Skocz do zawartości

Instalacja drugiej świetlówki w pokrywie Diversa Aristo


Powerline
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Co musiałbym dokupić i co zrobić, żeby zainstalować w tej pokrywie (link) drugą świetlówkę?

 

Jak pokazują poniższe zdjęcia, wszystko jest zalane silikonem.

Akwarium ma wymiary 60x30x35 czyli 63l. Przydałyby się dwie świetlówki, żeby było przynajmniej te 0.5 wata/litr. Jakieś porady, wskazówki?

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co musiałbym dokupić i co zrobić, żeby zainstalować w tej pokrywie (link) drugą świetlówkę?

 

Jak pokazują poniższe zdjęcia, wszystko jest zalane silikonem.

Akwarium ma wymiary 60x30x35 czyli 63l. Przydałyby się dwie świetlówki, żeby było przynajmniej te 0.5 wata/litr. Jakieś porady, wskazówki?

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

ja mam w mojej swietluwce 8w z drugiej strony zaslepke i odrazu w komleecie jak kupywalem mam przejsciuwke do podłonczenia drugiej

A teraz po polsku:

Ja mam w mojej świetlówce 8w z drugiej strony zaślepkę i od razu w komplecie jak kupowałem, mam przejściówkę do podłączenia drugiej.

 

Pisz poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, bo ta pokrywa w teorii ma miejsce na drugą świetlówkę, przynajmniej tak to wygląda. Jest miejsce na kabelek, chyba na starter (ta okrągła niezasylikonowana dziura) i na uchwyty. Tyle, że żeby tam coś zrobić trzeba by było wydłubywać ten silikon, a jest bardzo twardy. Więc nie wiem czy tak się da, czy trzeba jakoś inaczej kombinować.

 

statecznik

Znaczy, że mam wszystko zostawić tak jak jest, ino zainstalować coś takiego jak w linku podrzucił jano? Czy wywalić ten co jest gdzieś pod tym silikonem i podłączyć do jednego dwie świetlówki?

 

oprawkę bryzgoszczelną,

świelówkę,

kabel,

Świetlówka - to logiczne :) a jaki kabel?

 

znaleźć schemat podłączenia gdzieś na necie i do dzieła

Instrukcja pokazuje coś takiego, tyle że niewiele mi to mówi.

Dołączona grafika

 

musisz trochę po kombinować nie jest to raczej nic trudnego. :geek:

Mam nadzieję, że nie jest, tylko... za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać. :)

 

Mówisz, żeby zainstalować t5 do tego, hmm... tylko gdzie ja bym upchnął ten statecznik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statecznik z tyłu tam gdzie jest "wywietrznik" a świetlówka na obejmach na pierwszej świetlówce... ?

Tylko jak go zabezpieczyć przed wodą? A świetlówki chyba nie dałoby się inaczej zamontować niż do pierwszej świetlówki za pomocą tych metalowych złączek.

 

Najbardziej denerwuje mnie fakt, że zrobili miejsce na drugą świetlówkę a nie da się jej zamontować!

 

Albo wywalić poprzednie i zostawić T5.

Żeby zamiast t8 zamontować t5? Wydłubywać ten silikon?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale ten silikon jest bardzo twardy, nie wiem czy udałoby mi się go wydłubać.

 

Jeśli zależy Ci na dobrym oświetleniu to przemyśl zamianę T8 na T5.

Myślę. Ale wtedy wystarczyłaby jedna świetlówka, prawda? Jakiej mocy mógłbym zainstalować t5? A i jeszcze jedno, statecznik musiałby mieć mniej niż 11cm szerokości bo by się nie zmieścił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo

Na fotkach zamieszczonych w pierwszym poście widzę wędrującą świetlówkę z przodu na tył. Czy to oznacza że już przymierzałeś się do przemieszczenia jej z przodu na tył rynienki z statecznikiem?

 

Jeśli już masz otwartą / odciętą rynienkę możesz spróbować dołożyć drugą taką sama rurę, jeśli mnie pamięć nie myli tam jest T8 15W. Przejście na T5 będzie o tyle uciążliwe że będzie trzeba gdzieś na zewnątrz dekielka umieścić statecznik elektroniczny. Na konwencjonalnym tez zagada ale to będzie starta dla Ciebie na jakości światła i długości poprawnego działania świetlówki. T5 powinna być podłączana do stateczników elektronicznych. Ale w zamian za to dostaniesz możliwość podłączenie świetlówki 24W a wybór widma jest już całkiem miły ^^.

 

Tyle, że żeby tam coś zrobić trzeba by było wydłubywać ten silikon, a jest bardzo twardy.

Obawiam się że to jest jakaś żywica a nie silikon. Myślę że bardzo dobrą opcją było by wykorzystanie gotowych już otworów niż jakaś dezintegracja rynienki i wiercenie otworów od góry do przytrzymywania rur, jedynie na zewnatrz trzeba by gdzieś schować statecznik.

 

Znaczy, że mam wszystko zostawić tak jak jest, ino zainstalować coś takiego jak w linku podrzucił jano? Czy wywalić ten co jest gdzieś pod tym silikonem i podłączyć do jednego dwie świetlówki?

