Skocz do zawartości

marniejące rośliny w świeżym akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Od zalania akwarium minęło 16 dni

 

Akwa 54 litry, 1x15W standard 10h dziennie, deszczownica 24h

 

podłoże o ile dobże pamiętam MHK FILTUS START czy też STARTER plus żwirek kwarcowy

 

zalana woda kranówka po odstaniu i uzdatnieniu. woda w kranie raczej miękka 3KH dlatego też przy podmianach dodawałem sody oczyszczonej.

pierwsza podmiana 7l po dwóch dniach od zalania

druga podmiana 7l po tygodniu, teraz będzie na dniach trzecia podmiana.

 

parametry wody bardzo stabilne (mierzone co kilka dni)

temp 26C

NO3 10

NO2 0

GH 10

KH 7

pH 7,7

bez nawozów, bez CO2

 

tydzień po zalaniu w akwa wylądował bojownik syjamski 1 szt i miewa się nader dobrze (jedynie może trochę zbyt dużo dostaje do jedzenia).

 

z obsady roślinnej są tylko dwa gatunki:

- echinodorus sebus 2 szt dość okazałe

- bacopa lanigera - dużo sztuk....

 

od samego początku byłem zaskoczony pozytywnym rozwojem mojego akwa, zero zmętnienia, bez glonów, w chwili obecnej ok 14-15 dnia pojawiły się pierwsze okrzemki w ilości dość małej, lekka kosmetyka szyb oraz bacopy i jest dość przyzwoicie.

 

w między czasie rośliny zaliczyły ekspresowe tempo wzrostu bacopa jest 2-3 wyższa niż 2 tygodnie temu z mnóstwem nowych łodyg.

żabienica też puszcza nowe liście które rosną w tempie b. szybkim wybarwione na brąz i powoli zmieniają kolor na mocną zieleń, generalnie są większe 2-3 krotnie

bacopa dość obficie oklejona pęcherzykami które pojawiają się ok 1,5 godziny po włączeniu oświetlenia, echinodorus ma zdecydowanie mniej pęcherzyków niż na początku. oczywiście rośliny nie bąbelkują jak napowietrzacz ale myślę że jak na to oświetlenie to jest dość dużo pęcherzyków poprzyklejanych. bacopa wręcz na nich pływa.

 

 

No i teraz niestety objawy:

- myślę że już od pierwszych dni na żabienicy pojawiły się plamy które są przeźroczyste, jedna żabienica ma 3 liście zaatakowane, druga tylko jeden. Co ciekawe ta która rośnie szybciej ma dużo więcej chorych liści. Nowe liście raczej są zdrowe, wydaje mi się również że te chore liście nie zaliczyły żadnego wzrostu, a jedynie te zdrowe i nowe. Część liści jest zaatakowana na całej powierzchni a część tylko po jednej stronie głównego nerwu (druga pozostaje OK). Nie potrafię powiedzieć czy przez ostatnie 2-3 dni żabienica urosła czy też przestały rosnąć.

 

- bacopa liście zaczęły gnić, choć niewiele jest lisci które zgniły całkowicie, jest to raczej gradietnowe przejście od przeźroczystego brązu, do białego i jasnej zieleni. Obecnie liscie dość mocno trzymają się łodyg. drugi niepokojący objaw to liście na samym szczycie są jasno zielone, niemalże wpadają w biel, lekko poskręcane. Wydaje mi się ze tak jakby karłowaciały. chloroza ?

 

wiem że oświetlenie nie jest rewelacyjne ale początkowe gigantyczne tempo wzrostu pozwala sądzić że wystarczające (tym bardziej że jeszcze jest raczej mało roślin).

Podłoże też chyba wystarczająco żyzne, czy 15 dzień to nie za wcześnie na nawożenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...