Jump to content

Kula-czy szkodzi rybom?

Sławek121
 Share

Recommended Posts

Jestem ciekawy waszego zdania na temat szkodliwości kuli.

Pomijam fakt wielkości takiego zbiornika,te w sklepach przeważnie są małe,ale nie jest powiedziane że kule muszą być małe.

Chodzi mi o to,że jako duży minus kul podajecie to,że ma okrągły kształt i ryby widzą zdeformowaną rzeczywistość co ma na nie zły wpływ.

Zdjęcie z oceanarium w Stralsund:

http://www.akwa-mania.mud.pl/wystawy/stralsund/34.jpg

Więc jak to jest

mała kula/średnia(myślę tu o takiej ok.25L,bo pewnie i taka była by odradzana) bee,nie wolno,STOP kulą itd.,ale już taka ze zdjęcia(może to nie kula ale też zniekształca rzeczywistość) cacy,ba nawet można się nią zachwycać i wystawiać na widok publiczny?

Dlaczego,tylko dlatego że jest to duży zbiornik?

Nieno, akwarium na zdjęciu ma podstawe w kształcie okręgu, ale ogólnie to szyby są w niewiele większym zakrzywieniu niż profil w naszych standardowych zbiornikach.

W kuli zakrzywienie, a dokładniej efekt soczewki (który powoduje problemu ze wzrokiem u ryb) jest o wiele większy.

Nie mniej jednak zbiornik który nie ma rogów jest IMHO porażką, ryby przez to są podatne na stres, bo nie mogą znaleźć własnego kąta.

Zbiornik na zdjęciu jest lepszy od kuli, ale to i tak kiepska alternatywa do hodowli ryb, no chyba, że prócz podłoża były by jakieś skały, rośliny itd, to mógłby być wtedy zbiornik ciekawy do obserwacji z "lotu ptaka", więcej plusów nie zauważam.

One nie są zalecane. Do tego mają większą skłonność do pękania.

Nieprawda. Akwarium profilowane ma mniejsze naprężenia niż nasze proste baniaki, niestety, ale tak jest. Profil jest bezpieczniejszy.

One nie są zalecane. Do tego mają większą skłonność do pękania.

Nieprawda. Akwarium profilowane ma mniejsze naprężenia niż nasze proste baniaki, niestety, ale tak jest. Profil jest bezpieczniejszy.

Niestety nie zgodzę się z tobą. Akwaria proste mają większą wytrzymałość niż profilowane. To jest porostu czysta fizyka, szyba profilowana ma większą powierzchnie na która mogą oddziaływać siły. Sprawę by zmieniło to jak byśmy nasz profil odwrócili w drugą stronę. Popatrz jak są budowane zapory. np Zapora Solińska (prosta) lub Zapora Hoovera (profilowana ale w przeciwnym kierunku) a jeziora potraktuj jak wielkie akwaria.

Niestety nie zgodzę się z tobą. Akwaria proste mają większą wytrzymałość niż profilowane. To jest porostu czysta fizyka, szyba profilowana ma większą powierzchnie na która mogą oddziaływać siły. Sprawę by zmieniło to jak byśmy nasz profil odwrócili w drugą stronę. Popatrz jak są budowane zapory. np Zapora Solińska (prosta) lub Zapora Hoovera (profilowana ale w przeciwnym kierunku) a jeziora potraktuj jak wielkie akwaria.

Widziałem symulacje komputerowe z pokazanymi naprężeniami i wygięciami poszczególnych szyb.

Sprawa w zwykłych akwariach wygląda prosto.

Największy napór jest na środku przedniej i tylnej ściany. Co zresztą widać "na oko" w większych baniakach.

W akwarium profilowanym, naprężenia z tyłu są podobne do tych w zwykłym akwarium, ale z przodu sytuacja wygląda inaczej. Wygięta profilowana szyba nie wygina się tak pod naporem wody jak prosta i naprężenia nie są takie duże.

A to właśnie wytrzymałość przedniej szyby jest najważniejsza. Jeśli kiedykolwiek ktoś miał przez przypadek uderzyć czymś w akwarium, to zapewne trafiłby na tą szybę. ;)

Pamiętaj też że np. w profilu 60x30x30 jest mniej wody niż w prostym akwarium 60x30x30, co też powoduje mniejsze naprężenia.

Jednak zapora, a akwarium to co innego. :)

Widziałem fajny akrylowy zbiornik ok 180cm w kształcie walca. To jest dopiero wypaśne :D Nie zauważyłem w nim jednak jakichś zniekształceń. Gdyby ktoś pytał nie widziałem go niestety na żywo.

Jednak przyjrzyjcie się zdjęciu.

Widać na nim zniekształcenia i głównie o to mi chodzi.

Czy to akwa ma inny wpływ na ryby niż kula?

Wydaje mi się,że dobrze by było zwrócić na to uwagę temu oceanarium i ludziom,którzy je zwiedzają.

