Skocz do zawartości

Parę pytań przy zakładaniu nowego zbiornika


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam drugi zbiornik tym razem 300L, chciałbym podzielić się co zamierzam i z czego skorzystam, może coś przeoczyłem a może coś podpowiecie.

 

Akwarium 120x50x50, Filtr Eheim 2075, Oświetlenie dwa stateczniki po 2x54 W T5, Podłoże 5 worków 9l ADA Amazonia I, CO2 Butla 1,5kg + reaktor , Ogrzewanie grzałka przepływowa 300W.

 

1. Zastanawiam się czy tyle podłoża to jest odpowiednia ilość, wyliczyłem to z kalkulatora zamieszczonego w RA, ale jak to jest w rzeczywistości wystarczy?

2. Mam też drugi filtr Tetra EX700, który mógłbym wykorzystać podłączając go do reaktora CO2, czy nie ma to sensu stosując tylko Eheim 2075?

3. Robiąc start na Amazoni I z tego co wyczytałem to przez pierwszy tydzień trzeba podmieniać wodę co 2 dni a w kolejnym tygodniu co 4 dni, co ze światłem, oraz czy obsadzić od razu akwarium roślinami?

 

Chciałbym jak najmniej problemów na starcie z tym podłożem, dlatego proszę o wszelkie sugestie, które mi w tym pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOooo 300l

Polecam wiec

ZWINNIKI

PLATKI

BRZANKI

NEONKI

 

mozesz miec ich wiele bo wielkie to one nie beda

nie ma jak napisać coś na temat:) Brzanki + neonki= poobgryzane neonki

zawsze przy zakładaniu akwarium trzeba od razu posadzić roślinki

racja, nie ma jednak jakieś reguły że musisz posadzić wszystkie w 1 dzień. Zrób to spokojnie i z głową aby za chwilę nie przesadzać:) Przed zalaniem obsadź korzenie itp. Nalej wody do około 20 cm i posadź niższe roślinki, nalej kolejne 10 cm i posadź wyższe, będzie łatwiej

Oświetlenie dwa stateczniki po 2x54 W T5, Podłoże 5 worków 9l ADA Amazonia I, CO2 Butla 1,5kg + reaktor

widzę że celujesz w sporo roślinek, do tego masz dobre podłoże, więc pomyśl o lepszym świetle. Jak możesz dołóż jeszcze raz 54W

co do podmian masz rację. Ada produkuje też specjalne preparaty które: wydłużają żyzność podłoża, pomagają w buforowaniu witaminek dla roślin i ograniczają negatywne działanie podłoża przy starcie. Ja np mam zakupione do tego celu ADA Power Sand Special. Wystarczy 1 cm warstwa, odpowiednio mniej daj wtedy podłoża

. Mam też drugi filtr Tetra EX700, który mógłbym wykorzystać podłączając go do reaktora CO2, czy nie ma to sensu stosując tylko Eheim 2075?

Warto mieć 2 kubełki po 2 stronach. Do 1 podłącz reaktor. eheima zostaw jako biologa

o ze światłem

zacznij od świecenia 5h/dobę. dziennie zwiększaj o 10-15 minut, obserwuj co się dzieje. Nie sprawdziłem, jednak poleca się stosowanie od początku easy carbo (przeciwdziała glonom i dźwiga roślinki)+ potas

 

PS - poszperaj w moich postach - zakładam 450 litrów (początkowo miało być 375) i zapytałem już chyba o niemal wszystko:) więc znajdziesz wiele odpowiedzi - prawie w każdym dziale coś jest, a pytałem dociekliwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS - poszperaj w moich postach - zakładam 450 litrów (początkowo miało być 375) i zapytałem już chyba o niemal wszystko:) więc znajdziesz wiele odpowiedzi - prawie w każdym dziale coś jest, a pytałem dociekliwie

Bardzo dziękuję Ci za odpowiedzi, czytam, przekopuję różne tematy by jak najmniej popełnić błędów, choć poprzednie akwarium dość ładnie wyglądało. A co do światła pisałęm o 2 statecznikach po 2x54 to wychodzi 0,72W/L to dość sporo, choć prawdopodobnie zostanie stare oświetlenie 4x24W + 2x54W to będzie 0,68W/L powinno wystarczyć. Na pewno będzie łatwiej utrzymać utrzymać relacje miedzy CO2/światło/nawozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory nie doczytałem co do światła. Zrób jak mówisz, im więcej W/l tym trudniej o utrzymanie stabilności przy niskim doświadczeniu co do roślinniaka (sam się zastanawiam jak to u mnie wyjdzie, będzie 6x54W na 450 litrów)

 

przeglądałem galerię twojego poprzedniego zbiornika i widzę że sporo już wiesz więc będzie i w tym dobrze:) tylko trochę cierpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Kup amazonie II, jest lepsza.

Podłoża Ci wystarczy w zupełności, a nawet zostanie garść na jakąś kosteczkę.

Co do światła to będzie oki.

Co do podmian wody to tak. Nazywają to płukaniem substratu, czyli: robisz aranż, zalewasz akwa. zlewasz wodę i nalewasz nowej. Pamiętaj aby nalewać powoli, na talerzyk lub worek foliowy. Po dwóch dniach znowu podmianka całej wody. Potem już robisz normalnie, u mnie to wystarczylo.

Co2 podajesz od początku.

Rośliny? Im więcej nasadzisz na starcie tym lepiej. Pamiętaj, że ewentualne dosadzanie, przesadzanie lub zmiana dekoracji strasznie porusza podłożem. Skutki tego sa dwa:

1. wypłukujesz z podłoża składniki odżywcze.

2. masz mętną wodę przez dosyć długi czas.

O czymś zapomniałem?

Acha, rozwiąż dobrze sprawę dyfuzora do co2. Czasami najlepszym sposobem gdy pojawią się na starcie nitki, jest zwiększenie ilości podawanego gazu. Jeżeli będzie to tylko malutki spiek czy coś, to porażka. Do filtra co2? Próbowałem, najdalej po kilku dniach był zapowietrzony. Dałbym albo dosyć duży spiek ceramiczny albo drabinkę albo kupił takie coś:

Dołączona grafika

Najtańszy filtr do wody, zasypał go biobalami i dał tam wężyk z co2. Filtr ten umieszczasz na wylocie z filtra!

Dlaczego na wylocie?

Hmm....gdzieś, kiedyś, dawno temu czytałem, że podawanie co2 do filtra nie jest zbyt pozytywne dla bakterii się tam znajdujących. Ile w tym prawdy? Nie wiem. Ale na chłopski rozum, cos w tym jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ahaed za wskazówki, filtra narurowego jako reaktora do CO2 używam w małym zbiorniku i przeniosę go do 300, po testowaniu różnych dyfuzorów uważam, że nie ma lepszego rozwiązania. Jutro może dotrze do mnie nowy zbiornik, już się nie mogę doczekać kiedy zacznę wszystko od początku, aranżacje, zalewanie itd.

Jeszcze powiedz mi dla czego lepiej Amazonie II wybrać niż I bo już różnych opinii się naczytałem i jestem ogłupiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...