Skocz do zawartości

Niedlugo zakupię akwarium 140l - no i kilka pytań do was


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie .Nazywam się Krzysiek i stanę się niedługo posiadaczem mojego upragnionego aqua.

 

Otóż na dzień dobry mam parę pytań:

 

Akwarium ze względu na miejsce chciałbym mieć 80x35x50 ok140l

 

Ma to być akwarium towarzyskie ( wiadomo o co chodzi - kolorowe tak by się żonie podobało ;))

 

i teraz pytanka:

- czy warto kupić zestaw od pana Robinzoo (bo takowy znalazłem w necie)? dorzuca on oczywiście mnóstwo gratisów koszt ok 400 zł

 

- chciałbym mieć tło strukturalne - znalazłem takie o grubości ok 3cm - czy ono nie zajmie już i tak w szerokim na 35 cm akwarium za dużo miejsca ,oczywiście czy nie zaszkodzi to rybom

 

- czy muszę mieć osobny napowietrzacz ( w zestawie oferują akurat filtr napowietrzający no i czy on wystarczy)

 

- jakie powinny być świetlówki na taka wys tzn 50 cm

 

- myślalem o żwirku na dno ok 0,5 czarnym z lekkim dodatkiem białego piasku - czy taki będzie ok.

 

- pytanie standardowe - co proponujecie za obsadę do 140l ;)))

( chciałbym jak pisałem na początku by było kolorowo)

 

- no i jakie sa najładniejsze roślinki które urosną na taką wys.

 

Z góry bardzo dziękuję za odp. i pozdrawiam

 

Krzysiek M.

 

Mod.Janusz-Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniemy dobierać odpowiednie oświetlenie, obsadę itd sprawa najważniejsza.

Jesteś pewien że chcesz akwarium o takich wymiarach? Zdecydowanie lepiej byłoby wziąć coś [nawet podobnego litrażowo] dłuższego i szerszego - a niższego. Taki zbiornik łatwiej doświetlić i można dobrać ciekawszą obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze. Nie kupuj zestawów z allegro. Są do kitu. Sam zbiornik z pokrywą i oświetleniem kupisz za ok 300zł + koszt wysyłki. Filtr i tak byś musiał dokupić, bo do takiego litrażu wewnętrzny jest stanowczo za słaby. Na resztę pytań niech inni odpowiedzą.

 

Edyt:

 

Skoro chcesz mniejsze to może 112l. 80x35x40. Kupisz już za 200zł z pokrywą.

 

Mod.Janusz-Edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze: chciałem duże aqua. ale zona wybila mi z głowy szer 40 /45 cm bo za duzo miejsca w pokoju. dlatego mysl o 35 cm .

..to moze pomyslec o innym??

Pogadaj jeszcze z żoną. ;)

40cm szerokości to jeszcze nie dużo. Zresztą 5cm w tą czy w tamtą... :)

Z akwariów o standardowych wymiarach w podobnym litrażu lepiej byłoby Ci kupić np. 160l 100x40x40. Koszt szkiełka to ok 150-160zł. Nie chce mi się teraz sprawdzać, ale nawet trochę większe akwarium od tego to już dużo większy wydatek ze względu na stosowanie grubszego szkła.

 

Możesz też kupić baniak na wymiar. Sam stałem swego czasu przed podobnym wyborem i zdecydowałem się na akwarium o takich wymiarach jakie mam w sygnaturce. ;)

a uważacie że bedzie lepsze? moze rzeczywiscie warto sie zastanowić.. w sumie napalilem sie na wysokosc 50cm ale czy słusznie..

Jak już pisałem lepiej niższe a szersze i dłuższe.

ps. to bedzie moje pierwsze akwarium

To poczytaj obowiązkowo:

viewtopic.php?f=43&t=6354 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no kolega ma rację akwa wysokie na 50 cm trudno będzie odpowiednio doświetlić, może lepiej 112 l poza tym 50cm przy czyszczeniu dna hmm dość głęboko ale nie twierdze że nie możliwe . A jakie ryby ? - to poczytaj w dziale obsady, poza tym nie wydaje mi się żeby filtr wewnętrzny (turbinowy) był za słaby do akwa 140l, na pewno wydajny filtr da radę. Na allegro nie kupowałbym całego zestawu lepiej idź do sklepu kup dobrej jakości sprzęt nie żałuj na to ale bez przegięć oczywiście, a i rabat wytargujesz przy większym zakupie. markowy sprzęt pociągnie dłużej niż nieznana tańsza chińszczyzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprobuję przekonać małżonkę ale czuję ( jeżeli odmawiacie mi 140tke 80x35x50) to skonczy sie na 112 l

