Skocz do zawartości

AquaEl Nano Reef - odpowiednio przygotowana woda?


Letys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Do moich rąk trafił zestaw AquaEl Nano Reef (25x25x30). Jako, że nigdy wcześniej nie miałem okazji zakładać zbiornika morskiego to mam parę pytań. Pierwsze dotyczy wody. W filmiku instruktażowym ze strony producenta pojawia się krok "Napełnianie zbiornika odpowiednio przygotowaną wodą słoną". Mógłby mi ktoś powiedzieć jak ja mam tę wodę przygotować? W zestawie oprócz zbiornika i oświetlenia jest tylko FZN-2. Wiem, że należy zakupić specjalna sól morską tylko co dalej? Pytanie może i zwala z nóg kogoś kto ma z tym do czynienia ale liczę na wyrozumiałość. Na filmiku instruktażowym wszystko wydaje się być takie maksymalnie proste. Żywa skała, żywy piasek (nie może być innego podłoża? Np. jakiś piasek koralowy czy coś? A jeśli mogą być różne to co jest najlepsze?), koralowce, woda i heja, wszystko ładnie pięknie. Ale tu właśnie pojawia się moje kolejne pytanie. Co z resztą sprzętu? Słyszałem o tym, że w zbiornikach morskich konieczne są filtry RO, odpieniacze białek itd. Nie wyjdzie tak, że bez tego sprzętu do Nano Reef będzie można sobie jedynie żywą skałę wrzucić bo wszystkie korale, ukwiały, krewetki czy jakiekolwiek żyjątka będą zdychać? I co z ogrzewaniem? Przecież woda w morzu ma różną temperaturę. Czy wody w zbiorniku morskim się nie ogrzewa? Patrząc moim okiem laika w tym temacie na skład zestawu Nano Reef coś jest nie tak bo jeśli do samego zbiornika dodają jedynie zestaw oświetleniowy i FZN-2 to wygląda to odrobinę biednie. Proszę o fachową poradę.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Spędziłem sporo czasu poszukując w sieci odpowiedzi na moje pytania ale tak jak tutoriali dotyczących zakładania akwarium morskiego jest wiele, tak żaden z nich nie opisuje tego konkretnego przypadku. Przypadku, w którym chciałbym spróbować swoich sił z akwarystyką morską tworząc możliwie bajkową rafę koralową zamkniętą w niecałych 20l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tego co widzę nie za wiele wiedzy z zakresu morszczyzny przyswoiłeś jeszcze. Polecam zapoznać się z tym topicem, w nim znajdziesz kilka odnośników które tez są warte przyswojenia. viewtopic.php?f=112&t=30206

Odpowiem na Twoje pytanie na temat przygotowania wody.

PO pierwsze woda musi być czysta, niemalże samo H2O, bierzesz wiadereczko, wrzucasz dwie części wodoru i jedną część tlenu ...

Dobra to był mało smaczny żarcik. Potrzebujesz wody z filtra odwróconej osmozy RO, powinna ta woda być przepuszczona dodatkowo przez filtr jonowy "wygładzający" wszystko to co się prześlizgnęło przez membranę RO, bierzesz grzałkę wrzucasz do wiaderka w którym masz wodę i podgrzewasz do temperatury 25*C, łapiesz sól i wrzucasz w ilości około 30 g na 1 lir wody, chyba że planujesz mniejsze zasolenie niż 3,1%-3,3% to sypiesz odpowiednio mniej soli. Po rozpuszczeniu się soli sprawdzasz zasolenie odpowiednim urządzeniem hydrometrem/salimetrem. Jeśli masz zasolenie jakie potrzebujesz możesz taką wodę wlać do zbiornika. Do podmiany woda powinna z napowietrzaniem stać jeszcze we wiaderku dobę. Do dolewek odparowanej wody używasz czystej wody RO.

 

Wybacz ale teraz spadam w teren do roboty, jak wrócę to się dopiszę nieco w innych kwestiach. Co wiem to chętnie przekażę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję dziki za pomoc. Chętnie poczytam co masz do powiedzenia jeśli chodzi o resztę tematów. Biorąc pod uwagę to co już napisałeś widzę, że jednak ten pseudo kompletny zestaw to tylko pic na wodę. Mógłbyś podać mi koszta jakie trzeba włożyć dodatkowo (pomijając oczywiście podłoże skałę cała obsadę i sól)? Byłbym bardzo wdzięczny za taką wycenę.

