Skocz do zawartości

30l roślinne


dEn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym zaprezentować swój zbiornik wraz z jego dziennikiem(niesystematycznie prowadzonym)

Małe AQ ale jak dla mnie :) piękne.

Akwarium o wymiarach 40x25x30. 30l szkło float 4mm(1)

:arrow: Oświetlenie: 1x15w(1) 6800k, 1x20w 6500k(2)(3) 10/24h- 1W na litr-sukces

:arrow: Podłoże: ziemia ogrodowa,gruby żwir, JBL FLORAPOL 350g,Floran filtus.(2 )

:arrow: Fauna: 10x neon innesa- karmione 2 razy dziennie małymi porcjami

:arrow:Flora:Rotala rotundifolia,Glossostigma elatinoides, ROTALA SP. VIETNAM,Micranthemum umbrosum,ROTALA SP. GREEN,Rotala sp. 'Nanjenshan',Ludwigia arcuata,eleocharis parvula, Hygrophila corymbosa

:arrow: Co2: bimbrownia 0,5l(2)

:arrow: Nawożenie: Easy carbo,Tropical; Aquacid Ph(-), Aqua plant, Ferro Activ, Multimineral.(2)

:arrow: filtr: Aquael fan1 plus(1)(2)

:arrow:grzałka 50W 'Ikola' termostat(1)(2)

inne: akwa po rekonstrukcji podłoża i re aranżacji flory- woda dojrzała z innego AQ.

(główne fotki(zawsze po podmiance lub większej zmaianie bedę dodawał w 1 poście, mam nadzieje, że nikomu to nie przeszkadza )

____________________________________________

(1)-zestaw akwariowy

pogrubienie- kupione na allegroszu

(2)konieczne do bujnego wzrostu roślin

(3)dodatkowa świetlówka kompaktowa dołożona przeze mnie o odpowiedniej barwie, pomimo chińskiego pochodzenia

( 1 świetlówka 8zł)

 

Co do doboru tego wszystkiego kierowałem sie tym co chcę osiągnąć lub efektu podobnego do fotki:

http://www.google.pl/images?hl=pl&biw=1 ... =&aql=&oq=

Tym czego dowiedziałem się o akwarystyce:

:google: i Super Akwarium :D

Własnego doświadczenia:

Dołączona grafika

 

Które nie do końca było dobre i przeważnie zawsze kończyło się klapą lub było sprzedane z braku kasy.

 

Oraz środkami które mogłem na wszystko przeznaczyć.- Jak najtaniej :D

same akwarium z pokrywą, standardowym oświetleniem, grzałką, filtrem kosztowało....................110zł

oświetlenie 2 żarówki,oprawka,kabel z wtyką i włącznikiem........................................................25zł

żwir florapol filtus 17zł substrat 14zł oraz gruby żwir na spód i ziemia 10zł po znajomości..............41zł

rośliny.................................................................................................................................30zł

nawozy................................................................................................................................30zł

rybki wg uznania......... suma....=236

bimbrownia................tanio

 

Czyli z rybkami kompletne akwarium 30l z wszystkimi przeróbkami to koszt do 250 zł. Biorac uwagę na co się porywam w porównaniu z tym co miałem wcześniej to w cale nie wiele :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.02.11

Zacząłem od skonstruowania podłoża zgodnie z instrukcjemi z pudełek(na dno ziemia ogrodowa i gruby żwir, później substrat gliniany i na wierzch floran)

 

, nalałem trochę wody, posadzilem rośliny wg instrukcji znalezionych na necie oraz własnej koncepcji która i tak ulegnie zmianie;

Dołączona grafika

 

(E)Rotala rotundifolia,

(A)Glossostigma elatinoides,

ROTALA SP. VIETNAM,

(F)Micranthemum umbrosum,

(D)ROTALA SP. GREEN

,(E-D)Rotala sp. 'Nanjenshan'

,(E)Ludwigia arcuata,

(B)eleocharis parvula

,©Hygrophila corymbosa

(G) dostałem gratis chyba jakaś żabienica:P

 

dopełniłem wody uważając żeby nie wzmącić podłoża(wlewałem wodę na talerzyk),

podłączyłem sprzęt- grzałkę i filtr

załozyłem pokrywę, włączyłem światło i prezentowało się to tak:

 

DZIENNIK

 

:arrow: 1h po zalaniu 22.02.11- Mętna woda od glinianego substratu

Dołączona grafika

:arrow: 15h po zalaniu

Dołączona grafika

:arrow: 23.02.11 Drobne prace- Przycięcie za długich pędów, poprawienie glosi która wypłynęła lub pływała luzem, przetarcie roślin z nalotu po substracie i podłożu-mętna woda oraz szyb. Bimbrownia chodzi 24h na dobę, zaczynam stosowanie nawozów- 2 kropelki wszystkiego z tropicala+ 14 kropli Easy Carbo. AQ na chwilę obecną prezentuje się tak:

:arrow: 27.02.11 Doszło 12x red cherry, w międzyczasie trudności ze szczelnością bimbrowni- i to kilkakrotnie :zamieszany:

Przycięcie roślin i zasadzenie sadzonek w podłożu

Dołączona grafika

:arrow: 03.03.11 Tylko fotka

Dołączona grafika

:arrow: 06.03.11 (Zamawiam kubełek, bo denerwuje mnie ten wielki filtr. Przyciąłem roślinki a odnóżki wpakowałem w podłoże, gdzie było wolne miejsce. Docelowo część roślin z tego zbiornika wyląduje w innym

Dołączona grafika

21.03.11 Zmiany w części roślin. W międzyczasie atak galaretowatej białej substancji spowodowany brakiem podmian oraz wrzuceniem 4 filtrów do 1 małego zbiornika. Na szczęście opanowany przez podmiankę i ograniczenie nawożenia. Zrobiło się troszkę łysawo gdyż część roślinek wraz z zatoczkami poszła do 2 akwarium. Sporo także odpadło, gdyż była nie do odratowania. Miejmy nadzieję, że niebawem wszystko odbije. Z roślin doszło: Dębówka meksykańska (Shinnersia rivularis),Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spirali) a odpadło: eleocharis parvula, Hygrophila corymbosa. Zdjęcie wyszło ciut żółto, W rzeczywistości jest bardziej zielono ;)

Dołączona grafika

01.04.11 Rośliny odbiły, przyciąłem ok 5cm nad dnem- wszystko. Krewetki ok 6 szt noszą jajeczka pod odwłokiem. Tylko czekać na maluchy. Jak wszystko odrośnie wrzucę fotki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:arrow: Akwarium o wymiarach 40x25x30. 30l szkło float 4mm

:arrow: Oświetlenie: 1x15w 6800k, 1x25w 2500k 10/24h

:arrow: Podłoże: ziemia ogrodowa,gruby żwir, JBL FLORAPOL 350g,Floran filtus.

:arrow: obsada 10x neon innesa

:arrow: Rotala rotundifolia,Glossostigma elatinoides, ROTALA SP. VIETNAM,Micranthemum umbrosum,ROTALA SP. GREEN,Rotala sp. 'Nanjenshan',Ludwigia arcuata,eleocharis parvula,

:arrow: Co2: bimbrownia 0,5l

:arrow: Nawożenie: Easy carbo,Tropical; Aquacid Ph(-), Aqua plant, Ferro Activ, Multimineral.

:arrow: filtr: Aquael fan1 plus

:arrow: grzałka 50W termostat

 

:arrow: 1h po zalaniu (foto jutro)

 

Proszę na razie nie komentować, bo chyba nie ma co :mrgreen:

Od razu Ci powiem, wywal tą żarówkę 2500 bo takie światło nic nie daje a tylko glonów będziesz miał co niemiara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:arrow: Akwarium o wymiarach 40x25x30. 30l szkło float 4mm

:arrow: Oświetlenie: 1x15w 6800k, 1x25w 2500k 10/24h

:arrow: Podłoże: ziemia ogrodowa,gruby żwir, JBL FLORAPOL 350g,Floran filtus.

:arrow: obsada 10x neon innesa

:arrow: Rotala rotundifolia,Glossostigma elatinoides, ROTALA SP. VIETNAM,Micranthemum umbrosum,ROTALA SP. GREEN,Rotala sp. 'Nanjenshan',Ludwigia arcuata,eleocharis parvula,

:arrow: Co2: bimbrownia 0,5l

:arrow: Nawożenie: Easy carbo,Tropical; Aquacid Ph(-), Aqua plant, Ferro Activ, Multimineral.

:arrow: filtr: Aquael fan1 plus

:arrow: grzałka 50W termostat

 

:arrow: 1h po zalaniu (foto jutro)

 

Proszę na razie nie komentować, bo chyba nie ma co :mrgreen:

Od razu Ci powiem, wywal tą żarówkę 2500 bo takie światło nic nie daje a tylko glonów będziesz miał co niemiara

 

 

Nie zgodzę się z tobą że od koloru kompaktu powstają glony sam mam taki kompakt i moje akwarium ma się dobrze.Natomiast zgodzę się z tym nie jest to światło, jakby to powiedziec ,,świerze'', i nie będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:arrow: Akwarium o wymiarach 40x25x30. 30l szkło float 4mm

:arrow: Oświetlenie: 1x15w 6800k, 1x25w 2500k 10/24h

:arrow: Podłoże: ziemia ogrodowa,gruby żwir, JBL FLORAPOL 350g,Floran filtus.

:arrow: obsada 10x neon innesa

:arrow: Rotala rotundifolia,Glossostigma elatinoides, ROTALA SP. VIETNAM,Micranthemum umbrosum,ROTALA SP. GREEN,Rotala sp. 'Nanjenshan',Ludwigia arcuata,eleocharis parvula,

:arrow: Co2: bimbrownia 0,5l

:arrow: Nawożenie: Easy carbo,Tropical; Aquacid Ph(-), Aqua plant, Ferro Activ, Multimineral.

