Jump to content

Azotany

Beniek
 Share

Recommended Posts

Testów nie mam.

To skąd wiesz że w wodzie jest za dużo azotanów? :zamieszany:

Może jest za dużo np. amoniaku?

Co wystarczy żeby związki azotu nie były problemem?

- Dobrze dobrana obsada [Twoja nie jest - molki do oddania].

- Odpowiedni filtr [Twój jest bardzo słaby...].

- Prawidłowa opieka nad akwarium, odpowiednio przeprowadzane podmianki, nie wyłącznie filtra itd. W walce z no3 pomogą też rośliny.

Tyle, nic więcej nie potrzeba. Dwa punkty z trzech szwankują, a o trzecim niewiele nam wiadomo. Tu jest problem. ;)

A z kąt wiesz że masz problem z azotanami? Molinezje potrzebują większego zbiornika. Może tak być że twój zbiornik nie przetworzy takiej ilości azotanów jaki produkują rybki. Musisz molki oddać, a do swojego zbiornika dobrać odpowiednie ryby lub inne wodne coś...

• 2 years later...

Dostajesz ostrzeżenie za drugi taki sam temat. Nie śmieć na forum!

:arrow:viewtopic.php?f=10&t=30133&p=270601#p270601

Podany link nie działa, wpisując w wyszukiwarkę hasło AZOTANY wyświetlił mi się tylko ten temat.

Od jakiegoś czasu nie mogę znaleźć przyczyny utrzymywania się wysokiego stężenia NO3 (na poziomie 25-50ml/l). Podmiany wody zbijają azotany tylko na kilka dni, po tym czasie wszystko wraca do poprzedniego stanu. Uważam, że akwarium nie jest przerybione, jest gęsto obsadzone roślinami, mogę powiedzieć nawet bardzo gęsto, odmulane co tydzień-podmieniam wtedy 25-30% wody.

Opis akwarium:

2.Wymiary standardowe na akwarium 60l.

3.Moduł oświetleniowy 2xAQUAEL 9W 8000K-świecą od 11.30-22.20

4.Zbiornik zalany w kwietniu 2013r, nigdy nie restartowany

5.Podmiany 25-30% raz w tygodniu, połączone z odmulaniem. Woda uzdatniana preparatem JBL. Testy wody robię 3-4 dnia po podmianie: NO2-0, NO3-ok 50, GH-7od, KH-3od, Ph-6,5, CL2-0, PO4-1(mam jeszcze testy na CO2, Fe, K ale nie wiem czy to jest istotne)

6. Profilaktycznie dodawany był wcześniej FEMANGA ALGEN STOP! GENERAL, odstawiony jakieś 4 miesiące temu, teraz odkąd wyskoczyły mi sinice dodaję FEMANGA ALGEN STOP! SPEZIAL(efekt złego stosunku N i P). Raz w miesiącu dodaję kilka kropli bakterii BACTOActiv.

7.Nie używam lamp UV

8.Raz w tygodniu przy podmianie czyszczę szyby, nic nie przesadzam, nie mam żadnych ozdób ceramicznych czy korzeni, jedynie nadwyżki roślin ucinam i wsadzam do podłoża

9.Temperatura utrzymuje się na poziomie 25-26st.

10.Nawozy to rozrobione sole (kupione jako gotowe na allegro) Micro, Macro, CO2, POTAS,stymulator wzrostu

11.Nie posiadam butli CO2

12.Fauna-7razbor klinowych i 4 kiryski panda są od początku istnienia akwarium

13.Flora-duża bacopa szerokolistna, sporo zasadzonych i ciągle rozsadzanych szczepek bacopy okrągłolistnej, anubias niski, nadwódka szerokolistna ok 10cm wys.(dostałam kilka dni temu w prezencie szczepkę)

14.ok 4-6cm substratu AZOO PLANT GROWER BED(za żyzne i na początku męczyłam się z wyskakującymi glonami, teraz sytuacja została opanowana, walczę z cyjanobakteriami- na szczęście nie jest to jakaś plaga)

15.filtr pat mini i AQUA SZUT do akwarium od 50-150l-oba filtry wew.

16. Karma podawana dwa razy dziennie najczęściej żywy lub mrożony, czasami płatki.

myślałam, żeby kupić torebki zbijające azotany, ale to nie usunie ich przyczyny powstawania

Edited by Ossesmayer

Nawozy to rozrobione sole (kupione jako gotowe na allegro) Micro, Macro, CO2, POTAS,stymulator wzrostu

Tu leży Twój problem. Kupiłaś gotowca w którym jest za dużo azotu jak do Twojego akwarium, i się on u Ciebie odkłada.

Karma podawana dwa razy dziennie najczęściej żywy lub mrożony, czasami płatki.

Karm raz dziennie, tyle żeby zjadły wszystko w ciągu około 3 minut, raz w tygodniu głodówka.

Dzięki, zawsze szybko odpowiadasz:)

Mam przed sobą ten nawóz. Firma akwarium-net.pl, zawiera azot, potas, fosfor i magnez. Z jednej strony udało mi się w końcu podbić PO4 do 1, ale jak widać azotany także poszły w górę. Czyli powinnam odstawić ten preparat i kupić tylko fosfor i magnez? Rośliny chyba dość dużo zużywają potasu, bo ten wskaźnik jakoś nie idzie w górę.