Pod ten sam raczej nie pójdzie, chyba że będzie on mocy 2x15W, wtedy możesz dać pod ten sam, w innym wypadku czeka Cię zakup statecznika.

 

Świetlówka - to logiczne :) a jaki kabel?

Teoretycznie ten którym połączysz miedzy sobą 2 oprawki bryzgoszczelne i zrobisz przyłączenie do statecznika, chyba że będziesz miał oprawki zintegrowane z kablami ^^

 

Instrukcja pokazuje coś takiego, tyle że niewiele mi to mówi.

Jest ładnie opisane, trzeba chwilę pogłówkować, przyda siię tylko jak zostaniesz przy T8, do T5 nie będziesz potrzebował starterów.

 

Mam nadzieję, że nie jest, tylko... za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać. :)

Ostrożnie, z prądem nie ma żartów ^^

 

Mam kilka ładnych zdjęć swoich brzydkich rozwiązań, może pomogą:

 

widok dekla z góry, z tyłu biała rynienka kablowa w której siedzą stateczniki 2x39W 2 szt

Dołączona grafika

 

nieco lepszy widok na rynienkę

Dołączona grafika

 

widok całości od świetlówek

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotkach zamieszczonych w pierwszym poście widzę wędrującą świetlówkę z przodu na tył. Czy to oznacza że już przymierzałeś się do przemieszczenia jej z przodu na tył rynienki z statecznikiem?

Nie :) po prostu odkręciłem tą część ze świetlówką i odwróciłem żeby pokazać, że statecznik i reszta są zalane silikonem. Tam z tyłu, niby jest miejsce na drugą świetlówkę, tyle że... nie się jej zamontować.

Jeśli już masz otwartą / odciętą rynienkę możesz spróbować dołożyć drugą taką sama rurę, jeśli mnie pamięć nie myli tam jest T8 15W.

Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli mówiąc rynienka. Jeśli chodzi o tą rynienkę gdzie znajduje się elektronika w starszych pokrywach, to tu jej nie ma. I cały sęk tkwi w tym, że żeby dołożyć drugą T8 15w (tak, nie mylisz się :) ) trzeba zmienić też statecznik, który jest dosłownie zasilikonowany.

Obawiam się że to jest jakaś żywica a nie silikon.

A całkiem możliwe, bo twarde to to jak skała :)

Pod ten sam raczej nie pójdzie, chyba że będzie on mocy 2x15W, wtedy możesz dać pod ten sam, w innym wypadku czeka Cię zakup statecznika.

Wiem, że nie pójdzie. Raczej jest mocy 1x15w znając pomysłowość producenta. Ja nie wiem, zrobić miejsce na drugi starter, na kabelki i uchwyty i nie dać możliwości tego zainstalować...

 

Jest jeszcze jedno wyjście... oddać tą pokrywę (kupiona wczoraj) i załatwić coś lepszego - tylko co? Wszystkie pokrywy mają za mało światła i trzeba kombinować, bezsens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno wyjście... oddać tą pokrywę (kupiona wczoraj) i załatwić coś lepszego - tylko co? Wszystkie pokrywy mają za mało światła i trzeba kombinować, bezsens.

http://www.akwaria.net/Produkty/Pokrywy ... m-1x15W-T8

 

1x świetlówka 15W T8 [za dopłatą na zamówienie belka oświetleniowa T5]

tylko cena zabija ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli mówiąc rynienka. Jeśli chodzi o tą rynienkę gdzie znajduje się elektronika w starszych pokrywach, to tu jej nie ma. I cały sęk tkwi w tym, że żeby dołożyć drugą T8 15w (tak, nie mylisz się :) ) trzeba zmienić też statecznik, który jest dosłownie zasilikonowany.

Miałem na myśli tego "cycka" z którego wstają zalane masą przewody i 2 oczka na startery. Mimo wszystko spróbował bym rozdzielić te masę od obudowy.

Waaaakekekeke qrcze! Teraz dopiero zauważyłem że to jest odkręcone i obrócone o 180* po osi świetlówki.

To miodzio w sumie, nie trzeba niczego wycinać, totalny brak ingerencji w spójność i konstrukcję dekielka, nic tylko wstawiać osobną beleczkę nie połączona w żaden sposób z dekielkiem. W sumie potrzeba by kawałek plastikowego grubego/aluminiowego profilu zamkniętego, kilka blaszek lub twardego tworzywa na "łapki" na których będzie się to wspierać na krawędziach baniaczka, 4 szt oprawek bryzgoszczelnych z kablami, 4 uchwyty na swietlówki, kilka śrubek i nakretek fi3-4 najlepiej kwasówek żeby nie rdzewiało, statecznik schować za baniakiem żeby nie grzał powierzchni wody. W zasadzie niby prosta robota jak się ma potrzebne materiały i narzędzia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko spróbował bym rozdzielić te masę od obudowy.

Tylko niewiele by to dało bo nie zmieści się tam statecznik elektroniczny i chyba żaden inny na dwie świetlówki

To miodzio w sumie, nie trzeba niczego wycinać, totalny brak ingerencji w spójność i konstrukcję dekielka, nic tylko wstawiać osobną beleczkę nie połączona w żaden sposób z dekielkiem.