 

EDIT:

Przeczytałem instrukcję dołączoną do zestawu i pojawia się tam informacja, że do założenia akwarium dodatkowo potrzebne będą:

-woda destylowana lub demineralizowana

-specjalistyczna sól morska (producent oczywiście zaleca sól z własnej oferty)

-żywa skała

-podłoże/żywy piasek

-gęstościomierz

-zwierzęta

 

Czy woda destylowana (np. taka z apteki tudzież jakiegoś sklepu) faktycznie się nadaje do tego celu? Czy postępowanie dosłownie krok po kroku według instrukcji dołączonej przez producenta sprawi, że wszystko będzie cacy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

 

Możesz mieć małą solniczkę i jako filtrację stosować jedynie żywą skałę, możesz ją wspomagać jedynie filtrem kaskadowym, bez tych wszystkich dodatków typu odpieniacz i inne. W takich warunkach da się trzymać zwierzynę ale bez szaleństw tu są zdecydowanie inne przeliczniki i reguły, zaprzyjaźniony zaawansowany "morszczak" w takiej szklance jak Twoja rozmnaża koniki morskie.

 

W każdym akwarium także morskim jest potrzebne ogrzewanie z wyłączeniem akwariów dla zwierząt zimnolubnych, temperatura zalecana to 25*C +/- 1*C. Teoretycznie na początku swojej przygody przy tej temperaturze będziesz rozpuszczał sól, sprawdzał poziom zasolenia i tym podobne.

 

Żywa skała i piasek to naturalne złoże filtracyjne, można powiedzieć że serce naszego słonego ekosystemu. Mamy kilka rodzajów żywej skały, frachtowaną, martwą, do tego jeszcze podział ze względu na "pochodzenie" :) Sam będziesz musiał doczytać w tej kwestii jakie są różnice i co jest dostępne w Twojej okolicy. Piasku zalecane jest niewiele używać, tak żeby zakryć dno, 1-2 cm dla początkujących wystarczy. Są różne szkoły, jedni zalecają zalać skałę i czekać a następnie dawać piasek, tyle ze to znowu wiąże się z czekaniem na "dojrzewanie" zbiornika i wszystkie plagi po drodze. Przy filtracji opartej jedynie na żywej skale zaleca się dawać jej około 10%-15% objętości zbiornika i "obmywać ją" pompkami cyrkulacyjnymi około 40-50 razy objętością wody w zbiorniku na godzinę. Przy okazji żywej skały to filtr kaskadowy też się nią wypełnia. orientacyjna cena około 35 zł za 1kg

 

Sól do nano rafek gdzie cała filtracja jest oparta na żywej skale musi być najlepszej jakości, wraz z częstymi podmianami niewielkich ilości wody, 10%-15% około raz w tygodniu, wraz z solą wprowadzamy wszelkie potrzebne minerały i mikroelementy które są zawarte w soli. Polecił bym Preis - Meersalz oraz Tropic Marin. orientacyjna cena około 25-30 zł za 1 kg

 

Hydrometr czyli w tym wypadku ustrojstwo wykalibrowane do mierzenia poziomu zasolenia. Jest ich kilka rodzajów, różnią się sposobem pomiaru oraz ceną. orientacyjna cena od 20 zł do xxx zł

 

Zwierzyna - to masz z głowy przez okres około 2-4 miesięcy od zalania zbiornika, zanim cykl azotowy się nie ustabilizuje, istnieje duże prawdopodobieństwo że dostaniesz jakieś życie wraz z żywą skałą, zdarzały się przypadki całych kolonii krabików, rozgwiazdek, krewetek pistoletowych czy wręcz jakiś potworów żerujących na rafie. Nie mniej jednak nie liczył bym za specjalnie na to mając na względzie że ta żywa skała w sklepie zoo leżakowała jakiś tam czas w specjalnym zbiorniku. Jak już zbiornik dorośnie do przyjęcia zwierząt będziesz się ugadywał z morszczakami z Twojej okolicy na szczepki korali czy inne istoty. Tak zawsze bezpieczniej niż ze sklepu zwłaszcza online.

 

Oświetlenie - teoretycznie w zestawie masz jakąś lampkę, zalecana moc to 0,7 W/1l przy koralach miękkich oraz około 1W/1l przy koralach twardych, są tu jeszcze dodatkowe zależności podobne jak w akwarystyce słodkowodnej, tyle że barwa jest inna, do tego jasność rzędu 10k - 20k. 2 x 11W i to chyba w 2-ch barwach widma 10k i 20k, o ile takie właśnie tam masz oświetlenie, powinno być wystarczające.

 

Woda już była omówiona wcześniej. Destylowana to taka czysta odparowana i skroplona ponownie, używa się jej w aptekach ale też do uzupełnienia braków w akumulatorach, można podobną ale inaczej pozyskaną nabyć pod nazwą Woda Demineralizowana. Ja mimo wszystko polecam nabyć filtr RO, najlepiej kuchenny żeby mieć większy zakres używalności filtra, no i bańka gromadząca wodę się przydaje.

