Skocz do zawartości

[180 ogólne]Kłopoty


86wlodar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

akwariach słodkowodnych są to najczęściej okrzemki. Ich pojawienie się jest wynikiem niedoboru oświetlenia, lub nadmiaru krzemu. Wzmocnienie poziomu oświtlenia powoduje zazwyczaj ich zniknięcie. Z szyb dają się łatwo usunąć przez starcie lub wciągnięcie urządzeniem czyszczącym podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki usuniesz mechanicznie ścierając gąbką. Podmieniaj w tym czasie ok. 30% wody co 2 dni aby usuwać na bieżąco szkodnika. Do tego sprawdź czy oby na pewno na akwarium nie padają promienie słoneczne. Jeśli tak to w dzień zasłaniaj okna. U mnie walka zawsze kończy się sukcesem bez potrzeby całkowitego zaciemnienia akwarium. Robię tak jak pisałam wyżej. Sama często zapominam zasłaniać okna i w południe przez jakieś 3h słońce świeci mi centralnie na akwarium więc z okrzemkami mam często do czynienia ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Faktycznie Słońce pada na akwarium po południu. Staram się zasłaniać rolety ale pokój jest spory i wszystkich promieni nie da się ,,odciąć,, Myślę że też mogą to być 3-4 godziny na dobę. Oświetlenie Ograniczyłem do 10h na dobę. Poniżej Zdjęcie akwarium i okien. Wiem że jest ono ulokowane troche nieszczęśliwie ale to jedyne miejsce w którym nie zawadzało. Myślę o tym żeby na stałe przesłonić szybę akwarium po prawej stronie, celem ograniczenia promieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz tak jak Ja :). U mnie też tylko miejsce przy oknie było dostępne ;). Założyłam sobie ciemne rolety i jak nie zapominam to zasłaniam przed wyjściem do pracy. Dziś np. zapomniałam zasłonić ;). Ale od jednego razu nie będzie wysypu. Musisz się pilnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w środowisku naturalnym rośliny mają światło około 5h. Akwaryści świecą więcej aby podziwiać akwarium. Ja będę świecił 8h gdyż tyle czasu będę w domu, nie ma sensu świecić podczas mojej nieobecności. Myślę że powyżej 10h to za dużo jeślim nie nawozisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego wyśrodkowałem czas i ustawiłem na 10h. Mam kolejne pytanie, czy filtr i grzałka mogą się załączać razem z oświetleniem czy powinny pracować dłużej? Kiedy wyłączę grzałkę temp spada do 25*C a a w dzień mam 27* Czyli chyba ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież dzień w środowisku naturalnym trwa o więcej. Szczególnie w ciepłych strefach. Akwarium oświetla się nie tylko dla roślin ale też dla ryb. Dlatego powinno być to od 8-12 godzin dziennie.

Tak naprawdę to w środowisku naturalnym światło świeci tylko 5h pod takim kątem aby przebijało się przez lustro wody. W pozostałych porach dnia słońce pada pod kątem mniejszym niż 67,5 i odbija się od lustra wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sytuacja opanowana!!! :D Zasłaniam rolety ile się da i już są efekty. Podmieniałem również wodę oraz skróciłem czas świecenia świetlówek. Efekty Są zadowalające jak na chwile obecną. Wprowadziłem pierwsze ryby które również ochoczo zaczęły zżerać glony.Dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...