Jump to content

młode gupiki i mieczyki


Recommended Posts

Witam! Od kilku miesięcy nie mogę wyhodować narybku ,kilku i kilkunastodniowe masowo zdychają, nawet po 30 sztuk na dobę.Jedzą normalnie,pływają ruchami tzw. bujanymi na boki ,płetwa ogonowa zwinięta ,leżą na dnie kręcąc się w kółko lub podrywają do góry.Po odłowieniu rybek z w/w objawami, następnego dnia u tych jeszcze zdrowych jest to samo.Tak w okresie 10 dni tracę wylęg od kilku samic gupika i mieczyka przeżywa zaledwie 3-5 sztuk.Akwarium 25 l w którym przebywają ok 2- 3 miesięcy .woda kranowa odstała co najmniej 3 dni,czysta ,filtrowana,pokarm:cyklop ,roślinny, rozwielitka ,żółtko, starte wszystko na pył.Hoduję rybki żyworodne i mam jeszcze dwa akwaria dla młodzieży i dorosłych ale w nich nie ma kłopotów z chorobami tylko w jednym nie mogę pozbyć się problemu z bielejącą wodą i to trwa też już kilka miesięcy(dolewki ,wymiana.nie pomaga).Może jakieś bakterie z jednego przenoszę do narybku? Bardzo proszę o poradę, sam już sobie jak widać nie radzę.

Link to comment
Share on other sites

Witam!

Piszesz, że do akwarium przeznaczonego dla narybku wlewasz wodę kranową odstaną co najmniej trzy dni, ale przecież to jest tak jakby zakładanie nowego akwa, a przy zakładaniu nowego zbiornika akwarysta musi odczekać co najmniej 2 tygodnie, aby akwarium dojrzało! Moim zdaniem to jest ten błąd! Najlepiej byłoby, gdybyś do tego akwarium przeznaczonego dla narybku wlewał wodę z akwarium ogólnego, albo po prostu załóż akwarium dla narybku, odczekaj co najmniej 2 tygodnie ( aż ustatkują się parametry) i dopiero wpuszczaj rybki.

Link to comment
Share on other sites

Woda ma co najmniej trzy dni i zawsze jest traktowana uzdatniaczem jeśli ją wymieniam a przeważnie jest tak że tylko dolewam świeżej a rybki większe 2 miesięczne przekładam robiąc miejsce dla maluchów najbardziej martwi mnie to że do tej pory (a mam rybki od 5 lat) postępując podobnie wszystko się udawało a nawet nosiłem do sklepu już dorodne ,wymieniając na pokarm np.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Kilka miesięcy temu na forum pojawił się wątek w sprawie masowych śnięć ryb.

 

Niestety nie mogę tego odnaleźć ( chodziło o hodowlę gupików) .

Niedawno naukowcy odkryli jakieś li -coś tam ... a mianowicie chodziło o to iż ryby pozostawiają na roślinach , podłożu itp. informację o " potrzebach gatunku ".

Czyli jeżeli w akwa przez 2 lata wychowało się 200 - 300 rybek info mówi im że jest ich za dużo w stosunku do miejsca / pokarmu więc same zdychają aby zapewnić przeżycie małej garstce ryb.

Ślad taki pozostawiają wszystkie ryby i wystarczy użyć podbieraka z innego akwa aby doszło do przekazu błędnej informacji o populacji gatunku i mamy puste akwa po 24h.

Rozwiązaniem jest "start od nowa" , dokładne odkażenie i wymycie akwa i sprzętu .

Jak poszperasz to powinno być gdzieś na forum .

Pozdro.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...