 

Jak na moje oko 1,2 kg na 21 l wody to jest za dużo, chyba że Acti Reef Salt ma dużo mniej soli w soli. 57 gram na litr wydaje mi się być strasznie zawyżoną ilością, sypnij nie więcej niż 35g na litr i resztę dosypuj po zmierzeniu poziomu zasolenia. Poza tym ktoś nie przewidział w manualu wielkości skały i tego że się te 21l wychlupie przy jej wrzuceniu :)

Fajny manual, taki lekko myślny i zwiewny.

 

Jeśli coś przeoczyłem dopiszę później lub zadawaj konkretne pytania, jak będę wiedział odpowiem. Przepraszam za lekki chaos w wypowiedziach ale mam zawaloną nockę dzięki uprzejmości 2-ch kretyńskich kierowców i chaotycznemu kierownikowi budowy. Spadam się zdrzemnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Na starcie bardzo dziękuje dziki za pomoc. Wszystko powoli zaczyna się klarować:) Mam jeszcze dwa pytania.

 

Zwierzyna - to masz z głowy przez okres około 2-4 miesięcy od zalania zbiornika

Naprawdę aż tak długo to trwa? byłbym w stanie zrozumieć 2-4 tygodni jak to w przypadku słodkowodnego zbiornika ale miesięcy? Oo

 

Ja mimo wszystko polecam nabyć filtr RO, najlepiej kuchenny żeby mieć większy zakres używalności filtra

Czy mógłbyś polecić mi jakiś filtr, który wystarczyłby do zastosowań dla takiego małego zbiornika i byłby oczywiście w miarę możliwości tani?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę aż tak długo to trwa? byłbym w stanie zrozumieć 2-4 tygodni jak to w przypadku słodkowodnego zbiornika ale miesięcy? Oo

Cały proces przystosowania się żywej skały do nowego miejsca życia jest bardzo widowiskowy. Na sam początek mamy tak samo jak w słodkim baniaku, namnażanie się bakterii, w tym samym czasie w skale nam coś umiera, gnije, wydziela amoniak i wtedy dopiero powstają bakterie które mozolnie to próbują przetwarzać na NO2, z kolei jak się ma już to NO2 to muszą się wytworzyć odpowiednie bakterie na zrobienie z niego NO3. Jak już jest ich na tyle dużo że dają sobie rade z amoniakiem i przerabiają go na NO3 to jest pierwsza część dojrzewania baniaka za nami. Trwa to około 6-8 tygodni, ponoć można to skrócić nawet do 2-ch tygodni ale to dla mnie wiedza tajemna której jeszcze nie otrzymałem. Pierwszym objawem zamknięcia się cyklu azotowego jest pojawienie się brunatnych glonów, one po jakimś czasie znikną i pojawią się zielone glony, walka z tymi też potrwa dni kilka-kilkanaście i te ustąpią miejsca już bardziej dla nas właściwym glonom czerwonawo-różowawym. Teraz uzbrojeni w testy możemy stwierdzić czy woda się nadaje do zasiedlenia czy tez nie.

 

Czy mógłbyś polecić mi jakiś filtr, który wystarczyłby do zastosowań dla takiego małego zbiornika i byłby oczywiście w miarę możliwości tani?

Ja jestem zachwycony możliwościami Filtra RO o nazwie Merlin, tyle że jest on na chwilę obecną poza zasięgiem. Aczkolwiek gdzieś czytałem że Merlin swą super prędkość w filtracji zawdzięcza nieco mniejszej "dokładności" w filtrowaniu. W sumie jest dużo filtrów akwarystycznych i kuchennych w sklepach on-line i na znanym serwisie aukcyjnym, na start i pierwszych kilka lat testowania wystarczy filtr kuchenny taki za 300-400 zł. Byle by miał 3 sedymenty, membranę, "akumulator" na wodę, czasem mineralizator istotny niby przy spożywce ale nie przy łapaniu wody do celów akwarystycznych, ja w każdym razie tego nawet do spożywki nie używam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja radził bym ci na start zdobyć wodę z działającego już zbiornika morskiego. Samemu ciężko będzie ci wystartować. Do tego żywy piasek + skała. Przy takim zestawiku na początku tylko uzupełniasz wyparowaną wodę RO. Po 2-3 tyg śmiało możesz wsadzić jakieś miękasy. Ale jeżeli chce ci się bawić od początku w takiej szklance to powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...