Jump to content
Sign in to follow this  
LukasMWS

Brązowe larwy znalezione w podłożu

Recommended Posts

Witam wszystkich.

I oto stanąłem przed czymś, czego sam zidentyfikować nie potrafię, więc piszę tutaj.

Dziś postanowiłem zebrać wierzchnią warstwę grubego żwiru i zastąpić ją drobniejszym, przyjaznym dla kirysków.

Ale w trakcie zbierania wyłowiłem też trzy osobniki jakichś larw. Wygląda jak malutka dżdżowniczka, kurczy się i rozciąga, kiedy się porusza. Skurczona ma mniej niż 1cm, rozciągnięta ma ok. 4cm. Szerokość ciała ok. 1mm. Kolor jednolity jasno brązowy. Nie sposób określić gdzie ma przód a gdzie tył ciała. Nie zamieszczam żadnych zdjęć, bo dość łatwo wyobrazić sobie brązowe pływające/pełzające nitki. Akwarium po restarcie funkcjonuje w obecnym kształcie od początku stycznia i nie ma zadnych objawów chorób u ryb (jeszcze?).

Żyjątka jak sądzę przywlokły się w styczniu z nowym kompletem roślin, ale czym są i czy są niebezpieczne?

Czy więcej ich może żyć w spodniej warstwie drobnego piasku, czy też toto żyje tylko w żwirze?

Pozdrawiam i z ciekawością czekam na Waszą ocenę sytuacji.

Rurecznik, Skąposzczet, Oodinium, pijawka, wypławek - może któryś z tych?

To normalna fauna bentosu , oczywiście w każdym z rodzajów są i pasożyty ryb ale bez paniki(trafiają się znowu nie tak często)i zaraz poznasz po rybach jak coś by było.Większość tej fauny uważam za pożyteczną i pomocną w utrzymywaniu równowagi biologicznej i tam gdzie przy hodowli zbędne są "sterylniaki" nie polecam likwidacji tych organizmów.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this