Skocz do zawartości

Co sądzicie o takim zestawie? Proszę o radę, 240l


Iv3nOmI
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

http://allegro.pl/robizoo-akwarium-240l ... 45165.html zastanawiam się nad tym zestawem, jest moim zdaniem w bardzo dobrej cenie, oświetlenie jest tutaj bardzo słabe, ale we wszystkich pokrywach zestawowych mamy takowe, wiadomo coś będę musiał dokupić, pytanie co, myślałem nad np jedną świetlówka t5 54w, proszę doradzić mi biorąc pod uwagę dalszą część postu

 

filtr - JBL Cristal Profi e1500 chyba, że macie inny pomysł

grzałka - myślę, że jakaś 250w dobrej firmy wystarczy

podłożę- w moim 60l mam piasek i owszem wygląda to ładnie, niemniej każdy korzonek od rośliny, zanieczyszczenie jest strasznie widoczne, proszę o doradzenie mi czegoś praktycznego w ciemnym kolorze

 

Jeśli ktoś mógłby się wypowiedzieć, chciałbym żeby było to "normalne" akwarium, nie planuję super wymagających roślin, zależy mi na tym, aby było dobrze moim podopiecznym i żeby cieszyło oko, jakie oświetlenie w takim razie (ile w/1l), żebym nie musiał w krótkim czasie walczyć z glonami, rośliny mogą sobie spokojnie rosnąć, nie śpieszy mi się nigdzie więc nie muszą wyrastać poza akwarium po 2 tygodniach, dodawać coś do podłoża czy wystarczy jak dam sam np. no nie wiem żwirek rzeczny, przyszedł mi na myśl teraz :P czytałem, że ludzie dają normalną ziemię pod np jakieś kamyczki niemniej mogłem źle przeczytać.

 

Obsada: myślałem nad dwiema, max trzema parkami skalarów, a do tego np stadko 30 neonów inessa , może z 4 kosiarki, ewentualnie 1 zbrojnik- może tak być czy warto z czegoś zrezygnować, coś dodać?

 

Może doradzicie mi jakiś prosty, a ładny biotop żeby też proponowanej przeze mnie obsadzie było dobrze, najbardziej zakochany jestem w paletkach, ale nie wiem czy podołam takiej rybie i czy taki zbiornik byłby dla niej wystarczający :)

 

PS: proszę źle nie zrozumieć sformułowania "normalne", marzy mi się np. holender, gdzie jest masa roślin, super oświetlenie, co2, specjalne podłoża, niemniej to jeszcze nie ten czas, mam zbyt mało wiedzy i nie chce żeby jakieś zwierzę męczyło się pod moimi skrzydłami :) dlatego napisałem normalne czyli takie proste w utrzymaniu dla kogoś kto chce obserwować i uczyć się wszystkiego w odpowiedniej kolejności :)

 

PS2: Nie wiedziałem gdzie zamieścić ten post, czy w oświetleniu, czy w filtracji, czy w obsadzie dlatego dałem go tutaj, jeśli zrobiłem źle to proszę o wybaczenie :)

 

Pozdrawiam Kamil :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

No zestaw ładny jak za tą cenę z szafką, pytanie czy ten "stolik" wytrzyma nacisk akwarium.

No ale do rzeczy ;). Co do oświetlenia ja mam "seryjne" 2x18W w 112L i jest ładnie jasno, rośliny rosną jak na drożdżach.

Obsada: myślałem nad dwiema, max trzema parkami skalarów, a do tego np stadko 30 neonów inessa

Tak byłaby to dobra obsada na początek. Neony są dobrym wyborem dla początkującego akwarysty. Co do skalarów to tak jak Nenoy jest to ryba stadna więc min 4-6 sztuk musisz miec. No i jeszcze jakieś ryby co po dnie pływają to proponuję Kiryski Panda lub Lamparcie min 6 sztuk, jakieś "glonojadowate" to proponuję otoski lub glonojady. Masz spory zbiornik więc możesz wybierac

grzałka - myślę, że jakaś 250w dobrej firmy wystarczy

Proponuję firmę TETRAtec 250W z Termostatem rzecz jasna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

No zestaw ładny jak za tą cenę z szafką, pytanie czy ten "stolik" wytrzyma nacisk akwarium.

No ale do rzeczy ;). Co do oświetlenia ja mam "seryjne" 2x18W w 112L i jest ładnie jasno, rośliny rosną jak na drożdżach.

Ale w tym zestawie masz 2x30w co daje 0,4w/l, może to być trochę mało.

