Jump to content

chorob Bocji wspanialej

Recommended Posts

Witam!

Jestem poczatkujacym akwarysta. Mam akwarium 25l z 5 neon inessa 5 neon czerwony 4 gupiki 2 glonojady 2 bocje wspaniale. Niedawno kupilem neony glonojady i 2 bocje w sklepie. Jedna jest wieksza i bledsza a druga mniejsza ma mocniejsze kolory i jest aktywniejsza. Problem jest z wieksza bocja. Na poczatku chowala sie za filtrem i w ciemnych miejscach. Zauwazylem u niej dzien pozniej "ranke na skrzelach". Poszukalem po internecie, lecz nic nei znalazlem. Teraz zaczela caly czas pokladac sie na dnie akwarium ze zwinietymi pletwami. Wgl sie nei rusza ale jak postuka sie w akwa to sie przemiesci. Nei wiem co to ejst nei znam sie na leczeniu prosze o porade (byle jasno) i w miare szybko/

EDIT: rybki byly zakupione w poniedzialek woda z gupikami stoi od ok 3 tyg woda ma stale 27 C jest duzo roslin woda ma flore bakteryjna

Zamieszczam zdjęcia

Proszę nie pisać ze mam za małe akwarium czy zle gatunki bo juz mi pare osob zrobilo na ten temat wyklad. Prosze konkretnie opisac chorobe tej bocji. Akwarium nie mialo jakich kolwiek wolywow na jej stan zdrowia gdyz ryby nie przebywaja w niej nawet 7 dni. Woda byla odstana i ma flore bakteryjna. Dziekuje z gory kakretnym osobom

Dołączona grafika

http://img87.imageshack.us/i/img2672h.jpg/

http://img828.imageshack.us/i/img2671e.jpg/

Skoro chcesz konkretów to daj chociaż konkretne zdjęcie. W sumie może to być wszystko, raną często objawia się posocznica , lecz również może to być obtarcie. Zbadaj poziom NO2, gdyż to może być przyczyną.

Niestety gdy robi duże zbliżenie obraz jest zamazany zrobiłem najbliżej jak się dało. zauważyłem również, ze gdy ryba jest głodna a sypne im to ona wstaje z miejsca i normalnie je a później wraca w to samo miejsce. Moglbyś mi powiedzieć jak się to mierzy albo podać stosowny link? :>

Jak bd w sklepie to kupie. Tak czy inaczej woda bez roślin stała tydzień później wpuściłem 4 gupiki i wsadziłem rośliny które widać na zdjęciu które były tam z tydzień a w poniedziałek wpuściłem resztę rybek wiec nie powinno być dużo.

EDIT: Mógłby ktoś powiedzieć jak leczyć to otarcie / posocznice? Bocja ledwo może się ruszać widać ze ja boli :(

Niedawno kupilem neony glonojady i 2 bocje w sklepie. Jedna jest wieksza i bledsza a druga mniejsza ma mocniejsze kolory i jest aktywniejsza. Problem jest z wieksza bocja. Na poczatku chowala sie za filtrem i w ciemnych miejscach. Zauwazylem u niej dzien pozniej "ranke na skrzelach". Poszukalem po internecie, lecz nic nei znalazlem. Teraz zaczela caly czas pokladac sie na dnie akwarium ze zwinietymi pletwami.

EDIT: rybki byly zakupione w poniedzialek woda z gupikami stoi od ok 3 tyg woda ma stale 27 C jest duzo roslin woda ma flore bakteryjna

Akwarium nie mialo jakich kolwiek wolywow na jej stan zdrowia gdyz ryby nie przebywaja w niej nawet 7 dni. Woda byla odstana i ma flore bakteryjna.

Na stan zdrowia i przeżycie nowych ryb ,wpływ ma wszystko już od momentu :

-wyłapywania ryb przez sprzedawcę w sklepie(zasadą powinno być kupowanie ryb z jednego zbiornika w sklepie do jednego woreczka foliowego,i nie kupowanie starych przebranych "końcówek "narybku .)

-transport ryb do domu(tu wpływ na stan zdrowia ma głównie utrzymanie temperatury i warunków tlenowych.

- wprowadzenie ryb do zbiornika.Wielokrotnie było to opisane na forum jak zminimalizować "szok osmotyczny"powodowany różnymi parametrami wody.

Napisanie że,Twoje akwa nie miało żadnego wpływu na stan zdrowia tej bocji jak nawet nie wiesz jakie masz parametry wody bo Ci tam 3 tygodnie 4 gupiki żyją to kpiny.

Bocji już nie wyleczysz bo nie masz podstawowej wiedzy,a tu trzeba by zrobić kompleksową kwarantannę dla niej.

W Twoim przypadku i tak nie ma sensów ponoszenia kosztów leczenia 2 bocji bo i tak ich nie utrzymasz przy życiu w takim litrażu (nie da się utrzymać parametrów azotu i fosforu w tak małym zbiorniku przy tej obsadzie na dłuższą metę,w miarę wzrostu ryb).

W połowie marca będę miał 40 litrowy zbiornik a potem jak coś się odłoży to planuje większe akwarium. 2ga bocja (ta mniejsza) lata po całym akwarium i wygląda na zdrowa. Do sklepu z którego ja kupiłem nie mam od domu nawet kilometra. Wtedy było u mnie dosyć ciepło na dworze i miałem koc żeby zawinąć w niego woreczek. Ryby były z jednego zbiornika. Reszta ryb jest w pełni zdrowa. To moje pierwsze samodzielne akwarium. Bocje maja max 3 cm długości a z dnia na dzień nie rosną.

Słuchaj to trzeba podmienić ok 50% wody,bo to już 4 tygodnie i najprawdopodobniej wysokie azotany i fosforany masz.Nie będą to raczej jony amonowe czy azotynowe bo o nie konkurują rośliny z bakteriami nitryfikacyjnymi i po tym czasie co masz zalane i wyglądzie zbiornika śmiało to piszę ale azotany(NO3-) dla bocji góra 25/mgl fosforany mniejsze od 1mg/l

.Nie będą to raczej jony amonowe czy azotynowe bo o nie konkurują rośliny z bakteriami nitryfikacyjnymi i po tym czasie co masz zalane i wyglądzie zbiornika śmiało to piszę ale azotany(NO3-) dla bocji góra 25/mgl fosforany mniejsze od 1mg/l

NO3 jest śmiertelne dla ryb ale po ostrym przekroczeniu 100.

I o ile się nie mylę (jeśli tak to niech ktoś mnie poprawi)to rośliny zbijają NO3 , a nie NO2.

Najpierw założyłeś identyczny temat, otrzymałeś odpowiedź i jako że nie była dla Ciebie satydfakcjonująca to napisałeś:

Dobra widze ze bledem bylo przyjscie tu i pisanie o problemie gdyz itak nic sie nei dowiedzialem o chorobie mojej bocji. Wspominalem ze byla dziwna odkad wpuscilem ja do akwarium ale ytego chyba nikt nie doczytal. dziekuje dobranoc do zamkniecia

A skoro prosiłeś o zamknięcie jednego tematu, a założyłeś drugi taki sam - to przyznaje ostrzeżenie za dublowanie.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...