Aaa, mówisz, żeby wywalić całkiem ten oryginalny panel ze świetlówką?

W sumie potrzeba by kawałek plastikowego grubego/aluminiowego profilu zamkniętego, kilka blaszek lub twardego tworzywa na "łapki" na których będzie się to wspierać na krawędziach baniaczka, 4 szt oprawek bryzgoszczelnych z kablami, 4 uchwyty na swietlówki, kilka śrubek i nakretek fi3-4 najlepiej kwasówek żeby nie rdzewiało, statecznik schować za baniakiem żeby nie grzał powierzchni wody.

Takie coś by się nadawało? LINK W sumie fajny pomysł, tylko jak to przymocować? Na szkle to zawiesić? To bym musiał po bokach wycinać w pokrywie dziury. Już chyba lepiej przykręcić tą belkę do pokrywy i w środku schować statecznik. Kupić nakładki na boki belki i zasilikonować to. Dobrze kombinuję?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli wykonanie takiej oto belki jak na zdjęciu poniżej, tylko własnym sumptem z modyfikacją polegającą na nie wciskaniu statecznika do środka profilu gdyż on się nieznacznie grzeje i będzie podnosił temperaturę w baniaku.

Ciąć boczków dekielka też nie będzie potrzeby chyba że dekiel nachodzi na baniak na wcisk.

Jeśli wykorzystasz metalowy profil trzeba będzie pamiętać o uziemieniu jego, co by w razie jakiegoś przetarcia przewodu nie "zatańczyć" ^^

 

Dołączona grafika

 

zdjęcie pobrane z http://www.google.pl dzięki uprzejmości udostępniającego http://www.diversa.info.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z modyfikacją polegającą na nie wciskaniu statecznika do środka profilu gdyż on się nieznacznie grzeje i będzie podnosił temperaturę w baniaku.

Jak nie w belce to chyba tylko do szafki dałoby się go wsadzić, tylko kabel musiałby być odrobinę dłuższy.

Ciąć boczków dekielka też nie będzie potrzeby chyba że dekiel nachodzi na baniak na wcisk.

W tej pokrywie plastik okrywa szkło z dwóch stron, także trzeba by ciąć, a to mi się nie podoba, poza tym przy podnoszeniu pokrywy istniałoby ryzyko że belka też się podniesie i wpadnie do wody :D

 

Za dużo z tym wszystkim kombinowania. Chyba najlepsze wyjście to zainstalowanie tego: ATTI - uniwersalne doświetlenie 1 x T5 dla pokryw Byłoby wtedy 15W T8 + 24W T5 = 0,65W/L Można by też oddzielnie nimi sterować. Tylko pytanie czy mi się za dużo glonów nie zrobi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam podobną pokrywę - różnica tylko taka że jest profilowana ARISTO 60x30 AP. Wymieniając oświetlenie postąpiłem w następujący sposób.

1. Całkowicie zdemontowałem fabryczne oświetlenie - odkręcić 6 śrub i wyciągnąć świetlówkę razem ze statecznikiem. 

2. Zakupiłem następujące elementy: Świetlówka T5 dł. 550mm Philips 865, statecznik elektroniczny 1x24W, 2 oprawki bryzgoszczelne z kablem 150cm, odbłyśnik z nierdzewki Proline T5 28W 550mm oraz kilka śrub oczywiście z nierdzewki M5x25. - sposób zamontowania widać na zdjęciu! Do zamocowania jednej śruby trzymającej odbłyśnik wykorzystałem orginalne mocowanie (dziura na wkręt po fabrycznym zestawie) a drugą przykleiłem poxipolem w uchwycie na przeprowadzenie kabli.  Statecznik umieszczony na szafce obok akwarium.

3. Kolejnym krokiem po ok. miesiącu było  dokupienie kompletnego zestawu T5 1x8W ze świetlówką Aquarelle 10000K i odbłyśnikiem (www.zoolight.pl) Postąpiłem podobnie jak przy pierwszej świetlówce - efekty pracy na zamieszczonych zdjęciach.

 

O kosztach tej przeróbki nie pisze, każdy może sprawdzić ile kosztują poszczególne elementy. Montaż jest bardzo prosty dla domowego majsterkowicza. 

post-17365-0-41232100-1372510719_thumb.jpg

post-17365-0-30957700-1372510762_thumb.jpg

post-17365-0-43685700-1372510801_thumb.jpg

post-17365-0-40785400-1372510851_thumb.jpg

post-17365-0-04529100-1372511035_thumb.jpg

post-17365-0-94844700-1372511066_thumb.jpg

post-17365-0-00695900-1372511094_thumb.jpg

post-17365-0-98184000-1372511122_thumb.jpg

post-17365-0-07809000-1372511152_thumb.jpg

post-17365-0-49318500-1372511201_thumb.jpg

post-17365-0-49739800-1372511228_thumb.jpg

post-17365-0-32592100-1372511256_thumb.jpg

post-17365-0-04473300-1372511286_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...