Skocz do zawartości

żwirek kwarcowy-czy konieczne podłoże?


Rekomendowane odpowiedzi

Zależy jeśli będziesz miał niewymagające rośliny to żwirek wystarczy.

Jeżeli jednak zamierzasz mieć to jakieś podłoże aktywne, by się przydało.

 

Tylko przy ziemi uważaj na glony bo to chwila moment i akwa cieżkie do odratowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ziemi ogrodowej nie polecam. Sama dałam pod żwirek i było wszystko ok. Potem próbowałam zasadzić rośliny. Próbując je wsadzić w żwir musiałam naruszyć trochę ziemi i ziemia ta "latała" po całym akwarium. Woda była tak czarna, że nic nie było widać. A czyszczenie akwarium zajęło mi cały dzień, chociaż było to niewielkie akwa- 45litrów. Ale to moje zdanie na ten temat. 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeśli będziesz miał niewymagające rośliny to żwirek wystarczy.

Jeżeli jednak zamierzasz mieć to jakieś podłoże aktywne, by się przydało.

 

Tylko przy ziemi uważaj na glony bo to chwila moment i akwa cieżkie do odratowania

Ziemi ogrodowej jakoś też się obawiam.

Nie wiem ,które rośliny są bardziej lub mniej wymagające ,jestem początkujący ,po prostu chcę mieć ładnie obsadzone i w miarę proste w utrzymaniu.

Jeśli ma pomóc to dałbym jakieś podłoże tylko nie wiem co?

Nie mogę się doczekać jutra i pędzę do sklepu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemi było jakieś 2,5cm, zaś żwiru z przodu było też ok, 2,5cm, a z tyłu akwarium ok.4cm. A te substraty jak wyglądają po włożeniu do akwa? Jak ziemia ogrodowa czy bardziej jak piasek? Też myślałam wtedy nad ich kupnem, ale zdecydowałam się na ziemie - i to był błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże wyłącznie ze żwirkiem, czy to kwarcowym, czy bazaltowym, czy z potłuczonymi szklanymi butelkami :D jest tak samo jałowe jak każdy inny materiał biologicznie obojętny, ale da się na nim hodować z powodzeniem rośliny.

Ja mam czysty bazalt jako podłoże, pod spodem pokruszone kulki gliniano torfowe za 2zł z allegro a jakoś rośliny wygrywają z glonem, dlatego mogę z własnego doświadczenia powiedzieć, że firmowe podłoże nie jest do szczęścia konieczne ;)

 

Nie jest też tak, że stosując drogie podłoże wszystko będzie super, bo często czytam pytania osób, które mają zbiorniki na podłożach ADA i nie mogą dojść do ładu z glonami.

Te podłożą są bardzo bogate w składniki odżywcze i przez pewien okres na początku tych składników oddają mnóstwo do kolumny wody. Sporo jest przy tym roboty bo początkowo trzeba często robić podmiany wody żeby nie przedobrzyć ;)

 

Są trzy proste wyjścia:

-wydajesz stosunkowo mało kasy na podłoże jałowe- inwestujesz w nawozy płynne

-wydajesz stosunkowo DUŻO kasy na markowe podłoże- inwestujesz mało kasy w jakieś nawozy płynne uzupełniające

-wydajesz stosunkowo mało kasy na ziemię i jałowe podłoże- inwestujesz czas żeby poczytać jak prowadzić akwarium na ziemi :mrgreen: bo to też "podobno" jest zupełnie inna bajka niż w tradycyjnych zbiorniczkach, za to tanim kosztem można uzyskać zdrowe i ładne rośliny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnież pył węglowy pod podłożem stabilizuje je przy starcie zbiornika (zabiera różne substancje i nie dopuszcza do plagi glonów, a potem je oddaje jak już rośliny ruszą się) i dodatkowo stanowi siedlisko dla bakterii nitryfikacyjnych. Ale jest oczywiście stosowany z żyznymi podłożami, sam nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...