To jest tak - jak masz wybór między mniejszym 80x35x40, a większym 80x35x50 to już lepiej brać to większe. Natomiast gdybyś miał wybór 80x35x50, lub 100x40x40 to bierz to drugie. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co?

tak sobie myślę - decyduję sie na takie jakie chciałem max aqua na szer 35 cm i 50 wys i takie wezmę ( setka na długości mi nie przejdzie w ) . .

pisaliście że musiał by być filtr zewnętrzny : jeżeli tak to jaki ? dajcie jakieś przykłady tzn jaki jeszcze napowietrzacz, grzałka i swietlówki - bo to chyba najważniejsze.

 

 

Mod.Janusz-Pisownia-następnym razem będzie kolejne ostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście - trochę pocztałem o filtrach i ten HW chyba będzie się najbardziej nadawał.

 

Czyli rozumiem że będę jeszcze potrzebował napowietrzacz - dajcie propozycję - dobry i tani ;)

 

No i czekam na odp. na pozostałe pyt. tzn

- chciałbym mieć tło strukturalne - znalazłem takie o grubości ok 3cm - czy ono nie zajmie już i tak w szerokim na 35 cm akwarium za dużo miejsca ,oczywiście czy nie zaszkodzi to rybom

 

- jakie powinny być świetlówki na taka wys tzn 50 cm

 

- myślalem o żwirku na dno ok 0,5 czarnym bazaltowym z lekkim dodatkiem białego piasku - czy taki będzie ok.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście - trochę pocztałem o filtrach i ten HW chyba będzie się najbardziej nadawał.

Do 140l? Jak najbardziej.

Czyli rozumiem że będę jeszcze potrzebował napowietrzacz - dajcie propozycję - dobry i tani ;)

 

Nie potrzebujesz. Kubeł ma coś takiego jak deszczownia. ;)

Dzięki temu będzie dobry ruch tafli wody, co napowietrzy Ci wodę równie dobrze co napowietrzacz.

No i czekam na odp. na pozostałe pyt. tzn

- chciałbym mieć tło strukturalne - znalazłem takie o grubości ok 3cm - czy ono nie zajmie już i tak w szerokim na 35 cm akwarium za dużo miejsca ,oczywiście czy nie zaszkodzi to rybom

 

Zaszkodzić nie zaszkodzi, ale zabiera tak cenne dla rybek miejsce. Poza tym trzeba je dobrze zamontować bo ryby potrafią wpływać za takie tła...

- jakie powinny być świetlówki na taka wys tzn 50 cm

 

Wszystko zależy od planowanych roślinek.

- myślalem o żwirku na dno ok 0,5 czarnym bazaltowym z lekkim dodatkiem białego piasku - czy taki będzie ok.

Pozdr.

Jak najbardziej się nada, chyba że planujesz rybki które dużo kopią w dnie, np. kiryski. Wtedy mogłyby się ranić o ostre krawędzie bazaltu. Zamiast białego piachu lepiej brać żółty, dużo wolniej się brudzi. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie - każda informacja jest dla mnie bardzo cenna .

teraz moim zadaniem będzie :

weryfikacja świetlówek vs na jakie rośliny się zdecyduję

wybranie obsady+ roślinek

wybranie grzałki

wybranie korzenia + kamieni

wybranie tła

 

Ps nie mogę się doczekać efektu :))))

 

Mod.Janusz--My też nie możemy się doczekać.Ale tamacik zamykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to nowe akwa to na poczatek latwe do utrzymania ryby Polecam

PLATKI

NEONKI

KIRYSKI

GUPIKI

BOJOWIKI(tylko 1 samiec)

 

Mod.Janusz-Regulamin i 6.3. Nie piszemy postów z wciśniętym klawiszem „caps lock”. Duże litery świadczą o krzyku, co nie jest tolerowane.Przyznaję ostrzeżenie,bo to już kolejny raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...