:arrow: filtr: Aquael fan1 plus

:arrow: grzałka 50W termostat

 

:arrow: 1h po zalaniu (foto jutro)

 

Proszę na razie nie komentować, bo chyba nie ma co :mrgreen:

Od razu Ci powiem, wywal tą żarówkę 2500 bo takie światło nic nie daje a tylko glonów będziesz miał co niemiara

 

 

Nie zgodzę się z tobą że od koloru kompaktu powstają glony sam mam taki kompakt i moje akwarium ma się dobrze.Natomiast zgodzę się z tym nie jest to światło, jakby to powiedziec ,,świerze''.

A rośliny masz ładne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na neony akwarium za małe.

Wiem.

 

Nie zgodzę się z tobą że od koloru kompaktu powstają glony sam mam taki kompakt i moje akwarium ma się dobrze.Natomiast zgodzę się z tym nie jest to światło, jakby to powiedziec ,,świerze'', i nie będziesz zadowolony.

Ciągle szukam jakiejś o barwie 5000-6000k. Niestety ciężko o taką o dużej mocy. Na razie wygląda to jak wygląda. Co do glonów to mam nadzieję że co2 wraz z easy carbo oraz stara woda z akwarium oraz filtr ze starego baniaka dadzą radę. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda,żwir,wkład z filtra są dojrzałe. Rekonstruowałem tylko lekko podłoże(substrat gliniany) oraz zmieniałem aranżacje. Ryby pływają w tym zbiorniku i wodzie ponad 1,5 miecha.

 

człowieku za wcześnie ryby wsadziłeś

akwa powinno odstać minimum 2tygodnie bez rybek

Nie przeżywaj.

 

 

Świetlówka kompaktowa 2500k 25W wymieniona na 6500k 20W. Dzięki Natalia1984 :)

---------------------------------------------------------------------------------------

Co ew jeszcze zmienić, poprawić? :mrgreen:

---------------------------------------------------------------------------------------

Doszło 12x red cherry.

Dołączona grafika

bąbelek

Dołączona grafika

i z boku

Dołączona grafika

Ciągle czekam aż lewa strona sie rozrośnie i zakryje filtr. Prawa już podrosła

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Radzą sobie na razie nieźle, mają sporo kryjówek pośród roślin. Mech będzie ale dopiero na wiosnę jak wyczeszę w lesie jakiś zgrabny nie za duży korzonek. Z tego co wiem to mech nie jest warunkiem dla redek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na neony akwarium za małe.

To już można zgłupieć. Jakie akwarium na jakie rybki.

30l-za małe

45-za małe

60-za małe...etc

No bez przesady neonki dorastają do 4 cm, a jest to rybka ławicowa minimum 8 sztuk. Czyli 4x8 daje 32 przyjmując ze jeden cm ryby na jeden l wody to nieznacznie przekracza normę. BEZ PRZESADYZMU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie muszą przeboleć, bo w puste szkiełko nie będę się gapil :shock:

Cóż, słabe podejście. Nie pochwalam.

 

W każdym razie jeśli nie ma drobniczek to może "zwykłe" gupiki, lub "niezwykłe" endlery? Może bojek? Cokolwiek co dobrze by się czuło w takim baniaku tylko nie neony. :P

 

PS: Poszukaj bardziej tych drobniczek, w Krakowie są tak popularne że kiedyś kupując stadko neonów dostałem parę sztuk narybku "gratis". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwile obecną nie mam komu oddać ew. wymienić, wiosną i latem powinno być z tym lepiej, a na razie musi tak zostać. Chyba że Pan z zoologa okaże się pamiętliwy i przyjmie je z powrotem i zwróci gotówkę ;) Lub wcisnę mu w zamian za kilka krewetek. :mrgreen: których i tak pewnie nie posiada :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety lub stety :D doszedł do mnie 42L cube. Jakie roślinki proponowalibyście przenieść do kostki? Dodam, że będzie odkryta. Myślałem o: Hygrophila corymbosa, eleocharis parvula, oraz takiej płożącej ni to żabienicy, nie wiem co to :D rośnie jako 1 po lewej stronie od największej kępki Micranthemum umbrosum. Może ktoś wie? Myślałem później dodać Microsorium na środek oraz ładny korzeń, ale to założę kolejny temat jak się ze wszystkim uporam.

 

Oraz interesuje mnie co sądzicie o tym, żeby wszystkie roślinki uciąć tak przy samym dnie, żeby je zagęścić i pozbyć się brzydkich jeszcze 'kupnych pędów'

 

Oraz jak najlepiej przyciąć parvulę, żeby ładnie odbiła? 1/4 czy 1/2 wysokości od dna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Od czasu ostatnich postów niczego nie kombinowałem, zlikwidowałem jedynie co2 i podniosłem temp do 28*c by rozmnożyć krewetki, teraz znowu zmniejszyłem temperaturę do 24*c by dać roślinom chwilę odpoczynku, bo sporo odpadło :P

Nie dozowałem żadnych nawozów z braku $ i czasu. szkoda, że heniek odpadł ale bez dobrej gospodarki co2 ciężko. Może za kilka miesięcy parvula ruszy będzie ok;) Drogi biznes jednak od wiosny zbieram na zestawik co2:)

Dopiero wczoraj zacząłem dozować mikro i makro.

Całość prezentuje się tak:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...