Skocz do zawartości

zakwit wody, a filtr Unifilter 1000 UV


tiger022
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam zakwit wody od dłuższego czasu (akwarium 100l+świetlówki PHILIPS Aquarelle + 865, 2x24W, CO2, filtr aquael fan-2 plus )

Podłoże JBL Manado + na spód JBL AquaBasic plus.

życie: 20 neonów, 10 krewetek amano, 2 otosiki, 3 kiryski panda.

Roślinki: korzeń z mchem, trawnik elachoris 50%powierzchni)

Aktualnie podmieniam wodę co 2 dzień po 20% z uzdatniaczem, oraz świecę dziennie po około 3 godziny!

 

 

Co może być przyczyną zakwitu? Wiem że bez testów trudno ustalić przyczynę ale wydałem trochę kasy na akwarium i.....

 

 

 

ogólnie też ktoś mi kiedyś wspominał, że aktualny filtr który używam jest za mały dlatego ten zakwit... czy to prawda ???

jak tak to czy warto zainwestować w filtr większy z diodami UV:

 

AquaEL - Unifilter 1000 UV - filtr wewnętrzny do akwarium o poj. 250-350l:

moc: 11,5W

wydajność: 50 - 1000l/h

pojemność akwarium: 250-350l

 

czy ten filtr rozwiązał by problem??

 

 

 

 

W ogóle dodam, że 2-3 razy wyciągałem korzeń i podłożę ( JBL AquaBasic plus) dostało się na powierzchnię :/

 

Wcześniej miałam akwarium około 2 miesięcy i problemu z zakwitem nie było. Z tym, że miałem oświetlenie 18 Wat, kilka rybek, 1 roślinkę, żwirek wapniowy.

 

THx za wszelkie porady i uwagi pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat zakwitu ci nie powiem, bo się nie znam. Po co ci wewnętrzny do 100l. Zainwestuj w jakiś zewnętrzny np. AQUAEL VERSAMAX FZN-3 albo kubełek HW 302. Po co UV? UV zabije glony, ale również te pożyteczne bakterie. Nie kupuj UV. To jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

AquaEL - Unifilter 1000 UV - filtr wewnętrzny do akwarium o poj. 250-350l:

Bez urazy ale po co sam sobie utrudniasz życie? Za równowartość cenowa tego filtra znajdziesz filtr zewnętrzny kubełkowy. Samo czyszczenie kubełka jest zdecydowane prostszą czynnością i nie trzeba jej robić tak często jak w filtrach wewnętrznych które mają dużo mniejsze złoże filtracyjne.

 

Trudno wyczuć jaki jest powód zakwitu, czy to zielenice czy też pierwotniaki. Nie napisałeś czy nawozisz dodatkowo wodę, dlatego wnioskuję że nie nawozisz, nie napisałeś ile razy i w jakich ilościach karmisz. Przyjmijmy że to glony są, jak to w zbiornikach się często zdarza jest azot (NO3 oby nie NO2) ale brakuje fosforu (PO4) i pojawiają się glony zielone, do tego dokarmiasz je węgielkiem (CO2). Odstaw na jakiś czas CO2 lub je ogranicz do kilku bąbelków na minute, odłączenie całkowite może podnieść dość mocno ph co odczują mieszkańcy baniaka. Rób podmianki tak jak robiłeś w ramach wypłukiwania paskudy, teoretycznie powinno przejść.

 

W sumie to jest też inna szkoła jeśli chodzi o zakwity wody, podmieniając wodę usuwasz część populacji intruza a dolewając świeżej dajesz mu pożywkę i nowe tereny do zasiedlenia. Według tej szkoły należy robić nic. Nie podmieniać wody, nie nawozić, nie świecić, pozostawić na dni kilka aż zakwit pożre wszytko co jest dla niego pożywką i sam się wykończy z braku pokarmu i z przeludnienia. Po kuracji spora wymiana wody. Ja bym dodał do tego sposobu tylko włączenie napowietrzania i lekkie obniżenie temperatury, wiadomo im chłodniejsza woda tym więcej powietrza się w niej rozpuści a przy takim przeludnieniu gloniastym to może być walka o każdy łyk powietrza ^^

Testy wody były by przydatne bardzo.

Tyle teorii, z praktyki miałem 2 razy zakwit pierwotniaków, mleczna woda po przekarmieniu darowanej rybki w 25l baniaku która była na leczeniu a dzieciaki ją dokarmiały. Zakończyło się kuracją z wersji nr 2.

 

Tyle z moich doświadczeń, oby się przydały.

Powodzenia w walkach życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście przy zielonej wodzie to lepiej tylko gąbkę i watę najlepiej jest dać.

FZN-3 napowietrza lepiej niż wszystkie filtry wewnętrzne. Liczy się ruch wody tafli wody, a nie ilość bąbelków w wodzie. Ja mam FZN-1 i jest świetny. Napowietrza idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak napowietrza, woda dość łagodnie wylewa się z filtra do akwarium poruszając przy tym powierzchnią wody, do tego jeszcze jest całkiem spory ruch wody nad turbinką napędzającą filtr. Ogólnie kaskady całkiem ładnie dają rade z napowietrzaniem. Taki FZN-2 ma zbiornik na złoża około 2l-2,5l, przeciętny kubeł ma jakieś 3l-5l pojemności zbiornika w który możesz pchać co potrzebujesz/chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...