Skocz do zawartości

Przygotowywanie wody.


Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi Ci o nowe akwarium? Musisz wlać wodę i odczekać ok. 2 tyg by wpuścić rybki. Możesz też zaszczepić akwarium wodą z innego zbiornika.

Przepraszam ale większej bzdury ,to dzisiaj jeszcze nie czytałem :zamieszany:

Po pierwsze woda po zalaniu dojrzewa około 3 tygodnie.

Do wlania,uzupełniania stosuje się wodę odstaną ,około 24h.

Wlewając wodę z innego zbiornika niczym nic nie zaszczepisz-to jest bzdura ,że wlewając z innego wprowadza się do wody jakieś bakterie itd.

Najwięcej bakterii jest w podłożu ,a potem w filtrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałam o wymianie tylko zalaniu. Czytałam gdzieś, że świeżą wodę można zaszczepić bakteriami ze zbiornika, w którym parametry są ok itd. Wtedy woda jest już zaszczepiona i szybciej przeprowadzany jest obieg azotowy i równowaga biologiczna.

 

To niżej jest skopiowane z tematu viewtopic.php?f=43&t=6354

"Proces ten trwa w naturalnym tempie od 2 do 4 tygodni.Gdy zastosuje się techniki przyspieszające, ten okres skraca się nawet do tygodnia."

 

 

Nie rozumiem więc dlaczego napisałeś, że to bzdura.

 

Edit. O tym zaszczepianiu znalazłam wątek chociaż by ten. viewtopic.php?f=36&t=23512&p=213255&hilit=zaszczepi%C4%87+wod%C4%99#p213255

 

"Dolej trochę wody z akwarium dojrzałego, aby zaszczepić bakterie istniejące w uregulowanym biologicznie akwarium. Dolej na razie wody odstanej, albo z akwarium ze starą wodą"

 

Kolejny wątek w którym jest to wspomniane:

viewtopic.php?f=43&t=17244&p=155080&hilit=zaszczepi%C4%87+wod%C4%99#p155080

 

"Warto również zaszczepić bakterie z innego, dobrze funkcjonującego zbiornika. Polega to na przelaniu kilku litrów wody ze starego zbiornika do nowego."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko, że woda z baniaka znajomego "dojrzała" zawiera i owszem bakterie ale niewielkie ilości. Ktoś gdzieś jakiś czas temu wrzucał info ile jest około w wodzie około 10% coś kojarzę dobrze by było żwirku bo tam jest najwięcej, albo gąbkę z filtru kolegi w swoim zaszczepić wtedy ten czas znacznie by się skrócił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem coś śmiesznego teraz.

Ja do akwarium od kilku lat wlewam wodę, która nie jest odstana ,ani 5 minut.Wyobraźcie sobie sytuację i kogoś kto ma akwarium ponad 1000L i musi zrobić podmiankę 20% wody.

Szok, :o trzeba mieć beczkę 200L w domu aby to uczynić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ja kiedyś co tydzień robiłem całkowity restart. Myłem gorącą wodą akwa, filtr i żwir. Jedyną żywą roślinką była 1 gałęzatka. Rybki żyły.

Ja tak samo robiłam wiele lat temu, restart co kilka miesięcy, zero odmulania dna i woda prosto z kranu, ryby żyły i miały się świetnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat teraz to się z Januszem zgodzę. To całe zaszczepianie to jakaś bzdura. Bakterie nitryfikacyjne są w wodzie i nie trzeba zaszczepiać. Chodzi tylko o to że jest ich mało i żeby pomnożyć ich ilość trzeba dać pożywkę. Dlatego akwaryści wsypują do wody małe ilości pokarmu np.płatkowego. Że ktoś robił restart co tydzień i ryby pływały w niedojrzewającej wodzie to nic nadzwyczajnego. Jak się wystartuje zbiornik zgodnie z zasadami i odpowiednio się go później prowadzi to przez od cholery czasu nie trzeba martwić się o jakość wody i zdrowie ryb. Koczot- a dlaczego co tydzień robiłeś restart? Bo woda Ci mętniała, śmierdziała? Jak by akwa było dobrze wystartowane to byś tego nie musiał robić.

 

A co do podmianek-ja też leje prosto z kranu. Bez uzdatniaczy i innych cudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to było 10 lat temu. Nie było czegoś takiego jak internet rozwiniety tak jak dziś. Mama mi pomagała tak myśleliśmy, że się tak robi.

Co ja tam miałem w 25 litrach:

Piskorek

gupiki

Mieczyki

Molinezje

Zbrojnik Niebieski

Kirys Pstry

Brzanki sumatrzanskie

Zebry

Skalary

Sum szklisty

kardynałek

i kupę innych

oczywiscie nie wszystkie naraz to się przewijało przez rok czasu ale było spore przerybienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dolewam wodę prosto z kranu, ale tylko dlatego, że nie mam jak odstawić tyle wody ile potrzebuje.

Co nie oznacza, że jeśli ktoś ma mniejsze akwa nie może tego zrobić.

 

Co ja tam miałem w 25 litrach:

Piskorek

gupiki

Mieczyki

Molinezje

Zbrojnik Niebieski

Kirys Pstry

Brzanki sumatrzanskie

Zebry

Skalary

Sum szklisty

kardynałek

i kupę innych

oczywiscie nie wszystkie naraz to się przewijało przez rok czasu ale było spore przerybienie

Gratuluję pomysłów na obsadę i tym rybom, które się tam męczyły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dolewam wodę prosto z kranu, ale tylko dlatego, że nie mam jak odstawić tyle wody ile potrzebuje.

Co nie oznacza, że jeśli ktoś ma mniejsze akwa nie może tego zrobić.

 

 

Co ja tam miałem w 25 litrach:

Piskorek

gupiki

Mieczyki

Molinezje

Zbrojnik Niebieski

Kirys Pstry

Brzanki sumatrzanskie

Zebry

Skalary

Sum szklisty

kardynałek

i kupę innych

oczywiscie nie wszystkie naraz to się przewijało przez rok czasu ale było spore przerybienie

Gratuluję pomysłów na obsadę i tym rybom, które się tam męczyły...

Przecież napisał ,że nie wszystkie naraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wszystko wiem ,nalać wodę do wiadra ,poczekać 24 h i można wlewać do akwarium. Dzięki za wszystkie porady. ;)

Mod.Janusz--Skoro wszystko już zostało powiedziane ja z następnymi pytaniami zapraszam już do odpowiednich działów i temacik zamykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...