Skocz do zawartości

glony wracają POMOCY -testy PO4


Agnes76
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłam 15 stycznia. Jest to 240 litrowy zbiornik. [120x40x50].Filtr HW 302, (w filtrze ceramika biały żwirek i węgiel) świetlówka podstawowa i 30W dla roślin, grzałka 300w i CO2 ok. 2 bąbelki na sek. Na noc włączam brzęczyk. Posadziłam same łatwe roślinki i dojrzewało sobie 3 tygodnie. Już po 3 tyg. Były glony zielone nitki, które później brązowieją i tworzą taka watę. W czasie podmian wody po 3 tygodniach dolewałam wodę destylowaną, bo moja w akwarium jest bardzo twarda KH GH >20. Po ok. miesiącu akwarium było już nieźle zarośnięte. Wyłączyłam światło na 4 dni bez dodatkowego zaciemniania kocami itd. Po ponownym włączeniu akwarium było czyściuteńkie z istnie kryształową wodą. Roślinki trochę straciły na zieloności, ale szybko ja odzyskały. Akwarium świeci ponownie od tygodnia i glony powracają jeszcze nie ma takiego nasilenia, ale już jest nawet 1 wielki kołtun. Co mam dalej czynić.????? Easycarbo? Podaję CO2 z butli. A dodam, że od 19 lutego wpuściłam 30 neonów Ineza 20 danio i 10 otosków a także 6 helenek i kilka świderków. Po 3 tygodniach wo

Po trzech tygodniach wodę podmieniam regularnie. Może podać potas? Ale czy nie zaszkodzi rybom???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie podałaś wyników testów wody, utrudniłaś nieco diagnozę.

Jest to 240 litrowy zbiornik. [120x40x50].Filtr HW 302, (w filtrze ceramika biały żwirek i węgiel)

Filtrzyk troszkę za słaby, wyjmij węgiel, teoretycznie co miał zebrać już zebrał teraz tylko szkodzić może.

świetlówka podstawowa i 30W dla roślin, grzałka 300w i CO2 ok. 2 bąbelki na sek.

Moim zdaniem za mało światła jak na tak obfite nawożenie roślin, nic nie piszesz o ewentualnych stosowanych nawozach.

Posadziłam same łatwe roślinki i dojrzewało sobie 3 tygodnie. Już po 3 tyg. Były glony zielone nitki, które później brązowieją i tworzą taka watę.

To pokazuje że masz za wysoki poziom azotu a roślinki które posiadasz nie są w stanie spożyć tego co dostają.

W czasie podmian wody po 3 tygodniach

[...]

Po trzech tygodniach wodę podmieniam regularnie.

Czy ja dobrze rozumiem, podmieniasz wodę co trzy tygodnie?

Akwarium świeci ponownie od tygodnia i glony powracają jeszcze nie ma takiego nasilenia, ale już jest nawet 1 wielki kołtun.

Cały czas nie ma co wyjadać azotu albo brak fosforu powoduje blokowanie wykorzystania przez rośliny azotu.

Co mam dalej czynić.????? Easycarbo? Podaję CO2 z butli.

Odstaw CO2, może ogranicz do jakiś 1-2 bąbelki na 10 sec 24h, przy Kh/Gh 20 to nieznacznie obniży ph;

Jeśli rzeczywiście wymieniasz wodę co 3 tygodnie zwiększ podmiany, na początek proponuje wypłukać to co masz w zbiorniku czyli 25% co 3-4 dni powiedzmy że 3 max 4 podmiany, zwierzyna powinna to spokojnie przetrwać, potem opracujesz sobie tygodniowy system podmian lub jakiś taki przybliżony;

Nie podawaj chemii, na chwilę obecną tylko glony na tym zyskają;

Wrzuć do baniaczka "kilka łokci" rogatka, on jest dość pazerny na azot;

Zrób testy, w szczególności NO2, jak będzie 0 to zrób test na obecność NO3, jeśli test NO2 cokolwiek wykaże badanie NO3 będzie mocno przekłamane, PO4 tez się przyda.

 

Ja ci proponuję kupno lampy UV albo kosiarkę (rodzaj ryby)

lampa uv wybije wszystko w tym też to co dobre a tego nie poleca sie, jedna kosiara to tam pęknie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś robiłam testy

 

No3 25

No2 0

GH > 21

KH 15

Ph 8

 

tak mniej więcej bo to paskowe JBL.

 

Wodę podmieniam regularnie co tydzień. (odkąd minęły 3 tygodnie dojrzewania) Dotąd na podmianę dolewałam destylowaną.

Nawozów prawie nie używam. Na początku jeszcze w czasie dojrzewania wlałam coś z żelazem. Było dołączone do podłoża JBL. Teraz tylko CO2. Mam potas ale nie wiem czy dawać. Nie chcę zaszkodzić.

Ze światłem nie wiem dodać? Ująć? Jutro wymienię toą drugą standardową na roślinną ale ile 30W więcej. Światło świece dziennie 9 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo

Moim zdaniem powinnaś podnieść wartość PO4 i obniżyć nieco NO3, być może po podmianie NO3 spadło.

Pamiętaj aby nie przesadzić z PO4, ponad 1 ponoć jest zabójczy dla zwierzyny, rośliny będą zachwycone.

 

Jeśli nie wiesz jakie są "normy" związków w wodzie myślę że ta tabelka pomoże ^^

http://dziki.2box.pl/temp/tabelka_pomiarow.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...