Obsada: myślałem nad dwiema, max trzema parkami skalarów, a do tego np stadko 30 neonów inessa

Tak byłaby to dobra obsada na początek. Neony są dobrym wyborem dla początkującego akwarysty. Co do skalarów to tak jak Nenoy jest to ryba stadna więc min 4-6 sztuk musisz miec. No i jeszcze jakieś ryby co po dnie pływają to proponuję Kiryski Panda lub Lamparcie min 6 sztuk, jakieś "glonojadowate" to proponuję otoski lub glonojady. Masz spory zbiornik więc możesz wybierac

Myślę, że na dwóch dobranych parach powinnieneś zaprzestać, gdy skalary dorosną przeznaczą Neony na podwieczorek, więc wybrałbym jakąś większą rybkę, np. Razborę Klinową. A na dno tradycyjnie kiryski.

 

grzałka - myślę, że jakaś 250w dobrej firmy wystarczy

Proponuję firmę TETRAtec 250W z Termostatem rzecz jasna.

Tutaj się zgodzę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci podpowiem z oświetleniem, nie warto kupować obudowy ze standardowym oświetleniem skoro będziesz i tak wymieniał/dokładał nowe. W standardowych obudowach "wydmuszkach" masz oświetlenie T8 + zwykłe magnetyczne stateczniki, które dużo więcej czerpią prądu. Proponuje od razu zastanowić się nad porządnym oświetleniem od razu na T5 i elektronicznych statecznikach, zaoszczędzisz czasu, kasy na rachunkach i będziesz bardziej zadowolony z efektu. Obudowę możesz wykonać ze spienionego pcv (tu masz wszystko opisane http://www.retez.pl/Pokrywa-3D.php )

 

Co do skalarów i neonek, jak skalary będziesz miał od małego z neonkami to nic nie powinno im zagrażać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli jak będę trzymał neonki od małego ze skalarami to powinno być ok?

2. Jeśli hokejówkę albo razborę to w jakich ilościach?

3. Czytałem o tym, że w akwarium powinien być filtr mechaniczny jak i biologiczny? Muszę więc dokupić coś do tego jbl e1500?

4. Doradźcie mi proszę jakiś biotop, który będzie pasował do takiej obsady, co do podłoża to myślałem nad czarnym żwirkiem, zrobił na mnie chyba największe wrażenie, nie daje po oczach tak jak piasek i ładnie kontrastuje ryby.

5. Jakie są koszta zrobienia samodzielnie pokrywy z T5 i jakie światło będzie odpowiednie jak i najbardziej bezpieczne? W sensie jaka moc i ile świetlówek, co do rodzaju to na pewno chciałbym zamontować jedną Phillips aquarelle, a drugą hmm.. może coś z Hagena? Albo też Phillipsa np tą 865? Nie planuję roślin w dużych ilościach :)

 

Powiedzcie mi szczerze czy jak będę miał kilka roślin to muszę inwestować tak w to oświetlenie? Nie wystarczy mi ta standardowa pokrywa? Świetlówki zmienię na tą Phillipsa aquarelle i 865? Oświetlenie to spore koszta, a z tego co wiem to rybą do szczęścia potrzebne nie jest, a w wielu wypowiedziach czytam, że przy takim oświetleniu rośliny rosną bardzo przyzwoicie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie jest to pewne, nwony to takie mdłe ryby. W każdym temacie są neonki. :roll: Jest tyle pięknym ryb ławicowych. Aż żal miejsca.

2. Razbora 20-25 sztuk. Hokejówki 12-14.

4. Biotop.. takie BW trochę. Ale do niego zwykły piasek.

 

Przy standardowym oświetleniu chyba z 50 popularnych gatunków będzie ładnie rosło. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co potrzebuję do takiego biotopu? Szczerze mówiąc, najbardziej bym chciał akwarium z dużym korzeniem na środku albo z boku, bardzo dużo przestrzeni i wolnego miejsca, piasek prezentowałby się super, a czarny żwirek? Jakieś dwie ładne roślin w kącie i nic więcej, w moim 60l mam dużo roślin i szczerze początkowo byłem zadowolony, a teraz połowy bym się pozbył, nie wspominając o odmulaniu, delikatne rośliny momentalnie uciekają mi na powierzchnię wyskakując z piasku, do tego zanieczyszczenia chowają się w różne miejsca, wysprzątam wszystko, następnego dnia okazuje się, że znowu z jakiegoś zakątka się przemieściły różne syfy, a na piasku bardzo rzuca się to w oczy :) Sporą część podłoża chciałbym mieć porośniętą taką malutką jakby koniczynką, taki dywanik z niej utworzyć, w 60l mam w jednym rogu i wygląda to super i to chyba tyle.

 

tutaj jest dużo wolnego piasku i strasznie mi się to podoba, jest jakiś podobny biotop?

