Skocz do zawartości

Problemy z temperatura. Pomóżcie !!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z grzałką lub termometrem.

Zakupiłem grzałkę Atman 300 wat już 3 razy ją wymieniałem gdyż zaczynała grzać jak nastawiłem 30 oC. Przyszła do mnie grzałka nowa 300 W atman i chciałem ja protestować nalałem do miski wody wsadziłem grzałkę i wsadziłem zwykły termometr szklany.nastawiłem 26 na grzałce temp wody 24 nastawiłem 28 na grzałce temp 26.

Wsadziłem grzałkę do akwarium 200 L nastawiłem 30 oC(gdyż leczę ryby z ospy) i tu zaczął się problem gdyż mam w akwarium termometr elektroniczny http://allegro.pl/termometr-elektronicz ... 53356.html.

Elektroniczny wskazuje inną temperaturę niż termometr szklany,różnica temperatury to aż 2 oC.

I z stąd moje pytanie który z nich wskazuje poprawna temperaturę?

I czy jest to normalne ze jak nastawie temp. na grzałce 300 W 30 oC to termometr elektroniczny wskazywał 24,3 a zwykły 26,czy taka grzałka działa poprawnie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej ufaj elektronicznemu. Połowa szklanych przekłamuje, o paskowych nie wspomnę. ;)

I czy jest to normalne ze jak nastawie temp. na grzałce 300 W 30 oC to termometr elektroniczny wskazywał 24,3 a zwykły 26,czy taka grzałka działa poprawnie??

90% problemów z temperaturą to uszkodzone termometry, a nie termostaty na grzałkach. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jeszcze raz powinienem wymienić grzałkę ??

 

Ja bym poszedł do sklepu zoologicznego, zobaczył na termometry szklane. Może połowa, może trochę więcej będzie pokazywać jednakową temperaturę. Reszta będzie zawyżać/zaniżać.

Kup sobie taki dobry, albo najlepiej dla pewności dwa, to groszowe sprawy. Wtedy sprawdź temperaturę, bo jak już wymieniałeś grzałkę i dalej jest jak było to chyba nie ty tkwi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze dałem.Wczoraj wsadziłem dzisiaj rano sprawdzałem temperaturę.

Dodam ze mam taką samą grzałkę 200 W atmana i jak tam nastawię około 27 to w akwarium mam 26. A a ta nowa grzanka na tym samym termometrze przy nastawieniu 30 pokazuje 24,3 . Joz mi ręce opadają z tą grzałką.Już bezpośredni z dystrybutorem nawiązałem kontakt i jemu ja dałem ostatnio bo sklep powiedział ze będziemy sobie tak ciągle wysyłać grzałkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niektórych grzałkach termostat w ogóle nie ma podziałki temperaturowej...Powinieneś odpalić grzałkę, poczekać aż termometr pokaże odpowiednią temperaturę i wtedy grzałkę wyłączyć pokrętłem od termostatu. Na pewno bardziej ufaj termometrowi niż podziałce na termostacie...Możesz wziąc swój termometr do zoologa i porównać z termometrami w akwariach (jeśli oczywiście sprzedawca nie jest kosmitą i się na to zgodzi :D ). Ja kiedyś kupiłem termometr, który pokazywał o 7 stopni mniej niż powinien :D . Na dokładność szklanych termometrów ma wpływ kilka rzeczy takich jak grubość kanału dla płynu wskazującego i umiejscowienie podziałki...Jeśli podziałkę zainstalowano niedokładnie albo nie została dobrze przymocowana to będą przekłamania. Ustal o ile Twój termometr przekłamuje (o ile przekłamuje) i problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niektórych grzałkach termostat w ogóle nie ma podziałki temperaturowej...Powinieneś odpalić grzałkę, poczekać aż termometr pokaże odpowiednią temperaturę i wtedy grzałkę wyłączyć pokrętłem od termostatu.

 

Na mojej jest,i to śliczny.

Logicznie myśląc to jeżeli teraz w akwarium mam 24,3 a termostat nastawiony na 30 to aby mieć 26 oC to musiałbym prawie na max-sa nastawić pokrętło termostatu. A co z ewentualnym leczeniem rybek jeżeli chciałbym otrzymać 28 w akwarium ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np nie jest tak, że grzałkę masz w jednym rogu akwarium a termometr z drugiej strony przy otwartym oknie?

 

Logicznie myśląc to jeżeli teraz w akwarium mam 24,3 a termostat nastawiony na 30 to aby mieć 26 oC to musiałbym prawie na max-sa nastawić pokrętło termostatu.

Wynika z tego bardziej, że grzałka ma mniej mocy niż twierdzi producent a nie, że termostat czy termometr są wadliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...