Skocz do zawartości

Nawożenie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam w akwa takie roślinki jak:

bakopa, kryptokoryna, rotala, gałęzatak, kakomba, coś tam płomienna i jeszcze jedna której nie pamiętam i anubias.

Mam je od miesiąca do tej pory dałem im tylko tetra crypto.

W najbliższym czasie chciałem zrobić bimbrownie ale po przeczytaniu kilku tematów o tym jak rybki się zagazowały troche zmieniłem zdanie. Czy można CO2 jakoś zastąpić ??

Czytałem że Easycarbo to CO2 w płynie, czy można bimbrownie tym zastąpić ??

I czy stosowaćcoś jeszcze ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam w akwa takie roślinki jak:

bakopa, kryptokoryna, rotala, gałęzatak, kakomba, coś tam płomienna i jeszcze jedna której nie pamiętam i anubias.

Mam je od miesiąca do tej pory dałem im tylko tetra crypto.

W najbliższym czasie chciałem zrobić bimbrownie ale po przeczytaniu kilku tematów o tym jak rybki się zagazowały troche zmieniłem zdanie. Czy można CO2 jakoś zastąpić ??

Czytałem że Easycarbo to CO2 w płynie, czy można bimbrownie tym zastąpić ??

I czy stosowaćcoś jeszcze ??

Jakie masz oświetlenie? Rób śmiało bimbrownię i dodawaj easy carbo, obserwuj rybki przez jakiś czas, powinno wszystko być w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możesz spokojnie robić bimbrownie. Kaskady swoim "wodospadem" wystarczająco napowietrzają wodę i nie ma takiej możliwości, żeby zagazować rybki. Ja u siebie mam FZN-2 i z bimbrownią lęcę 24/7, myślę, że rybki mają się dobrze. Oczywiście jak zrobisz bimbrownie to, możesz dodatkowo podawać Easycarbo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możesz spokojnie robić bimbrownie. Kaskady swoim "wodospadem" wystarczająco napowietrzają wodę i nie ma takiej możliwości, żeby zagazować rybki. Ja u siebie mam FZN-2 i z bimbrownią lęcę 24/7, myślę, że rybki mają się dobrze. Oczywiście jak zrobisz bimbrownie to, możesz dodatkowo podawać Easycarbo.

Ja na dzień wyłączam kaskadę, chodzi bimbrownia tylko i wszystko jest ok

 

Edit:

Bimbrownię można zastąpić EasyCarbo. :D

W ostateczności.

 

mandy29: Edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możesz spokojnie robić bimbrownie. Kaskady swoim "wodospadem" wystarczająco napowietrzają wodę i nie ma takiej możliwości, żeby zagazować rybki. Ja u siebie mam FZN-2 i z bimbrownią lęcę 24/7, myślę, że rybki mają się dobrze. Oczywiście jak zrobisz bimbrownie to, możesz dodatkowo podawać Easycarbo.

Ja na dzień wyłączam kaskadę, chodzi bimbrownia tylko i wszystko jest ok

 

:shock: Filtr musi działać 24/7/31/365 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej będzie jak zrobie bimbrownie i kupie easycarbo ??

I czy to wystarczy czy będę miał podawać coś jeszcze ??

 

Tak, dobrze będzie jak zrobisz bimbrownie + EC + ewentualnie jakieś nawozy. Jak byś dołożył jeszcze świetlówkę to by było wyśmienicie, bo rotala może nie przetrwać w 0,25W/L.

 

Albo jedno albo drugie z EasyCarbo jest mniej roboty a efekt ten sam.

Można podawać to i to. Ja tak robię i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wszystkim za porady kupie EC, zrobie bimbrownie i pomyśle nad świetlówką;)

A jakie inne nawozy możecie polecić ??

 

Zależy ile możesz przeznaczyć na nawozy.

 

Polecam:

- sera florena

- symfonia złota

- planta gainer z allegro

- aqua art planta gainer ferro+ plus aqua art planta gainer macro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możesz spokojnie robić bimbrownie. Kaskady swoim "wodospadem" wystarczająco napowietrzają wodę i nie ma takiej możliwości, żeby zagazować rybki. Ja u siebie mam FZN-2 i z bimbrownią lęcę 24/7, myślę, że rybki mają się dobrze. Oczywiście jak zrobisz bimbrownie to, możesz dodatkowo podawać Easycarbo.

