo - co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałabym wymienić żałobniczki na 5 danio. Pretników tu 1+4. Na dno tak z 7 kirysków Panda i 7 otosków.

A to jak będę miał 30 rybek to to nie za dużo na 112l?

 

I czy mogę np wpuścić krewetki do tego akwa? Są tam ślimaki z roślinami przyszly- czy to nie będzie przeszkadzać krewetkom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...