Skocz do zawartości

rosliny nie rosną


Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich którzy bywają na tym forum;) i proszę o radę:

postanowiłem przez ostatni okres doinwestować baniaczek i zrobić śliczny mebel ale nic z tego nie wychodzi:

jak rośliny nie rosły tak dalej nic

akwarium 240 litrów

podaję co2 ( 24 godziny na dobę, ostatnio tylko w dzień 12 godzin) z butli 60 bąbelków na minutę (brak babelkowania na liściach)

nawóz symfonia złota (chyba dałem się naciągnąć)

oświetlenie 3X40 wat (sunglo, seraplant color, i jakaś osramu jedna) 12 godzin

Ph 7

no3 max 40

mam wysoką twardość wody zarówno węglanową 24 jak i ogólną 30

podłoże manado

pomóżcie bo sam nie wiem co robić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak wyglądają korzenie roślin.

Jeżeli są za długie to je skróc i jeżeli są brązowe i ześlimaczałe to je oderwij i zostaw tylko twarde zdrowe nitki korzenia.

Byc może masz za twardą wodę. Bo niby masz oświetlenie, nawożenie więc dziwne, że nie rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rosną głównie roślinki te które mają drobne listki typu ludwiga, bacopa, wszystkie trawnikowe ale najgorsze to że najprostsze mchy też nic nie rosną. muszę chyba wymienić tę jedną nieznanej jakości świetlówkę osrama na jakąś typowo do roślin może drugą z sery. to może być przyczyna ze nie dociera dobrze do dna odpowiednia ilość światła bo na powierzchni pływały gałązki paprotnicy i w ciągu tygodnia po prostu zrobiły się potężne rośliny z niczego. zastanawiałem się nad twardością czy to nie to? tylko jak podmienić powiedzmy 20% wody na destylowaną chyba z torbami bym poszedł kupując na stacji paliw, no chyba ze gotować i podmieniać część. sam nie wiem. w zbiorniku mam jeszcze żabienice, amazonkę kilka kryptokoryn, jakieś orzechy, nurzańce, anubiasy, mikrosorium, limnofilia. rośliny już siedzą w tym podłożu ok 4 tygodni a wcześniej w żwirku rosły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Co do meszków to przy wysokich stężeniach azotanów/tynów mchy będą słabo rosły albo wręcz brązowiały. Pochwal się proszę jakie masz stężenie PO4.

 

Twardości zbijesz lejąc wodę z filtra odwróconej osmozy RO wzbogaconą minerałami lub mieszaną z kranówka, ten z kolei kupić można za jakieś 160 zł na znanym serwisie aukcyjnym lub w sklepach online. Lepsza to inwestycja niż zakup wody destylowanej/demineralizowanej. Około 160 zł kosztuje akwarystyczny filtr RO nie taki kuchenny :)

 

Światło ... mając zbiornik 200 l wysokości 50 cm i w dekielku przeszło 100 W świetlówek traciłem liście z dolnych części roślin, po kilkunastu tygodniach zdrowe przy wsadzeniu rośliny wyglądały jak palmy, dopiero zwiększenie ilości świetlówek do 4 x 39W dało żądany efekt i roślinki po kilku tygodniach odzyskały dolne liście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Zauważyłem, u wielu osób problem z manado.

Najczęściej jest to spowodowane niewiedzą a tym, że jest to jałowe podłoże. Nie jest to substrat, nie jest to biogrunt. To po prostu sam "żwirek".

W większości przypadków po daniu pod nie aquabasis JBL-a, lub jakiegoś innego substratu podżwirowego. Sytuacja ulegała zdecydowanej poprawie.

 

Co do twardości wody.

Niewłaściwie przygotowane manado zatwardza wodę. Przed włożeniem go do zbiornika należy przepłukac go porządnie woda o temperaturze około 70 stopni. Inaczej podnosi nam twardość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie rady dziś wykonałem testy i już pisze jak wygląda to;

mieszkam w Nałęczowie a jak wiadomo wszystkim miłośnikom Nałęczowianki i Cisowianki te wody są bardzo twarde i takie same są w kranach. dziś zbadałem parametry wody:

Twardość ogólna:

akwarium 1 z manado 36 stopni

akwarium ze żwirem 36 stopni

kranówka 24 stopnie

2 części wody przegotowanej 3 części kranówki 16 stopni (5 ml)

woda przegotowana 9 stopni (wynik dziwny bo przy wykonaniu testu w ogóle nie barwił na czerwono wody po 9 kroplach barwa zielonkawa co świadczyło by że jest taka twardość)

Twardość węglanowa:

Kranówka 16

gotowana 4

2 części gotowana 3 części kranówka (5 ml) 11

akwarium 1 z manado 8

akwarium 2 żwirowe 10

 

nie ma żadnych wapiennych skał więc co się dzieje że jest taka twarda jak stoi w akwarium?

 

pH po stosowaniu CO2 tylko w dzień 7,5 jak było 24 godziny pH 7

 

azotany 20-30

 

PO4 nie mam pomiarów muszę kupić test

Manado płukałem kilka krotnie wodą wrzącą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kupuj szkoda pieniędzy ,robiłem testy wręcz szalałem wodę podmieniam raz na 2-3 miesiące ,tylko zwiększ oświetlenie w Zielonej Górze woda jest fatalna chyba najtwardsza w Polsce a rośliny mam ogromne np lotus 1 szt zarosła mi całe 200 itrów akwarium ,lepiej kup dobry nawóz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...