Ja na dzień wyłączam kaskadę, chodzi bimbrownia tylko i wszystko jest ok

 

:shock: Filtr musi działać 24/7/31/365 ;)

Wiem, wiem ale napowietrzanie wybija CO2 z wody przecież

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej mocy muszę kupić świetlówkę żeby było git ;)

Możesz dokupic coś o temperaturze 8000K - 8500K, specjalne dla roślin. Albo 6500K czyli światło dzienne

Gość pyta o moc świetlówki a Ty mu piszesz o temperaturze barwowej... Masz pojęcie o czym piszesz ?

 

Najpierw światło, potem CO2 i nawozy. W takiej kolejności. Przelicz sobie moc świetlówek tak abyś miał w okolicach 0,5W na litr. Jest to wartość umowna więc nie musisz się tego sztywno trzymać. Z tego co wyczytałem masz akwarium 60 litrowe i oświetlenie standardowe 15W. Wniosek taki z tego, że potrzebujesz koło 30W w swoim akwarium. Pokombinuj, sprawdź co się zmieści - ja mam akwa około nieco ponad 60 litrów i u siebie światło 1x15W i 2x8W. Temperaturę barwową od 6500K do 10 000 K.

Poczytaj uważnie forum, jest bardzo, ale to naprawdę bardzo dużo tematów odnośnie oświetlenia, nawożenia czy podawania CO2. Ktoś Ci tu napisał, że z EC jest mniej roboty niż z bimbrownią. Może i tak, ale tyko pozornie. EC lałem 1 dziennie, bimbrownię postawiłem półtorej tygodnia temu i podziała jeszcze kilka dni. I wcale nie jest trudno ją zrobić. Czytaj i działaj rozważnie żebyś się glonarium nie nabawił.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej mocy muszę kupić świetlówkę żeby było git ;)

Możesz dokupic coś o temperaturze 8000K - 8500K, specjalne dla roślin. Albo 6500K czyli światło dzienne

Gość pyta o moc świetlówki a Ty mu piszesz o temperaturze barwowej... Masz pojęcie o czym piszesz ?

 

Najpierw światło, potem CO2 i nawozy. W takiej kolejności. Przelicz sobie moc świetlówek tak abyś miał w okolicach 0,5W na litr. Jest to wartość umowna więc nie musisz się tego sztywno trzymać. Z tego co wyczytałem masz akwarium 60 litrowe i oświetlenie standardowe 15W. Wniosek taki z tego, że potrzebujesz koło 30W w swoim akwarium. Pokombinuj, sprawdź co się zmieści - ja mam akwa około nieco ponad 60 litrów i u siebie światło 1x15W i 2x8W. Temperaturę barwową od 6500K do 10 000 K.

Poczytaj uważnie forum, jest bardzo, ale to naprawdę bardzo dużo tematów odnośnie oświetlenia, nawożenia czy podawania CO2. Ktoś Ci tu napisał, że z EC jest mniej roboty niż z bimbrownią. Może i tak, ale tyko pozornie. EC lałem 1 dziennie, bimbrownię postawiłem półtorej tygodnia temu i podziała jeszcze kilka dni. I wcale nie jest trudno ją zrobić. Czytaj i działaj rozważnie żebyś się glonarium nie nabawił.

 

Pozdrawiam :)

Tak, mam pojęcie o czym piszę bo skoro on ma 15W w standardzie to myślałam, że logicznym będzie że druga świetlówka taka sama, czyli 15!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam pojęcie o czym piszę bo skoro on ma 15W w standardzie to myślałam, że logicznym będzie że druga świetlówka taka sama, czyli 15!

No to chyba masz problem z czytaniem ze zrozumieniem...

 

Pytanie brzmiało jakiej MOCY mam zastosować świetlówkę a nie o jakiej TEMPERATURZE BARWOWEJ mam zastosować świetlówkę. Po za tym w pokrywach nie zawsze jest miejsce na dwie sztuki 15W świetlówek więc nie zgodzę się, że jest to takie logiczne.

 

Żeby nie offtopować.

 

Jeśli założysz sobie bimbrownię to uważnie obserwuj zachowanie rybek. Jeśli będą pływać przy powierzchni - odłącz ją, napowietrzaj wodę. Ze swojego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że bimbrownia jest wygodnym rozwiązaniem, a przy takim litrażu chyba nie ma sensu bawić się w butlę. Co do efektów bimbrownia - EC - z moich obserwacji wynika, że bimbrownia daje lepszy efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...