 

Coś takiego: http://www.atollzoo.com.pl/atoll/cutene ... czatek.jpg

http://www.atollzoo.com.pl/atoll/cutene ... anek04.jpg - co to za trawa? Ciężko taką osiągnąć w zbiorniku? Mógłbym mieć podłoże pół sam piach i pół taka trawa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra JBL to ja bym sobie go odpuścił( u mnie chodzi 2lata e 700 w 72l nie jestem z niego zadowolony- przepuszcza syfy i cichy to on był na początku więcej poczytasz sobie o jbelach na forach) w zamian kupił bym Fluvala 305 ( u mnie taki działa 3 lata w 200l super) lub 405, Unimaxa 500 albo eheima. Grzałka wystarczy ci 200W. Dobra jest eheim jeger . Nie polecam ci tanich aquaela Confortzone ja taką reklamowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę czasu to postaram się tobie odpowiedzieć kompleksowo na Twoje pytania. Miłego czytania :D

 

http://allegro.pl/robizoo-akwarium-240l-profil-pokrywa-szafka-i1467645165.html zastanawiam się nad tym zestawem, jest moim zdaniem w bardzo dobrej cenie, oświetlenie jest tutaj bardzo słabe, ale we wszystkich pokrywach zestawowych mamy takowe, wiadomo coś będę musiał dokupić, pytanie co, myślałem nad np jedną świetlówka t5 54w, proszę doradzić mi biorąc pod uwagę dalszą część postu

 

Jak na stronie widnieje to akwarium ma 216l. Jeżeli jeszcze planujesz zakup to na Twoim miejscu bym brał prostokątne a nie panoramiczne. Lepiej się patrzy na taki zbiornik.

 

Co do oświetlenia to nie w każdym akwarium o tym wymiarze jest 2x30w T8, u mnie na przykład było 2x39 T5. Nie wiem czy Ci się uda zamocować 54w T5 w tej pokrywie bo jak dobrze pamiętam to ona ma 105cm długości a do tego trzeba doliczyć jeszcze kable. Wyjdzie to chyba około 110cm (jak dobrze pamiętam).

 

Szafka. Osobiście bym się bał na niej postawić akwarium. Jeszcze do własnoręcznego montażu. Wybacz ale zajeżdża mi tu biedronką. Otwarta z każdej strony. Zalecane jest wzmocnienie pleców, dodatkowy blat na górę i osobiście wole jak szafka ma drzwiczki żebym mógł schować cały bałagan który mam przy filtrze (kable od oświetlenia, napowietrzacza, butla CO2, oświetlenie nocne, dwa dodatkowe przedłużacze, wyłączniki czasowe i inne pierdółki)

 

filtr - JBL Cristal Profi e1500 chyba, że macie inny pomysł

grzałka - myślę, że jakaś 250w dobrej firmy wystarczy

 

Filtr to już inna bajka. Jest naprawdę dużo filtrów do da tej pojemności. między innymi unimax 500 (mam taki w swoim 240l), eheimy (tu modeli nie znam), HW 303 (chińszczyzna, ale sporo już jest jej na forum) tetry ex1200 (ale odradzany przez użytkowników przez ich przecieki).

 

Grzałka - jakakolwiek 200 - 250w z termostatem.

 

podłożę- w moim 60l mam piasek i owszem wygląda to ładnie, niemniej każdy korzonek od rośliny, zanieczyszczenie jest strasznie widoczne, proszę o doradzenie mi czegoś praktycznego w ciemnym kolorze

 

Jeśli ktoś mógłby się wypowiedzieć, chciałbym żeby było to "normalne" akwarium, nie planuję super wymagających roślin, zależy mi na tym, aby było dobrze moim podopiecznym i żeby cieszyło oko, jakie oświetlenie w takim razie (ile w/1l), żebym nie musiał w krótkim czasie walczyć z glonami, rośliny mogą sobie spokojnie rosnąć, nie śpieszy mi się nigdzie więc nie muszą wyrastać poza akwarium po 2 tygodniach

 

Przy standardowym oświetleniu jest już troszkę roślin które będą Ci rosły - min anubiasy, cryptokoryny, microsorium żabienice - pamiętaj tylko żeby było jak najmniej gatunków. W tedy najprościej jest dobrać nawożenie oraz oświetlenie.

 

Jak dołożysz kolejną świetlówkę to będziesz miał jeszcze kilka innych gatunków roślin.

 

Piszesz że nie chcesz "w krótkim czasie walczyć z glonami" - na to mają także inne czynniki wpływ a nie tylko oświetlenie, ale także rośliny, nawożenie, filtracja i ustawienie akwarium.

