Skocz do zawartości

kilka głupich pytań:)


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

trochę głupie pytania no ale...

 

Komputer PH reguluje za pomocą CO2 poziom PH w wodzie - rozumiem zatem że zawsze ilość CO2 będzie w wodzie odpowiednia. Co jeśli ktoś ma kranovit o PH takim jak ustawi na komputerze - czy wtedy w ogóle nie będzie z butli CO2 do wody się dostawać? Trochę trudno to ogarnąć:)

 

Mam też inną wątpliwość dotyczącą reaktora CO2, a mianowicie CO2 będzie poprzez reaktor mieszać się z wodą wypływającą z filtra, następnie poprzez deszczownię dotrze do wody. Jeśli deszczownia będzie ustawiona pod kątem 45 stopni do góry aby powodować ruch tafli wody to czy CO2 zbyt szybko nie ulotni się z akwarium? będzie to skuteczne?

 

Inne pytanie - jaka długa powinna być deszczownia przy zbiorniku 150 cm? w zestawie będzie tylko 30 cm

 

No i ostatnia kwestia:

szklarz chce zrobić 450 litrów bez wzmocnień z szkła 10 mm, ja mam wątpliwość czy 12 mm bez wzmocnień to dobra decyzja:)

 

150x50x60 h, przednia szyba OW

 

Jakie jest wasze zdanie/doświadczenie w tym temacie?

 

Bardzo bym chciał bez wzmocnień, ale czy estetyka warta jest ryzyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szklarz chce zrobić 450 litrów bez wzmocnień z szkła 10 mm, ja mam wątpliwość czy 12 mm bez wzmocnień to dobra decyzja:)

 

150x50x60 h, przednia szyba OW

 

Jakie jest wasze zdanie/doświadczenie w tym temacie?

 

Bardzo bym chciał bez wzmocnień, ale czy estetyka warta jest ryzyka?

Mam 200 cm x 50 cm x 50 cm, z jedną górną (szklaną) poprzeczką. Grubość szkła 10 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deszczownica wystarczy, że będzie bujała taflą wody. Podejrzewam, że przy tym litrażu i tak albo dwa kubły, albo kubeł i coś wewnętrznego. Co do komputera ph to jeszcze chyba przyda się napowietrzacz. Jak ph będzie za wysokie (99.9% przypadków) to doda CO2, jeżeli jednak w kranie będzie niskie ph, lub zbyt niskie to okaże się, że dopompuje O2. Zamiast podłączać CO2 do filtra lepiej zainwestować w drabinkę, lub chociaż dyfuzor ze spiekiem ceramicznym. Dużo skuteczniej rozpuszczają CO2 w wodzie. Można też podpiąć pod jakiś mały filterek wewnętrzny i będzie od razu rozpylał po baniaku. Co do wzmocnień w szkle nie mam zdania. Nigdy się nie przyglądałem technicznemu rozkładowi sił w baniakach do ich konstrukcji.

 

EDIT:

 

Powertowałem i chyba bym dał listwy. tutaj Masz symulację baniaka 200x50x50 podobny model do Twojego, więc i wnioski powinny być analogiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deszczownica wystarczy, że będzie bujała taflą wody. Podejrzewam, że przy tym litrażu i tak albo dwa kubły, albo kubeł i coś wewnętrznego

będzie tylko 1 kubeł - eheim 2078 3e - tak mi tu doradzono

Co do komputera ph to jeszcze chyba przyda się napowietrzacz.

mówiono mi że może nie być potrzebny, a komputer który zakupiłem nie ma opcji podłączenia napowietrzacza niestety

Zamiast podłączać CO2 do filtra lepiej zainwestować w drabinkę, lub chociaż dyfuzor ze spiekiem ceramicznym. Dużo skuteczniej rozpuszczają CO2 w wodzie

miał być dufuzor lub drabinka, powiedziano mi na tym forum że przy tej długości zbiornika to tylko reaktor (już zakupiony) - i co mam teraz począć?

 

Myślę aby szybę przód i tył dać 14 mm

 

edit - widziałęm sumulację, dam wzmocnienia;)

 

aha mój kranovit:

NO3 - 50

NO2 - 0

PH - 8

KH - 15

GH - >21

 

mam też dostęp do wody:

NO3 - 25

NO2 - 0

PH - 7,3

KH - 3

GH - >7

 

i będę woził co tydzień 30 km 90 litrów chyba że jakoś preparować kranówkę. martwi mnie niskie kh w tej wodzie jednak, nie spowoduje to problemów z CO2?

 

planuję ustawić na komputerze ph=6,8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz reaktor to zwracam honor. Najlepsza opcja. Filtr też z najwyższej półki. Powinno być ok, ale czasami może się okazać, że i tak coś wewnętrznego będzie potrzebne. Póki co to miejmy nadzieję, że będzie ok. Zawsze idzie dołożyć z czasem. Na teraz niepotrzebny wydatek.

 

nie ma głupich pytań,są tylko głupie odpowiedzi.

Ale tak szczerze czy nie łatwiej zmontować wszystkie twoje pytania w jeden temat?Bo tematów na temat tego akwa jest juz kilka i przynajmniej ja się gubię,bo pytania się powtarzają.

I dobrze, że wątki o konkretne tematy są w odpowiednich działach. O całokształcie będziemy rozmawiali w galerii. Na razie techniczne sprawy w działach. Porządek musi być!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma głupich pytań,są tylko głupie odpowiedzi.

Ale tak szczerze czy nie łatwiej zmontować wszystkie twoje pytania w jeden temat?Bo tematów na temat tego akwa jest juz kilka i przynajmniej ja się gubię,bo pytania się powtarzają.

Zanim zacząłem zadawać pytania przeczytałem niemal wszystkie posty na forum z wyjątkiem archiwów - wniosek jest taki że jak ktoś pyta o wszystko na raz to trudno o szczegółowe precyzyjne odpowiedzi. Wychodzę z założenia że komuś kiedyś mój post może się przydać więc kieruję do odpowiednich działów.

przykład: viewtopic.php?f=5&t=29203

Zapytałem o kilka rzeczy jednocześnie i brak jakiejkolwiek odpowiedzi:) Następnie zapytałem z osobna w odpowiednim dziale i jestem usatysfakcjonowany dyskusją. Dlatego właśnie pytania się zdublowały, poza tym - 2 razy nie pytam o to samo

Jeżeli masz reaktor to zwracam honor. Najlepsza opcja.

Moja obawa dotyczy iż woda z reaktora płynie do deszczownicy i pionowo w górę porusza taflą wody, więc te co2 dotrze do roślin?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...