Naprężenia w kuli,czy prostym akwa są tu mało istotne.

Czy to akwa ma inny wpływ na ryby niż kula?

W kuli zakrzywienie, a dokładniej efekt soczewki (który powoduje problemu ze wzrokiem u ryb) jest o wiele większy.

Wpływ ma. Ale co chyba oczywiste w kilkuset litrowym walcu jest on zdecydowanie mniejszy niż w kilku litrowej kuli.

Widziałem symulacje komputerowe z pokazanymi naprężeniami i wygięciami poszczególnych szyb.

Sprawa w zwykłych akwariach wygląda prosto.

Największy napór jest na środku przedniej i tylnej ściany. Co zresztą widać "na oko" w większych baniakach.

W akwarium profilowanym, naprężenia z tyłu są podobne do tych w zwykłym akwarium, ale z przodu sytuacja wygląda inaczej. Wygięta profilowana szyba nie wygina się tak pod naporem wody jak prosta i naprężenia nie są takie duże.

A to właśnie wytrzymałość przedniej szyby jest najważniejsza. Jeśli kiedykolwiek ktoś miał przez przypadek uderzyć czymś w akwarium, to zapewne trafiłby na tą szybę. ;)

Pamiętaj też że np. w profilu 60x30x30 jest mniej wody niż w prostym akwarium 60x30x30, co też powoduje mniejsze naprężenia.

Jednak zapora, a akwarium to co innego. :)

No fakt że w akwa profilowanym jest mniej wody ponieważ producenci podają wymiar do najbardziej wysuniętego punktu przedniej szyby. A powiedz mi czy widziałeś albo słyszałeś o jakimś większym baniaku profilowanym( mowie tu o pojemności 2000l i więcej)

Nie i to z bardzo prostej przyczyny. ;)

Problemem nie są naprężenia a:

- Popyt. Na akwaria profilowane decydują się zwykle początkujący, a oni nie porywają się na 2000l. Zresztą - takich akwariów standardowych też nie ma. Wielkie baniaki są robione na zamówienie, a jeszcze nigdy się nie spotkałem z tym żeby jakiś doświadczony akwarysta chciał kupić tysiąc litrowy profilowany zbiornik.

- Szyby. Największe profile jakie widziałem miały 100cm, czy tam 120cm. Trudno byłoby zamówić gdziekolwiek większą profilowaną szybę...

Na pewno zaletą profili jest to że optycznie powiększają rybcie. Ja raczej nie zdecydował bym się na profil, nie wiem ale po prostu nie przypadły mi do gustu. A kule ładnie wyglądają, ale tam to trzymał bym tylko roślinki.

Na pewno zaletą profili jest to że optycznie powiększają rybcie.

Dla większości jest to wada, bo "zniekształca obraz". Coś w tym jest, profile bardzo mi się początkowo podobały, ale wygodniej obserwuje się rybki zza prostej szyby. ;)

Na pewno zaletą profili jest to że optycznie powiększają rybcie.

Dla większości jest to wada, bo "zniekształca obraz". Coś w tym jest, profile bardzo mi się początkowo podobały, ale wygodniej obserwuje się rybki zza prostej szyby. ;)

Święta racja. Z muzyką jest jak z akwarium. Muzykę też lepiej jest słuchać bez zniekształceń i bez niepotrzebnej zabawy korektorami graficznymi. Dlatego preferuje proste zbiorniki.

Miałam na samym początku kulę, masakra, nawet ślimaki mi w niej zdychały. (czego nie mogę powiedzieć o moim obecnym akwarium bo tak mi się rozmnożyły, że pełno ich łazi. )

Myślę, że wadą kuli nie jest to, że jest mała, ani to, ze zniekształaca świat, lecz to, że jest okrągła i ryba pływa w niej w kółko, co może prowadzić do kłopotów z jej błędnikiem. Jak założyłam potem normalne akwarium i wpuściłam ją do zwykłego to ciągle pływała pare minut w kółko. Co do pompki nie miałam z tym problemu była wrzucona, nie przyczepiona, ale działała co jednak robiło kłopoty z ciśnieniem jakie panowało w kuli. Miałam kulę 2 miesiące i już więcej nie chce i odradzam innym.

Nie i to z bardzo prostej przyczyny. ;)

Problemem nie są naprężenia a:

- Popyt. Na akwaria profilowane decydują się zwykle początkujący, a oni nie porywają się na 2000l. Zresztą - takich akwariów standardowych też nie ma. Wielkie baniaki są robione na zamówienie, a jeszcze nigdy się nie spotkałem z tym żeby jakiś doświadczony akwarysta chciał kupić tysiąc litrowy profilowany zbiornik.

- Szyby. Największe profile jakie widziałem miały 100cm, czy tam 120cm. Trudno byłoby zamówić gdziekolwiek większą profilowaną szybę...

A teraz ja się nie zgodzę. :D U mnie w zoologicznym stoi profilowane 450l (dł 150cm).

Share

• Create New...