 

Obsada: myślałem nad dwiema, max trzema parkami skalarów, a do tego np stadko 30 neonów inessa , może z 4 kosiarki, ewentualnie 1 zbrojnik- może tak być czy warto z czegoś zrezygnować, coś dodać?

 

Może doradzicie mi jakiś prosty, a ładny biotop żeby też proponowanej przeze mnie obsadzie było dobrze, najbardziej zakochany jestem w paletkach, ale nie wiem czy podołam takiej rybie i czy taki zbiornik byłby dla niej wystarczający :)

 

PS: proszę źle nie zrozumieć sformułowania "normalne", marzy mi się np. holender, gdzie jest masa roślin, super oświetlenie, co2, specjalne podłoża, niemniej to jeszcze nie ten czas, mam zbyt mało wiedzy i nie chce żeby jakieś zwierzę męczyło się pod moimi skrzydłami :) dlatego napisałem normalne czyli takie proste w utrzymaniu dla kogoś kto chce obserwować i uczyć się wszystkiego w odpowiedniej kolejności :)

 

 

Co do obsady to naprawdę indywidualna sprawa. Skalary 2 pary (ale dobrane. kup na początku około 10 małych skalarów i niech same się dobiorą, albo kup pary dorosłe które już miały ikrę. Nie kupuj na oko.) Neony - podobno jak trzymasz je razem od małego to przeżyją, inaczej zostaną pokarmem dla skalarów. Zbrojnik ok, kosiarki - jak coś to 5szt.

 

PS2: Nie wiedziałem gdzie zamieścić ten post, czy w oświetleniu, czy w filtracji, czy w obsadzie dlatego dałem go tutaj, jeśli zrobiłem źle to proszę o wybaczenie :)

jak sam widzisz to temat można podzielić na każdy dział. mogłeś oddzielnie założyć kilka tematów we właściwych działach. Było by łatwiej i przejrzyście.

 

Ale w tym zestawie masz 2x30w co daje 0,4w/l, może to być trochę mało.

 

Korcyk wybacz ale moim zdaniem to będzie 0,277(7) w/l (2*30/216)

 

3. Czytałem o tym, że w akwarium powinien być filtr mechaniczny jak i biologiczny? Muszę więc dokupić coś do tego jbl e1500?

 

Filtr kanistrowy (kubełek) zapewni Ci obie filtracje na raz.

 

4. Doradźcie mi proszę jakiś biotop, który będzie pasował do takiej obsady, co do podłoża to myślałem nad czarnym żwirkiem, zrobił na mnie chyba największe wrażenie, nie daje po oczach tak jak piasek i ładnie kontrastuje ryby.

 

Co do biotopu to najbardziej tu pasuje Black Water.

Na temat biotopów możesz poczytać tutaj ---> viewtopic.php?f=43&t=6991

 

Powiedzcie mi szczerze czy jak będę miał kilka roślin to muszę inwestować tak w to oświetlenie? Nie wystarczy mi ta standardowa pokrywa? Świetlówki zmienię na tą Phillipsa aquarelle i 865? Oświetlenie to spore koszta, a z tego co wiem to rybą do szczęścia potrzebne nie jest, a w wielu wypowiedziach czytam, że przy takim oświetleniu rośliny rosną bardzo przyzwoicie :)

Na to pytanie są dwie odpowiedzi. I tak i nie. Tu nie chodzi o ilość roślin tylko o ich wymagania świetlne.

Link do roślin cieniolubnych ---> viewtopic.php?f=5&t=9355

 

Sporą część podłoża chciałbym mieć porośniętą taką malutką jakby koniczynką, taki dywanik z niej utworzyć, w 60l mam w jednym rogu i wygląda to super i to chyba tyle.

Do różnych trawniczku jest potrzebna duża ilość światła.

 

tutaj jest dużo wolnego piasku i strasznie mi się to podoba, jest jakiś podobny biotop?

Obstawiam że jest to amazonia - przejrzyste wody.

 

Coś takiego: http://www.atollzoo.com.pl/atoll/cutene ... czatek.jpg

http://www.atollzoo.com.pl/atoll/cutene ... anek04.jpg - co to za trawa? Ciężko taką osiągnąć w zbiorniku? Mógłbym mieć podłoże pół sam piach i pół taka trawa ;)

Przy twoich założeniach jest to bardzo trudne do osiągnięcia a wręcz niemożliwe. Dobre, żyzne podłoże, CO2, porządne oświetlenie - na obu zdjęciach jest HQI a do tego naprawdę dobra ręka i wiedza.

 

Jestem ciekawy czy przebrnąłeś przez całe poje wypociny :D :aniol_diabel: bo mi lekki :spam: wyszedł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...